Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Filmek, amiket legalább kétszer meg kell nézned 2. - aFüzet

Filmek, amiket legalább kétszer meg kell nézned 2.

Utolsó tangó Párizsban

A hetvenes évek egyik nagy botrányfilmje, Bernardo Bertolucci egyik legnagyobb mozija, amit a filmművészet legvitatottabb alkotásai közé sorolnak. Érdekes, hogy a férfi főszereplőt alakító Marlon Brando 48 évesen, ugyanabban az évben forgatta a Keresztapát is, mint ezt a filmklasszikust.  A női főszereplőt alakító Maria Schneider ekkor mindössze 19 éves volt, aki a filmben beleszeret a frissen megözvegyült jóképű, ám kiégett, középkorú férfiba, akivel alkalmanként egy lakásban találkoznak. Kapcsolatuk a nyers szexualitásra épül (amit nagyon látványosan mutat be a film) de mégsem ilyen egyszerű a történet; elfojtott érzelmek, lelki vívódások rejtőznek ebben a bonyolult szerelmi drámában, amit Oscar- és Golden Globe díjra is jelöltek. A legek kategóriájába tartozna mindenképp, ha nem derült volna ki pár éve az egyik szexjelenetről, hogy nem nem volt beavatva a történtekbe a színésznő, aki állítólag emiatt soha többet nem volt hajlandó együtt dolgozni a rendezővel és Marlon Brando-val.

 

 

Utolsó tangó Párizsban (1972)

Istenek városa

Rio de Janeiro nyomornegyedében, az úgynevezett favellákban játszódik a történet, aminek főszereplői olyan fiatal srácok, akik droggal és fegyverrel a bölcsőjükben születnek, ahol mindennaposak az erőszakos cselekmények.  A filmben egy fiúcsapat tagjainak a sztoriját ismerhetjük meg, amin keresztül beleláthatunk Rio legveszélyesebb városnegyedének működésébe. Az összes nemzetközi jelölést megkapta a brazil-francia filmdráma, amit végigizgulunk, miközben nem akarjuk elhinni azt, amit látunk.

Istenek városa (2003)

Apocalypto

Egy tökéletes, naturalista módon ábrázolt, izgalmakkal teli kalandfilm, ami érzelmileg és gondolati síkon is messzire viszi nézőit. A maja civilizációt mutatja be nekünk Mel Gibson a rendkívül szuggesztív és hiteles alkotáson keresztül, amihez a közép-amerikai dzsungel adta díszlet lenyűgöző látványvilágot biztosít. Bár sokan bírálták, történelmi szempontból pontatlannak ítélték meg a kalandfilmet, szerintünk, aki egyszer megnézi, annak örökre beégnek a film képkockái. Röviden a sztori: Jaguár Mancs törzse nagy békében él az esőerdő mélyén, amire egyik nap rátámad egy harcos maja csoport a városból. A túlerővel szemben alulmarad Jaguár és a törzs tagjai, akiket foglyul ejtenek és elvisznek magukkal, hogy feláldozzák őket az isteneknek. Végig dinamikus, fordulatokban gazdag a film, amit szintén Oscar- és Golden Globe díjra jelöltek.

Apocalypto (2006)

Fehér tenyér

Az egyik legjobb magyar film, ami 2000 után készült, Hajdu Szabolcs, a rendező pedig, az egyik legnagyobb tehetség a hazai filmgyártásban. Meglehet, ez így egy kicsit szubjektíven hangzik, de aki látta már a tornászok világában játszódó sztorit, az tudja, miről beszélünk. 1980-ban járunk, a történet főszereplője Dongó, a 10 éves tornászfiú, akinek a sorsát egy pillanatig nem irigyeljük szadista edzője és szülőknek alkalmatlan apja és anyja miatt, átérezzük gyerekkori szenvedését, közben szurkolunk neki, hogy valamilyen módon megváltozzon, jobb irányba terelődjön az élete. Dongó 19 évvel később Kanadában vállal állást egy edzőközpontban. Két külön világ, két külön idő, két tehetség, egy szuper film, ami alatt nem kell csodálkozni, ha egy könnycseppet elmorzsolunk a stáblista végénél.

Fehér tenyér (2006)

Éjfélkor Párizsban

Egy imádnivaló Woody Allen film, de nem az Annie Hall-féle szériából, pedig azokat is szeretjük. A rendezőóriás filmes zseni ezúttal Párizst választotta története helyszínéül, főszereplőnek pedig Owen Wilsont, aki egy önbizalomhiányos írót alakít, aki menyasszonyával és annak szüleivel érkezik a metropolisba, amibe első pillanatban beleszeret, és ahol minden éjfélkor az 1920-as évekbe tesz időutazást. Intellektuális sztori, tele bájjal és a jól ismert Woody Allen humorral. Forgatókönyve Oscart és Golden Globe-ot is érdemelt.

Éjfélkor Párizsban (2011)

David és Lisa

Igazi filmcsemege a régi filmek kedvelőinek, ami mellett talán el is mehetnénk, de nem tehetjük, mert annyira kitűnik társai közül. A története egy pszichiátrián játszódik, ott találkozik David, az agresszív és dührohamaival küszködő, rideg fiú Lisa-val, a szeretethiányos skizofrén lánnyal, aki csak verselve képes beszélni. Egy megható, szép szerelmi történet, aminek a végén van katarzis. Számos nemzetközi díjjal jutalmazták a filmdrámát, amit mi is szívesen megnéznénk minden adandó alkalommal.

David és Lisa (1962)

A medence

Elegáns filmes alkotás, amely finoman izgalmasra sikerült, enyhe feszültséggel és finom erotikával fűszerezve. A  mozi eszenciáját két olyan színészlegenda adja, mint a gyönyörű Romy Schneider és Alain Delon, akit máig az egyik legszebb színészként emlegetnek. Ők játsszák a főszereplő szerelmes párt, akikhez egy régi barátjuk érkezik 18 éves lányával. Az örök, férfi-női féltékenység ábrázolása, a dialógusok és az operatőri munka dicséretet érdemel, amelyek összességéből egy nagyon emlékezetes film született.

A medence (1969)

Az ördög ügyvédje

Egyik legmeghatározóbb filmélményünk, amit kétszer sem elég megnézni – persze nem szorosan egymást követve. Igazi filmcsemege, nem csak a benne szereplő fantasztikus színészek miatt (mint Al Pacino, Keanu Reeves, Charlize Theron), hanem a sztori, a film mondanivalója talál el minket minden alkalommal. Az emberi gyarlóságról, a jó és a rossz örökös küzdelméről van benne szó, amit mindenki magára húzhat. A földi pokol és a földi paradicsom is a mi döntésünk – ezt mutatja meg többek között a film, aminek főszereplője Kevin, a fiatal sikeres ügyvéd, akinek gyönyörű felesége van. Egyik tárgyalása után hatalmas lehetőséget kap egy New York-i cégnél, amit elváll, s nem is sejti, hogy életük ezzel gyökeres fordulatot vesz.

 

Az ördög ügyvédje (1998)

Mesterséges értelem

A világ egyik legédesebb arcú kisfiú főszereplésével játszódó Spielberg film, ami Stanley Kubrick utolsó filmterve alapján készült. A 21. század közepén zajló történetben egy házaspár kisfiú kinézetű és viselkedésű android gépet vásárol kómában fekvő gyermekük helyett, hogy életüknek valami értelmet adjon. A kisfiú elvileg csak egy gép, aki nem képes érezni, de a valóság nem ezt mutatja. A filmben feltűnik Jude Law és William Hurt is, de mi nem miattuk zokogjuk végig a film második felét…

Mesterséges értelem (2001)

Kaméleon

A Kontroll után a leginkább profira sikerült, végre, nem az a „tipikusan magyar” látványvilágú és történetű film. Ezt nézve szeretett bele Magyarország fél női lakossága Nagy Ervinbe, itt hittük el neki, milyen kegyetlenül jó színész, és itt villantott talán először nagyon nagyot Goda Krisztina és Divinyi Réka forgatókönyvíró. A sztori igaz történeten alapszik: adott egy jóképű házasságszédelgő, aki pénzt húz le gyanútlan női áldozatairól társa segítségével. Meglátja a híres balett táncosnőt a tévében, aki gyönyörű és gazdag, hát rástartol. Lop, csal, hazudik, ahogy azt szokta, de ezúttal nehezebb dolga van. Nem is sejti, hogy mennyire…

Kaméleon (2008)

 

Filmajánlónk első részét, mely szintén 10 filmet tartalmaz, elolvashatja ezen az oldalon.

Filmes listánk többi részeit a következő linkeken olvashatod el:

  1. rész

3. rész

4. rész