Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
A szolgálólány meséje - aFüzet

A szolgálólány meséje

Nagy népszerűségnek örvend az elmúlt időszakban a Margaret Atwood 1985-ben megjelent regénye alapján készült A szolgálólány meséje című sorozat, ami nem csak Amerikában, de már Európa szerte is a képernyők/monitorok elé ültette rajongóit. És bizony nem minden alap nélkül lett ekkora kedvenc: érdekes és jól felépített történet, ami akár valóság is lehetne…:

Korunk Amerikájában járunk, ahol egy keresztény fundamentalista csoport vette át a hatalmat, akik megalapították Gileád Köztársaságot. A folyamatos környezetszennyezés meghozta hatását: nem csak a Föld került veszélybe, az emberiséget is kihalás fenyegeti. Az új hatalom a nőket „hasznosságuk” szerint osztja fel: vannak, akik a parancsnokok, vezetők feleségei lesznek, mások azok cselédei, a szegényebb férfiaknál e kettőt egy személyben megtestesítő gazdaasszonyok szerepe jut a nőknek. A hatalom szerint semmire sem jó vagy a rendszerre veszélyt jelentő nőket sugárzó hulladék takarítására ítélik, deportálják őket. A kevés, termékenységgel megáldott asszonyt pedig elszakítják családjuktól és szétosztják őket a magas presztízsű családok között. Ők a szolgálólányok, akik innentől semmi többek, mint két lábon járó működő petefészkek; még nevük sincs, gazdájuk nevét viselik birtokos jelzővel. Így lesz főhősünk neve Offred, a könyvben pedig Fredé.
Termékeny időszakuk idején, minden hónapban egyszer az úgy nevezett „szertartás” alatt a ház ura, felesége közreműködésével szó szerint annak lába között próbálja teherbe ejteni az adott szolgálólányt.

A történet nem csak abból a szempontból érdekes, hogy hogyan lesz egy nőből „szülőgép”, hogyan redukálódnak értékei csupán eköré a képessége köré, hanem ahogy bemutatja egy diktatúra kiépülését. Sokan hisszük azt, hogy egy mai modern társadalomban, ahol már minden és mindenki ellenőrizhető az internetnek köszönhetően, nem jöhetne létre egy a náci vagy kommunista hatalomhoz hasonló diktatúra. A sorozat viszont nagyon szépen felépített módon cáfolja ezt meg. Ahogy a félelemben tartott társadalom a hirtelen, a semmiből előkerülő csoport nyomására, – akik megoldást, védelmet kínálnak számukra-először csak elnézi a túlkapásokat, majd behódol nekik.
Nem kell semmi több hozzá, mint kreált ellenségképp, félelem keltése és gyors „megoldások” felmutatása. Főhősünk nagyon jól megtestesíti az átlagembert, aki mindaddig, amíg nem érezte meg saját bőrén a rendszer igazságtalanságait, nem tett semmit. Amikor észbe kapott pedig már késő volt.

A sorozat felnyitja a szemünket, hogy még mindig nem tanultuk meg a leckét: bárhol, bármikor megismétlődhet egy elnyomó csoport, eszme hatalomra kerülése. Ha hagyjuk.