Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Előadások, amiket látnunk kell - aFüzet

Előadások, amiket látnunk kell

Nagy múltú, nemzetközileg elismert előadások a Trafóban

Finn Nemzeti Színház: just filming
2018. 03. 22-23. 20:00

ARCUB – Kulturális Központ, Bukarest / Piese Refractare Egyesület (RO): Artists Talk
2018. 04. 04. 20:00

Mundruczó Kornél / Proton Színház: Nehéz Istennek lenni
2018.05. 22-26. 20:30
Trafó nagyterem

Kristian Smeds, Gianina Cărbunariu és Mundruczó Kornél, egymás után hoznak újfajta, friss megközelítéseket a Trafóba. Számos fesztivált megjárt és nívós nemzetközi díjakat bezsebelt előadásaik diskurzusok a felelősségről. Akár ha eltérő országok kultúráinak találkozásáról van szó, akár ha művészi önreflexióról, etikai és esztétikai elvek találkozásáról és ütközéséről, vagy éppen a kelet-európai hard-core reality színház felmutatásáról.

A finn színházi világ egyik vezető személyisége, Kristian Smeds, számtalan darab írója és rendezője. Dolgozott már Észtországban, Belgiumban és Litvániában is. 1996-ban alapította meg a híres Theatre Takomot, amelynek művészeti igazgatója volt 2001-ig. Legutóbb, 2017-ben a finn Miami című film egyik szereplőjeként tűnt fel. A just filming nemcsak anyagi értelemben koprodukció: formailag és tartalmilag is az összefogás jellemzi. Egyesíti eltérő országok kulturális hagyományát, humorát, sajátos világlátását, hogy végül megmutassa, hogyan jut közös nevezőre egy észt, egy magyar és egy finn. Az előadást a két színész, Láng Annamária és Juhán Ulfsak közösen hozta létre a rendezővel, amely egy férfi és nő találkozási kísérlete másfél órában, tört angol nyelven.

ELŐADÁS UTÁN
MÁRC/22 • Jászay Tamás kritikus, szerkesztő beszélget Kristian Smeds rendezővel
MÁRC/23 • Nézőpont • Közönség-össze-találkozó a Trafó klubban.

A Europe Prize New Theatrical Realities díját az északi rendezők közül Kristian Smeds kapta meg először, de a díj birtokosa a román származású író, rendező, színész Gianina Cărbunariu is. Cărbunariu színházát a nyers erő, a lázadás és kiábrándultság jellemzi. Darabjai a ma Romániáját mutatják be a közösségi integráció és az elszigetelődés kérdéskörein keresztül. 2017-ben Piatra Neamt Teatrul Tineretului igazgatója. Győrfi Kata, a darab fordítójának ajánlójában olvasható:„Az Artists Talk (Találkozás a Művészekkel) szereplői alkotó emberek, projektek kezdeményezői, újságírók és kritikusok. Emiatt a darabbéli szituációk hagyományos értelemben nem dramatikusak, inkább szimbolikus és parabolisztikus helyzetek és konfliktusok egymásutániságáról van szó.”

http://szinhaz.net/2017/05/29/uj-e-drama-gianina-carbunariu-artists-talk-muveszek-talalkoznak/

„Az artist’s talk (közönségtalálkozó) konvencióját felhasználva megpróbáltunk különféle álláspontokat egybegyűjteni: olyan helyzeteket, amelyekben az etika ugyan a beszélgetés szintjén rögzített, mégis háttérbe szorul, hol rosszindulatból, hol egyszerű nemtörődömségből, gondatlanságból vagy hiúságból, máskor pedig az etika problémája fel sem merül a művészet a művészetért hívei számára. Az előadás hat jelenetét egyrészt interjúk ihlették, másrészt különféle közönségtalálkozók, amelyeken az elmúlt két évben itthon vagy külföldön részt vettem, de annak ellenére, hogy a valóságos személyekkel való hasonlóság nem a véletlen műve, ennek a fikciónak nem célja az, hogy a művészeket különféle diskurzusokkal találtassa. Minket sokkal inkább az érdekelt, hogy mi, akik magunk is részesei vagyunk ennek a rendszernek, megértsük azt, ahogy a művész felelőssége vagy felelőtlensége kisejlik a saját eljárásából és abból a világból is, amelyben él.” (Gianina Cărbunariu)

Játszák:
Ruxandra Maniu
Ilinca Manolache
Alexandru Potocean
Gabriel Răuță
Bogdan Zamfir

A magyar rendező, Mundruczó Kornél ma már nemzetközi hírű film- és színházrendező, alkotásai a világ legrangosabb fesztiváljain mutatkoznak be. 2017-ben Faust-díjra jelölték a Proton Színház LÁTSZATÉLET című előadásában végzett kiemelkedő rendezői munkájáért. A díj történetében először került a jelöltek közé nem német színház, jelen esetben egy független magyar társulat produkciója. Szintén tavaly számos nagyjátékfilmje utána a Jupiter holdja is nagy sikert aratott Cannes-ban.

Mundruczó egyik ikonikus rendezése a Nehéz Istennek lenni nyolc éve töretlen sikerrel fut, számos nemzetközi állomással. A darabban két kamion áll az út szélén. Árut cserélnek: három fiatal nőt. Egy nagyszabású terv készül, ha sikerül, másnapra minden megváltozik. A leleplezés kulcsa a fiú, akit eddig elrejtettek a világ szeme elől. Nem hibázhatnak, ezért a raktér falai között új törvények születnek. Aki nem engedelmeskedik, nem térhet haza. Azonban közöttük van egy idegen, aki bármikor közbeavatkozhatna, mégsem teszi meg – parancsot kapott rá. Mint az Isten, megteremtve a világot, némán szemléli teremtményeit. Egy ideig. De meddig lehet csupán megfigyelőnek maradni?

„Mundruczó isteni szerepbe kényszeríti közönségét: a nézők passzívan szemlélik a közvetlenül előttük zajló, egyre durvább eseményeket. (…) A színház élőképei és a vetítővásznon látott borzalmak kombinációja sokkolóan hat. Leginkább azért, mert szembesít minket azzal a ténnyel, hogy a kinti realitás valójában sokkal kegyetlenebb ennél.” (cobra.be – Belgium)

https://protontheatre.hu/hu/eloadas/nehez-istennek-lenni

Váradi Annamária – Láng Annamária
Andrea – Wéber Kata
Zita – Kiss Diána Magdolna
Emőke – Tóth Orsi
dr. Varjassy Károly – Rába Roland
Attila – Bánki Gergely
Omar – Katona László
János – Derzsi János
Varjassy Rudolf – Szemenyei János
Doktor – Nagy Zsolt

DÍSZLET, JELMEZ
Ágh Márton

FÉNY
Éltető András

ÍRTA
Mundruczó Kornél, Bíró Yvette

DRAMATURG
Petrányi Viktória, Zabezsinszkij Éva

ZENE
Szemenyei János

RENDEZŐASSZISZTENS
Büki Dóra

RENDEZŐ
Mundruczó Kornél