Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Ambrus Attila, alias Viszkis valódi és filmes élete - aFüzet

Ambrus Attila, alias Viszkis valódi és filmes élete

November vége felé kerül a mozikba a várva várt A Viszkis című film, ami a „Viszkis rabló” néven hírhedtté vált egykori jégkorongozó, Ambrus Attila 6 éven át tartó ámokfutásának történetét meséli el nekünk látványos módon. Úgy volt, hogy már a kétezres évek elején lecsap a sztorira Hollywood, és a főszerepet Johnny Depp fogja játszani, ám végül mégsem lett a projektből semmi. Talán jobban is jártunk így, mert ebben a filmben minden és mindenki hazai, és az külön örömmel tölt el engem, hogy Antal Nimród tudta megrendezni a mozit. Neve ismerősen csenghet, a Kontroll című, számomra csúcs, magyar kultfilm kötődik elsősorban az ő nevéhez. De még mielőtt belemennék a Viszkis filmbe, elevenítsük fel, ki is Ambrus Attila, honnan jött, mit csinált, és hol tart most.

Azt tudjuk, hogy becenevét onnan kapta, hogy közvetlenül a rablások előtt, a helyszínekhez közeli kocsmákban 1-2 deci whiskyt megivott, a szemtanúk elmondása szerint erős alkoholszagot hagyott maga után. Azt viszont talán nem mindenki tudja, hogy a most 50 éves Ambrus Erdélyben született, Csíkszeredában, 10 éves koráig nagymamája, majd egyik nagynénje nevelte. 21 éves korában szökött Magyarországra, ahol egy pár évig nem tudni, miből élt, mit csinált (talán a filmből kiderül majd), de az biztos, hogy 1994-1999 között az Újpesti TE jégkorong kapusa volt. Az első rablása 1993. január 22-én történt Budapesten, a XI. kerületben a Villányi út 72. Postahivatalt pakolta ki, ekkor 548 ezer forinttal távozott. Ezt követte további 29 bankrablás, melyek során több mint 140 millió forintot zsákmányolt összesen. Dehogy volt ő Robin Hood! Nem osztotta szét a szegények között a kilencvenes években nagy pénznek számító rabolt bankjegyeket, és szerencsére a filmben sem próbáltak meg belőle hőst hazudni. Mint a Riposztnak adott interjújában mondta is: „Nem akar hősnek beállítani, vagy felmenteni az alkotás…Örülök, hogy ez a változat készült el és nem a korábbi, amiben valamiféle Robin Hood karaktert faragtak volna belőlem.”

Kép: Balázs Attila/MTI

1999. október 18-án az Üllői úti OTP Bank volt az utolsó helyszín, ahol rabolt, a legnagyobb zsákmány jött össze akkor: közel 50 millió forint. Mint később elárulta, abból akart új életet kezdeni, elsőként a Karibi-térségbe szökni, amihez 10 millió lett volna az út; számításai szerint, a maradékból futotta volna arra, hogy valahol – mondjuk Ázsiában – egy kocsmát nyisson. Nem így történt, mert a következő héten elfogták, amit ő – így utólag – egyáltalán nem bán. „Egyébként minden jó lett úgy, ahogyan történt. Ma nyugodtan alszom és látom a távoli jövőt is, hiszen tervezhető lett az életem.”

Elfogása előtt (s tulajdonképpen még utána is), hála a média által felépített imázsnak, egy szerethető, hős-forma figurát látott benne a nép egyszerű gyermeke, sokáig nagy népszerűségnek örvendett személye. Ez a bíróságot egy cseppet sem hatotta meg, 12 évet ült börtönben, igaz, az eredeti 17 év helyett, mert jó magaviselete miatt előbb kiengedték. Nem töltötte tétlenül a kirótt büntetési időt: a börtön falai között leérettségizett, angolul tanult, majd 2009-ben diplomát szerzett a Dunaújvárosi Főiskolán kommunikációból – haditudósítónak készült. Tény, hogy ideje bőven akadt, a fazekas szakmát is kitanulta, mégpedig olyan jól elsajátította a kerámiakészítés fortélyait, hogy a mai napig azzal foglalkozik, abból él. Egyedi stílusú kerámiatárgyait vásárokon és honlapján is árusítja. 2012-ben szabadult, azóta állítólag mintapolgár. Két kutyájával és feleségével él vidéki otthonában, akivel nagyon szeretnének gyereket – akár többet is.

Kép: Ambrus Attila Kerámia/Facebook

Amit pedig a Viszkis című akciófilmről tudunk: Antal Nimród írta és rendezte is, és a Filmalap 1,1 milliárd forintos támogatásával készült. A 126 perces mozit 30 helyszínen, 50 színész közreműködésével forgatták le. A film főszereplői: Szalay Bence (másodéves hallgató volt, amikor kiválasztották Ambrus szerepére), Móga Piroska, Schneider Zoltán, Klem Viktor és Gazsó György, a filmzenét pedig a Yonderboira bízták.

Ha valaki a szívéhez kapott volna a több mint 1 milliárdos összeg láttán, idézném Hutlassa Tamás producert, aki egy tavalyi sajtótájékoztatón a következőket mondta:
„Sokan mondták, minek az adófizetők pénzéből egy ilyen filmet támogatni? De mi a főszereplő hősiességét igazából készen kaptuk: a közönség és a korabeli sajtó, aminek az volt az érdeke, hogy legyen kit a címlapra tenni, már hőssé tették Ambrus Attilát, ők csináltak belőle Rózsa Sándor-figurát”.

A film előzetesét már mindenki látta talán, aki még nem, alábbi linkre kattintva bepótolhatja, és talán részben választ kaphat arra, mi kerülhetett ennyibe a filmen, ugyanis a kilencvenes éveket visszaidézni nagyjából egy kosztumös film feladataival egyelő, ami azért nem kis pénz. Mi mindenesetre kíváncsian várjuk a mozit!