Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Egy különös világban élve - aFüzet

Egy különös világban élve

Az autizmus világnapján a szeretet és megértés juthat először eszünkbe közvetlenül azután, hogy mindenkinek bevillant egy kép erről a furcsa állapotról. Igen, állapotról beszélünk, nem pedig egy betegségről, amitől bárkinek is félnie kellene.

Nagyjából mindenki előtt ismeretes, hogy az autizmus skálája igen széles: a legenyhébb tüneteket produkáló megjelenésétől (mint például az Asperger-szindróma) a rendkívül súlyos, akár értelmi fogyatékossággal társult állapotáig előfordulhat. A minden esetben szociális kötődési zavarral járó viselkedés forma mögött egy fejlődési zavar áll, mely az élet minden területére kihat. A rendkívül összetett, elsősorban idegrendszeri, biológiai eredetű okokra visszavezethető állapot a kommunikáció és társas kapcsolatok terén nagy károkat képes okozni.

Az autizmus már viszonylag korai szakaszban felismerhető, bár a szakértők véleménye ellentmond. Egyesek szerint már néhány hónapos korban felfedezhető néhány rá utaló jel (pl teljes egészében elmarad a mosoly, nem igénylik a szemkontaktust és testi érintést), mások szerint teljes bizonyossággal csak jóval később, óvodáskorban lehet felállítani a diagnózist. Jellemző viselkedési sztereotípiákat lehet felfedezni a kicsiken, mint ritmikus hajlongás, mozdulatok ismétlése, heves indulatkitörések, labilis hangulatok. A több negatív attitűd mellett gyakran olyan különleges képességekkel társul az autizmus, mint a hihetetlen matematikai tudás vagy egyéb, az átlagember számára elérhetetlen képesség.

Egy felmérés szerint minden 100. gyermek a világon – enyhébb vagy súlyosabb – autizmussal jön a világra. A becslések szerint 16-22 ezer autisztikus személy él Magyarországon, de vannak, akik 100 ezerről beszélnek. Bármilyen számról is beszélünk, az arányok egységesek: mintegy hetven százalékban szorulnak folyamatos kontrollra, ellátásra, a többiek képesek az önálló életre is az enyhébb tünetek okán. Genetikailag az autizmusnak 4-5-ször gyakoribb a fiúknál az előfordulása, mint lányoknál.

Az elmúlt néhány évtizedben több nagyszerű film is született a témában (mint például Egy csodálatos elme, Esőember, A Merkúr neve), mi a világnap alkalmából egy olyan, megtörtént eseményeken alapuló történetet ajánlunk, ami egy autista kisfiúról szól, aki tele van félelemmel, de nem tudja kifejezni érzelmeit. A fiatal házaspár próbál mindent megtenni a gyermekért, hogy annak minél teljesebb életet biztosítson. Így kerül a családhoz egy okos kutyus…

Film az alábbi linken: