Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
"A mozgás nagyon jó dolog, de önmagában nem elegendő" - aFüzet

„A mozgás nagyon jó dolog, de önmagában nem elegendő”

Imádom és támogatom a sport szinte minden formáját, volt is szerencsém űzni, vagy épp csak kipróbálni sokfélét, így megértem azokat, akik rendesen rá tudnak kattanni a kiválasztott mozgásformára. Nők esetében talán az egyik legnépszerűbb sport az aerobik, aminek igazán sok fajtája ismert és kedvelt, köszönhetően azoknak a szakembereknek, akik a sportág hazai térhódításával szinte egy időben kezdték el tanulni, művelni, később pedig mind jobban népszerűsíteni azt. Mára már külön üzletággá nőtte ki magát a fitnesz, amivel nincs is semmi baj (hiszen nagyjából már mindenre ráhúzható a megállapítás), amíg az biztos szakmai alapokon és hitelesen működik. Katus Attilával nincsen gond ilyen téren, több szakirányú diplomája és 25 év szakmai tapasztalata biztonságérzetet adhat az őt választó fanoknak. Az egykori világbajnok Pécsi Sasok egyik tagjának családneve mára önálló brendként is jól cseng. Honlapján olvasható végzettségeit, érdemeit és edzői fokozatait semmi értelme felsorolnom, aki kíváncsi rá, bármikor megtalálja ott ezeket. Helyette izgalmasabbnak találtam olyan dolgokról kérdezni, amelyek alapján esetleg egy kicsit jobban belelátok a munkájába és magába az emberbe, aki olykor ezres tömegeket is képes úgy megizzasztani, hogy repetázni akarnak. Na, jó, azt talán nem.

Miről szól a Katus Roadshow? Mennyiben más, mint bármelyik másik rendezvényeden fellépni a színpadra?

Annyiban különbözik talán leginkább a roadshow a más típusú fellépésektől, hogy itt a szervezésben sokkal aktívabban veszek részt, és a személyes találkozásokat is kiemelt fontosságúnak tartom, amire a Best Body edzés előtt, vagy az után sor kerül. Szeretem, mert sokkal jobban meg tudom magamat mutatni ilyenkor (mind szakmai, mind emberi oldalról), mint ahogyan arra a médián keresztül lehetőségem van. Aki eljön, az személyesen kipróbálhat, letesztelhet, és annak alapján el tudja dönteni, hogy mennyire vagyok neki szimpatikus én és az, amit képviselek. Szeretem az embereket, a szakmámat, az utazást és a találkozás pillanatait. Ősszel három környező országba is ellátogattunk a roadshow alkalmával, most tavasszal viszont annyi egyéb fellépésünk volt, hogy nehezebb lett volna beilleszteni több helyszínt, így kisebbet turnéztunk.

Hogyan zajlik egy ilyen találkozóval egybekötött edzés?

A folyamatok mindenhol nagyon hasonlóak: amikor megérkezek, kíváncsi tekintetetek vesznek körül, az érkezők egy része felől szégyenlősséget, pozitív vagy negatív előítéleteket lehet érzékelni; próbálnak helyretenni engem emberileg és szakmailag. De ez így van rendjén.

Konkrét forgatókönyvvel érkezel az adott helyszínre, vagy először felméred a terepet?

Nagyon sok modul, mozdulatsor, gyakorlat van a fejemben, amikor megérkezem az adott helyre. Az, hogy melyiket használom, sok mindentől függ. Idejövök, ránézek a résztvevőkre, és attól függően, hogy mennyi idő áll rendelkezésre, milyen az emberek öltözete, fizikai adottságai, edzettségi szintjük, vagy éppen milyen az időjárás, elkezdünk mozogni. Edzés közben pedig látom, hogy megedzhetem őket erősebben, vagy legyen lazább az edzés. Egy edző, nem árt, ha azt tudja sugallni: „Figyelj, a kezemben vagy, bármikor el tudlak fárasztani.” Nagyon sok ember akkor gondolja jónak az edzést, ha izomláza van. Ami nem igaz, de azért meg kell mutatni, hogy bármikor meg tudom terhelni – persze. Másrészről viszont, kiemelten fontos, hogy mindez szakmailag megfelelő módon történjen.

És van olyan elem vagy stílus az aerobikban, ezen mozgásformán belül, ami egyedi? Lehet még újat kitalálni?

Azt gondolom, hogy az én órámnak, a Best Body-nak, valamelyest egyedülálló a felépítettsége, amire a későbbiekben szeretnék is egy országos hálózatot is felépíteni. Abban különleges, hogy jól megkoreografáltan, egy kicsit játékos formában vannak összefűzve különböző guggolás kombinációk, de mindez olyan módon, hogy lényegében mindenki meg tudja csinálni őket. Fárasztó, szórakoztató, de teljesíthető; csak az akaraterő és az edzettség szab neki némi határt. Van egy szerkezete, amiben a van kardio rész, nagyon sok guggolást végzünk, de közben figyelünk a testtartásra is. Rengeteg kalóriát égetünk vele, miközben minden főbb izomcsoportot átmozgatunk. Az edzés második felében pedig a talajon folytatjuk az erősítő gyakorlatokat. Nagy hangsúlyt fektetek a bemelegítésre és a levezetésre is. Edzés közben pedig olyan zene szól, amit én választok, én is állítok össze. Ezt a mozgásprogramot úgy én úgy raktam össze, mint ahogyan egy séf egy étel receptjét; évekig kísérleteztem – egyes elemeket kivettem, másokat beletettem. Ettől lesz egyedi, és talán szerethető is. Azért Best Body a neve, mert számomra ma ez a leghatékonyabb óra, ami az ízületek védelmét, az egészséget is szem előtt tartja, ami az átlagembernek a legnagyobb eredményt hozza egy aerobik óra, vagyis egy csoportos foglalkozás keretein belül. De nyilván mindenki elfogult a saját rendszerével kapcsolatban, persze, az is biztos, hogy én sem ismerek olyan jól más szakemberek munkásságát. Egy biztos: én a legjobb tudásom szerint alakítottam ki ezt a rendszert, és úgy vettem észre, hogy jól működik.

Változó az, hogy milyen módon hatsz az emberekre? Mondjuk, egy roadshown, egy személyi edzésnél vagy amikor, mondjuk, az Oxygen-ben tartasz órát?

Igen is, meg nem is. Mert az ember az ember. Egy mosolyra mindenki nagyon hasonlóan reagál. Ugyanakkor fontos érezni hogy, mikor, kinél, mely mondatok hatnak jobban. Másképp kell kommunikálni az idősebbekkel, mint egy fiatallal; utóbbiakra inkább külsőségekkel lehet hatni, míg az idősebbeknél a belső dolgok nagyobb motivációs erőt jelentenek. De nagyon hasonlóak az emberek abban, hogy szeretetre szeretettel reagálnak. Amikor meglátogatok egy iskolát (eddig biztos már voltam vagy 500-ban), ott a gyerekek nagyon hasonlóan működnek. A felnőttek annyiban mások, hogy nehezebben nyílnak meg, mint a gyerekek. Még ha sok hasonlóság van is abban, ahogyan reagálnak a mozgásra, a zenére, amikor elfeledkeznek magukról, ugyanúgy viselkednek.

A mozgás egy közös nyelv, szokták is mondani. Mi mindenre nyújthat megoldást?

Tudjuk jól, hogy a mozgás nagyon jó dolog, de önmagában nem elegendő. Lehet rosszul táplálkozni és rosszul gondolkozni, vagy dohányozni mellette. Az ember meghalhat, megbetegedhet ugyanúgy sportolás közben, ha mellette, a többi területen rosszul teljesít. Persze, így is segít a testmozgás, de az nem elegendő. Én mindig egy szélesebb perspektívában próbálom nézni a dolgokat, személyi edzőként mindig feltérképezem az illetőt: próbálom megismerni a személyiségét, hogy az élet egyéb területén hogyan él. Ha csak a testmozgásra figyelek és semmi másra, akkor nem biztos, hogy célba érünk. Meg kell nézni, hogy miért lett olyan, amilyen, miért gondolkozik úgy, ahogyan. Van, hogy egy kicsit vissza kell menni a múltba, és meg kell nézni, hogy ő kicsoda. Személyi edzés esetében az első alkalom úgy kezdődik, hogy leülünk, és egy órát beszélgetünk, mielőtt bármit is csinálnánk. Mérünk, tanítom, beszélgetek vele.

Mi a lehető legszerethetőbb számodra abban, amit csinálsz?

Talán úgy tűnik, mintha az egész csak a mozgásról szólna, pedig annál sokkal több minden van benne; önbizalmat és sikerélményt ad az embereknek, akik egy idő után rájönnek, hogy szeretik ezt az életformát. Én pedig megerősítem őket abban, hogy jó úton vannak. Ezért van az, hogy mielőtt lejönnék a színpadról, biztos, hogy egy-két célzott mondatot elejtek. Teszem ezt azért is, hogy tudják, nem csak egy „izom agyú” sportoló vagyok, aki csak arra képes, hogy 100 guggolást megcsináljon; másrészt pedig, azt gondolom, hogy minden fejben dől el. Feladatomnak tekintem, hogy az emberek gondolkodására, a dolgokhoz való hozzáállásukra is hassak. Ugyanakkor a humor és buli is nagyon fontos, hogy az emberek jól, otthon érezzék magukat egy mozgás vagy életmódprogram közben. Legyen sikerélményük, és sikerüljön egy hasonló gondolkodású közösséget kialakítani maguk körül. Emberekre hatni – ez teszi igazán izgalmassá és szerethetővé azt, amit én csinálok.

Nagyon lelkesen beszélsz a munkádról, pedig már 25 éve ugyanazt csinálod. Pontosabban, közben bővítetted tevékenységi körödet: egy kicsit belekaptál a marketingbe, a pszichológiába is. Hogy változtak meg az arányok, a súlypontok az életedben?

Egyrészt, ugye, változok, mint ember, komolyodok, szakmai tapasztalatokat szerzek. Elvégeztem az egyetemeket, van elméleti tapasztalatom, van egy élsportolói múltam, később pedig elindultam az edzői pályán. Persze, így visszagondolva, lehetett pár szakmai baklövésem még az első 1-2 évben, amikor elkezdtem aerobikot tartani idősebbeknek. Hogy én miket megcsináltattam velük?! Minél hosszabb ideje benne vagyok a szakmában, annál jobban összeáll az egész. Egyre nagyobb a megtartó erő, egyre jobban tudok hatni; pszichológiailag és kommunikációban is sokat fejlődtem. Viszont, látom azt is, hogy mindig lehet még jobban, még profibban csinálni. A munkámon belül is más egy személyi edzés, más egy aerobik óra, amit minden héten tartok, más egy fellépés, vagy mások az üzleti dolgok, a marketing, és amikor élelmiszerekkel vagy a ruházattal foglalkozok, ami szintén a portfólió egy részét képezi; ezen esetek mindegyike más-más feladatok elé állít. Szóval, van a munkámban változatosság bőven, és bár ugyanaz a téma, mégis más, nem unom meg. Ha csak aerobikot kelleme tartanom, vagy, ha csak személyi edzőként dolgoznék, valószínűleg unnám már, de így, hogy a szürkeállományom is változatos kihívásokat kap, így nagyon bírom.

Merthogy létezik egy saját sportruházati márkád, táplálék-kiegészítőkkel is foglalkozol. Erről mesélnél pár mondatban?

Több mint 10 évig Nike támogatott voltam, és miután az megszűnt, azt gondoltam, miért ne lehetne egy saját, jó minőségi ruházatot létrehozni. Meg is csináltuk, pedig először csak magamnak szántam. Jó anyagokkal dolgozunk, szép ruhákat csinálunk elérhető áron. Ismerjük a nőket: amikor sportolnak is, szeretnek szépek és nők lenni – a hiúság ott van az emberekben. Kényelmes ruházatban pedig az ember szívesen sportol. Az élelmiszer vonal pedig, a táplálkozás, az egyértelműen fontos az egészség szempontjából. Sokan sajnos kamu egészséges termékeket árulnak, a piacon sok olyan szereplő van, akiknél nem az igényesség jellemző. Ma már legtöbbször tényleg a marketing adja el a terméket. Én olyan rendszert szeretnék fölépíteni, ahol megbízható, becsületes, az egészséget szolgáló termékek találhatók. 2009-ben kezdtem el ezen dolgozni. Nagyon sok pénzt, időt, energiát belefektettem, közben rengeteget tanultam, tapasztaltam, és eljutottam egy bizonyos szintre. Amíg nem történik nagy áttörés ezen a területen, addig is lehet rajtunk keresztül vásárolni bizonyos termékeket, továbbá alapanyagokat adunk pizzériáknak, de csinálunk kiadványokat és könyvet is.

Mindenkinek 24 órából áll egy nap, meggyőződésem, hogy egy ember akkor lehet valamiben igazán sikeres, ha arra fókuszál, amiben a legjobb, és nem forgácsolódik szét. Viszont te mindenhol ott vagy. Ezt lehet úgy csinálni, hogy ne sérüljön valamelyik oldal?

Tényleg sok mindennel foglalkozom és foglalkoztam, de már elkezdtem a tisztogatás. Valóban, a szakmámban vagyok a legjobb, és minél messzebb megyek tőle, annál több hibát vétek. Ezt észrevettem az üzleti világban. Nehéz sok mindenre odafigyelni, ugyanakkor mindent jól csinálni. De ez így alakult, ebből próbálok minél okosabban lépegetni előre. Szerencsére, sok mindent levesz a vállamról a kollégám, most már kevesebb energiával is el tudjuk érni a csapatommal a kitűzött célokat. Meg kellett tanulnom az évek alatt, hogy nem szabad belehalni a szépségbe, és, hogy azt csináljam, amire valóban van érdeklődés és kereslet. Mert ha én fontosnak tartok valamit, de senki más nem tartja annak rajtam kívül, akkor az úgy kemény dió. Én megszoktam, hogy hét napból hetet dolgozom folyamatosan, már jó 15 éve. A magánéletemben le is vagyok maradva bizonyos területeken. Az ember mindenhol hoz áldozatokat, itt is kell majd előrelépnem egy picit a közeljövőben. Nagyon elszaladtak az évek a munkával meg a kihívásokkal, és nálam sokszor a magánélet és a magam háttérbe szorítása volt az áldozat. Most efelé lépegetek.

Hogyan illeszkedik mindebbe a média világa? Ez marketingről szól, amivel hatékonyabban tudod népszerűsíteni azt, amit képviselsz, vagy más okok is meghúzódnak a szereplések mögött?

A médiával a kapcsolatom akkor kezdődött, amikor annak idején a Pécsi Sasokkal bajnokok voltunk, vb címeket nyertünk. Érdekes dolgot csináltunk, elütöttünk a többiektől, ezért meg is lehetett minket jegyezni. Hozzáteszem, hogy ha akkor Budapesten lakunk, még jobban működhetett volna a dolog. Amikor befejeztük az élsportot, utána én nem foglalkoztam a médiával, csak akkor, amikor a környezetemből többen is azt tanácsolták, hogy kezdjek magammal valamit. És úgy történt: én akkor leporoltam magamról a Pécsi Sasos történetet, és nekiálltam a munkának. Bekerültem a Szombat esti lázba, amit megnyertünk. Ez egy jelentős állomás volt, utána a bulvár nagyon keresett. De én bulvár szereplőként nem éreztem jól magam. Mindig inkább a szakmai megjelenéseket szerettem. Így egy időre teljesen hátat fordítottam neki, ami után nagy erodálás következett, mert idővel tényleg ki is kerültem a körforgásból. Amikor az utóbbi 1,5-2 évben rájöttem, hogy nélkülük nem annyira működik a rendszer amit építek (vagy tízszer annyit kell dolgozni ugyanakkora eredményért), akkor az egyik lábam felét visszatettem.

Lehet a bulvár megjelenéseket okosan kezelni?

Igen, én is azon vagyok. Amikor két éve megkerestek a Nagy Duettbe, nemet mondtam, pedig most azt mondom, hogy azt még be lehet vállalni. Most meg bevállaltam olyan dolgokat, amiket nem tettem volna meg régebben, de ez nem jelenti azt, hogy híreket generálok magamról, vagy, hogy címlapra kívánkoznék. Nem leszek bulvárhős, viszont „menőnek” kell lennem. Márpedig a fiataloknál az a menő, aki a Tv2, RTL Klub főműsoridejében van jelen a képernyőn. Ha ebben benne vagy, menő vagy, és körforgásban vagy. Ha időnként benne vagy, az még jó. De ha soha nem vagy benne, a fiatalok nem foglalkoznak veled. Írsz valamit, nem olvassa el senki. Van egy réteg, egy intellektuális réteg, és az idősebbek, aki észrevesz, de az egy nagyon szűk réteg. Nekem viszont kell a tömeg is. Nem lehet csak egy nagyon szűk réteggel kommunikálni. Vagy bele lehet halni a szépségbe, de én ahhoz túl sokat dolgozom. Meg kell találni itt is az egyensúlyt. Most ezt az időszakomat élem, elvállalok dolgokat, ha egyébként nincs is kedvem hozzá néha. Megcsinálom, mert tudom, hogy ez is része az egésznek. Inkább szeretném a hasznos, értelmes dolgokat előtérbe helyezni, főleg így, 44 évesen.

Mennyiben számít neked az életkorod?

Annyiban, hogy ha úgy kell viselkednem, mint egy 20 évesnek, az már nem esik jól. Mert már nem az vagyok. Az ember 40 fölött már komolyodik, más lesz. Nem biztos, hogy akarom azt fölvenni, ami nem én vagyok. Nyilván néha előfordul, hogy az ember a médiában nem úgy jelenik meg. Olvasom a cikket, és nem én vagyok. A bulvársajtóban nagyon erős csúsztatások vannak, amivel nagyon szépen lehet befolyásolni az embereket. Ezért ésszel, óvatosan próbálom kezelni ezeket a megjelenéseket, hogy ne fürödjek be velük. Pedig a bulvár mindig egy rövid úttal kecsegtet, amivel gyorsabban száguldhatsz. Ha én szerepelek, azt azért csinálom, mert a munkám része, és hogy még hatékonyabban tudjak dolgozni; nem azért, hogy megnézzem magamat, hogy hú, de jól nézek ki. Tehát, a média nem egy cél, hanem egy eszköz.

Azt viszont nem magazinban, hanem a saját oldaladon láttam, hogy tábort is fogsz tartani.

Igen, lesz egy Katusaktív Balatoni Tábor Balatonalmádiban június 23-25-ig. Régebben is volt már táborom, sőt, utazási irodával is dolgoztam együtt, de most éreztem igazán azt, hogy egy olyan volumenű és minőségű tábort tudok szervezni, amivel én is elégedett lehetek. Ehhez egy szuper szálláshelyet találtunk, de lesznek színes programok, humor, szórakozás, pihenés és egy nagyon jó csapat. Nem edzőtábor lesz, amiben széthajtjuk magunkat, hanem az egészséges életmódról, az egyensúly megtalálásáról fog szólni. Szerintem egy fantasztikus hétvégében lesz részünk, amire még lehet jelentkezni.

Táboron kívül milyen terveid vannak még a nyárra, illetve milyen jó tanácsod lenne a sportág kedvelői számára erre a pár hónapra, amit majd a termeken kívül töltenek?

Pihenni szeretnék, elsősorban családi nyaralónkban Fonyódon, a Balaton partján. Szeretnék sokat sportolni, táplálkozással kapcsolatos könyvemet befejezni, és mozgásprogramokat forgatni a Youtube csatornámra, valamint stratégiát felépíteni az ősszel kapcsolatban. Emellett fellépéseket is vállalok. A Katusaktiv nagy tavaszi átalakító program, ősszel folytatódik majd. Addig csak időnként tartok majd személyi edzéseket. A közel 60 fős csapatomat azért mozgásban tartom programokkal, és néha, amikor Pesten tartózkodom, tartok pár személyi edzést. De a nyár 2 hónap. Hamar eltelik. A hölgyeknek röviden csak annyit javasolnék, hogy ne próbálkozzanak testmozgás nélküli sanyargató diétákkal. A nyaralás pedig ne a nagy étkezésekről, alkoholról és a napozásról szóljon. Élvezzék a jó időt, töltsenek sok időt a szabadban és egyenek sok zöldséget, gyümölcsöt! Nyáron sokkal könnyebb ezeket a dolgokat megtenni.

Katus Roadshow Keszthelyen, a BRI’S Forma Studioban