Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Alain Delon élete a filmvásznon túl - aFüzet

Alain Delon élete a filmvásznon túl

Minden idők egyik legnagyobb férfi szexszimbóluma 1935. november 8-án született Sceaux-ban. Egy korántsem idillikus családi környezet jutott neki osztályrészül, ami örökre rányomta bélyegét az életére. Édesanyja gyógyszertárban dolgozott, édesapja egy mozi tulajdonosa volt, akik, miután különváltak útjaik, nem vállalták gyermekük gondozását, nevelőszülőkhöz adták a kis Alaint. 4 éves volt csupán ekkor. Egy kis időre visszakerült később anyjához, aki nem viselte jól a szülői szerepet, de apja se jeleskedett benne: mindig továbbadták valakinek a kicsit. Delon egész gyerekkorát meghatározta, hogy úgy érezhette, senkinek sem kell. Valószínű, hogy kezelhetetlensége, rossz magaviselete is erre vezethető vissza, ami kamaszkorában addig fajult, hogy több iskolából is kitiltották, az internátusokból pedig megszökött. Alig 17 évesen a haditengerészethez jelentkezett, egy ötéves szerződést írt alá, de még a szerződés lejárta előtt leszerelték állítólagos különös kegyetlensége és fegyelmetlensége miatt. Több hónapot katonai börtönben töltött, de az se használt a végletek embereként ismert Delonnak. Leszerelése után többféle munkát is elvállalt, dolgozott pincérként, ügynökként, de nagyon nem találta a helyét.

A cannes-i filmfesztiválra kísérte el egyik barátját Delon, amikor felfigyelt rá egy producer. Nyomban leszerződtette volna Hollywoodba azzal a feltétellel, hogy megtanul angolul. Erre nem került sor, mert egy hazai rendezőnek is feltűnt a különleges adottságokkal megáldott szépfiú. 1957-ben mutatták be az Amikor a nő zavarba jön című filmet, amit sorra követtek a mind komolyabb szerepeket rejtő mozik. Bár harmadik filmjében, a Christine-ben még igencsak kezdőként van jelen, egész életére kihat a forgatás, ugyanis ekkor ismerkedett meg élete szerelmével, Romy Schneiderrel. 1959-ben el is jegyezték egymást, de Delon hűtlensége (és ki tudja milyen okok miatt) mégsem lett frigy a jegyességből. Egyik félrelépésből egy gyermek is született 1962-ben, Christian, akit a színész nagyon nem akart elismerni, de mivel Delon anyja felvállalta a kisfiú nevelését, nem maradt az emberekben sok kérdőjel az ügy kapcsán. 1963-ig tartott kapcsolata Romy-val, akinek fotóját Delon évtizedekig a tárcájában hordta. Még a nő temetését is ő intézte, aki gyermeke halála után vetett önkezűen véget életének.

Visszatérve Delon filmes karrierjére, 1960-ban történt meg a nagy áttörés, amikor René Clément Ragyogó napfény című filmjében játszotta Mr. Ripley szerepét, a rosszfiút, a bonyolult karaktert, ami meghozta számára az elismertséget. (Ezt a történetet a ’90-es években Matt Damon főszereplésével láthattuk, és szintén nagyot szólt.)

A sztár homoszexualitása ekkor kezdett el pletykaként felröppenni, kezdve azzal, hogy állítólag a film forgatása alatt is viszonyt folytatott a meleg rendezővel, Clémenttel. Nem ez volt az utolsó eset, hogy megkérdőjelezték nemi hovatartozását, amit a gyönyörű férfi úgy reagált le, hogy azt mondta, ha valóban úgy is lenne, hogy férfiakkal is ágyba bújt, ahhoz se lenne senkihez köze.

Hogy szexuális magatartása mennyire befolyásolta filmes karrierjét, annyira talán nem is fontos, mindenesetre a ’60-as években jó kis szerepeket kapott olyan nagyobb filmekben, mint a Rocco és fivérei (ami filmtörténeti jelentőségű alkotás), a Napfogyatkozás, a Borsalino című hangulatos gengszterfilm (Belmondóval), vagy az Egy zsaru bőréért című moziban, aminek későbbi folytatásaiban már nem csak színészként, hanem producerként is részt vett.

Ezután következett Zorro, ami hatalmas kasszasiker lett, és Casanova, ami igazán testhezálló szerep volt számára. Az egyik legemlékezetesebb Delon film mégis a Medence, ami egyrészt annak is köszönhető, hogy egykori szerelmével, Romy Schneiderrel játszotta a különös hangulatú pszichothriller férfi főszerepét.

Delon 1964-ben vette feleségül elsőszülött fia anyját, Nataliet, akivel Romyval való szakításuk után jött össze. Nathalie állítólag kapcsolatuk előtt prostituáltként dolgozott és nem volt feltétlenül hűséges a más nők által bálványként imádott Delonhoz. Egy közös gyermekük született, Anthony, útjaik pár év után mégis elváltak.

A hatvanas évek végén az egyik forgatáson találkozott Mireille Darckal, aki közel másfél évtizeden át volt az élettársa. Ami roppant érdekes vonal még a színész életében, amely már az ötvenes évektől kezdődően nyílt titok volt, az alvilággal való, hosszú évtizedekig fennálló kapcsolata. Állítólag még fegyverkereskedelemmel is foglalkozott- a maffiához fűződő szálakat a rendőrség egy gyilkossági ügy kapcsán bogozta ki. Ennek ellenére Delon karrierje változatlanul felfelé ívelt. A hetvenes években az amerikai kooprodukcióban elkészült Vörös nap című westernfilm fokozta ismertségét, amelyben többek között Charles Bronsonnan is játszhatott. Ha kiemelkedő mozit kellene még tőle említeni, a Klein úr sem maradhat ki, amely egy a német megszállás idején játszódik.

Bár a ’80-as években is rengeteget forgatott, Delon sztárságának fénye lassacskán fakulni kezdett. Ez idő alatt többször játszott Belmondóval, megismerkedett a holland származású Rosalie van Breemen modellel, aki később két gyermekkel is megajándékozta. Boldogságuk Anouchka és Alain-Fabien születése ellenére sem tartott ki, a nő 2002-ben a Delon zsarnoki természetére hivatkozva válókeresetet adott be. Lánya és elsőszülött fia, Anthony követte a pályán híres édesapját, mindketten színészként kezdték. Másik fia, Alain-Fabian a kétezres évek elején tálalt ki Alain Delon nem túl szimpatikus természetéről: az agresszió állítólag gyakran tapasztalt jelenség volt a családjukban, a színész feleségét és gyerekeit is rendszeresen verte. Alain-Fabian 18 évesen szinte úgy menekült el otthonról. Másik fiával, Anthony-val pedig egymás vetélytársai lettek, amikor egyszerre szerettek bele a gyönyörű Valerie Kaprisky színésznőbe.

Szintén a ’80-as években a nyilvánosság előtt Delon egy szélsőjobboldali képviselőt támogatott, ami nem tett jót imázsának, a nézők egy jelentős része bojkottálta filmjeit. Később hosszú évekre eltűnt, alig szóltak róla a hírek. 2012 áprilisában szívével műtötték. Amit még lehet róla tudni, hogy lelkes állatvédő, illetve lótenyésztéssel foglalkozik a műtárgyak gyűjtése mellett.

Alain Delon nem csupán egy isteni szépségű férfi (volt), aki sikereit kizárólag külsejének köszönhette volna, egy nagyon erős, ellentmondásos személyiségű színész ő, akiben olykor (gyakran) túlcsordult a szenvedélyesség. ” A nőket vetkőztető, a férfiakat gyilkoló tekintetű” élő legenda pár évtizede szinte a teljes elvonultságot választotta. Úgy döntött, hogy mivel nincs ínyére a mai filmművészet (mert számára Melville, Visconti, Fellini, Bergman, Polanski jelentette a nagy rendezőket), csak akkor lép a piros szőnyegre, amikor szintén színész lányát, Anouchka Delont kíséri el valamelyik jeles díjátadó ünnepségre, filmfesztiválra.

„Kivételes sorsom volt − meséli. − Az én nagy kitörésem tizenhét évesen kezdődött. Elegem volt abból, hogy a nagybátyám hentesüzletében segédkezzem. Ezért menekültem a hadsereghez. Indokínában végre szabad voltam és boldog. Ma a gyerekeim sikere, boldogsága számít. Nélkülük már nem lennék itt.”