Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
A Lumiere fivérek - aFüzet

A Lumiere fivérek

153 évvel ezelőtt, 1864. október 5-én született Louis Jean Lumiere feltaláló, rendező, akinek nem kisebb csodát köszönhetünk, mint a mozgófilm, és azzal összefüggésben a mozi. Neve sokaknak ismerősen csenghet, főleg testvérével együtt emlegetve: a Lumiere fivérek. A filmipar alapjait köszönhetjük a két zseninek, Auguste és Louis Lumièrenek. Utóbbi volt a zseniális fizikus, míg Auguste a menedzser, aki a nagyközönség és hivatalok felé kommunikálta, védte, terjesztette a mintegy 170 találmányt.
Az eredetileg fotóipari tevékenységet űző testvérpár évtizedekig tudományos kutatásokat folytatott. Szabadalmaik közül is leghíresebb, amivel a nevüket a filmtörténelembe beírták, az úgynevezett kinematográf, ami a mozgókép rögzítésére és annak a vászonra történő kivetítésére volt első ízben alkalmas.

A Franciaországban élő családnak – pontosabban édesapjuknak – egy viszonylag nagy fényképészeti lemezeket gyártó üzeme volt, illetve egy stúdiójuk is. Édesapjuk kérésére kezdtek el foglalkozni a képek egymás után, folyamatossággal történő vetítésének kérdésével, ami tulajdonképpen a mozgás rekonstrukciójával volt egyenlő. A feladatot úgy oldották meg, hogy egy szerkezet vette fel a képkockákat és ugyanaz vetítette ki azokat.

A testvérpár nem állt meg a találmányoknál, „kimentek a szobából”; elkezdtek forgatni. Első alkotásuk egy 46 másodperces mozgóképes csodának számított A munkaidő címmel, amiben azt láthatták a nézők, hogyan távoznak egy gyárból a munkások. Az ún. kinematográfot először 1895-ban vetették be élesben, egy nagyobb nézőközönség előtt került sor a vetítésre Párizsban. Ezt az eseményt szokták a mozi előfutáraként emlegetni. Ezen a fizetős előadáson mintegy 10 rövidfilmet mutattak be, melyeket az év folyamán forgattak a fiúk.

Hihetetlen újításnak számított, amit ők ketten véghez vittek, a közönség számára maga volt a varázslat, amire a találmány képes volt. Látva az lelkesedést és az igényt a folytatásra, a Lumiere testvérek mind több filmet forgattak, míg végül elérkeztek a megrendezett jelenetekig. A többi már történelem. Filmtörténelem.