Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
A világ leghíresebb festményei I. - Az utolsó vacsora - aFüzet

A világ leghíresebb festményei I. – Az utolsó vacsora

A milánói Santa Maria delle Gracie templomban található remekmű a világ egyik leghíresebb freskójaként ismert. A bibliai történetet megörökítő falfestménnyel 1498-ra készült el Leonardo Da Vinci, melyen Jézus és 12 tanítványa látható az árulás előtti pillanatokban, miután elhangzott a mondat: „Bizony, bizony mondom nektek, egy közületek elárul engem”. A Jézus elfogatását és keresztre feszítését megelőző estének legdrámaibb momentumait láthatjuk a képen. Sötét háttérből emelkednek ki az alakok, középen Jézussal. A hármas csoportokra osztott elrendezés a festményen harmóniát eredményezett, Leonardo tökéletes pontossággal számította ki minden egyes vonal helyét, miközben olyan motívumokat és szimbólumokat helyezett el a képen, amelyek megfejtését többen többféle módon is magyaráznak. Egyes tudósok szerint a festmény egy kottát rejt magában.

„Néha hajnaltól napnyugtáig ott maradt a templomban, le sem tette a kezéből az ecsetet, és feledve evést és ivást, szünet nélkül festett. Máskor viszont két-három vagy akár négy napon át a kezébe sem vette az ecsetet; órákon át nem tett semmi mást, csak összefont karral álldogált szemben a művel, szigorú tekintettel fürkészve a figurákat”

A Da Vinci kód fikciói (vagy leleplező állításai) mint például, hogy a képen Jézus jobbján Mária Magdolna ül János helyett, vagy a rejtélyes kéz, aminek nincs gazdája, vagy, hogy Da Vinci egy titkos társaság tagja volt, aki az egyháznak szánta fricskaként a kódolt üzeneteket, felborzolták a keresztény vallás követőit.  A Magyarországon is nagy sikert aratott Dan Brown bestsellerben felvetett talányokat saját szemünkkel is szemügyre vehetjük, 10 éve ugyanis – az utókorra is gondolva – digitalizálták a festményt, amiből a világ legnagyobb felbontású fotója lett, a maga mintegy 16 milliárd pixelével.

A freskó jelenleg nagyon rossz állapotban van, lévén, hogy Leonardo egy akkoriban elsősorban fára használatos festékkel alkotta meg a művet. Ennek ellenére, csodával határos módon, fél évezred után is látható, pedig 1943-ban túlélt még egy bombatalálatot is. Közel 20 évig restaurálták Az utolsó vacsorát, a munkálatokat 1999-ben fejezték be. A fenntartó úgy határozott, hogy a mű védelme érdekében, negyedóránkénti forgásban, egyszerre csak 25 látogató léphet a közelébe.