Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
A pillanat művészete - aFüzet

A pillanat művészete

„Fényképezni annyit jelent, mint visszatartani a lélegzetet, amikor az illékony valóság pillanatában minden képességünk egyesül. Akkor a fej, a szem, a szív is ugyanazért működik. A fényképezés egyfajta kiáltás, de nem azért, hogy eredetiséget bizonyítsuk. A fényképezés az élet egyik formája.” (Henri Cartier-Bresson)

Henri Cartier-Bresson (1908. augusztus 22. – 2004. augusztus 2.) francia fotográfus, a Magnum ügynökség egyik alapító tagja az 1920-as években még festőnek készült, de amikor egy Leica fényképezőgép a kezébe került, eldőlni látszott fő hivatása. 23 évesen kezdte a fotózást, 1 évre rá már önálló kiállítása volt New Yorkban, amit nagyon jól fogadott a közönség; fotográfiái bejárták a világ legjelentősebb galériáit. A street fotográfus innentől fogva fotózott és filmezett, egészen a 2. világháborúig, akkor a hadsereg tudósítószázadának fényképésze lett. 3 évig volt hadifogolytáborban, ahonnan végül megszökött. 1954-ban visszatért egy időre a festészethez, de a háború végén már újra Európában dokumentálta az eseményeket. Ezután szabadúszó fotográfusként kereste kenyerét, 1947-ben a magyar származású Robert Capa, valamint David Seymour és George Rodger társaságában megalapította a híressé és sikeressé vált Magnum Photos ügynökséget. Az ’50-es években bejárta a világot: fotózott Ázsiában, Kanadában, Dél-Amerikában. Számtalan nemzetközi díjat zsebelt be fotós munkái kapcsán, a ’60-as években mégis a filmezés felé fordult, végül a ’70-es években ismét visszatért a festészethez, ahol szintén komoly elismeréseket szerzett.
Kalandos, tartalmas élete volt, amiben 2 feleséggel is osztozott. Mind a kettővel közel 30 évet élt (második felesége szintén fotós), egy lánya született. 96 évesen hunyt el.

Válogatás fotóiból:

Ernyő, 1932
Henri Cartier-Bresson, Untitled, Italy, 1933
Sevilla, 1933
Cuauhtemocztin street, Mexico City, 1934
Hyde Park, London, 1937
Muszlim nők imádkoznak, India 1948
Thurles, Ireland, 1952
Rue Mouffetard, Paris, 1954
Jugoszlávia, 1965
Simigne-la-Rotonde, 1969