Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
„Se férfi, se gyerek,… csak megfáradt ember” - József Attiláról egy kicsit másképp - aFüzet

„Se férfi, se gyerek,… csak megfáradt ember” – József Attiláról egy kicsit másképp

József Attila a 20. század egyik legmeghatározóbb és legmegosztóbb magyar alkotója, egy igazi zseni – egy beteg ember testébe és elméjébe zárva. A Mondjad, Atikám! című monodráma Vecsei H. Mikós fiatal színész előadásában egy egészen új megvilágításba helyezi a költőt, és egy nem mindennapi utazásra hív a Pesti Színház deszkáin.
A monodráma mindig egy nagy vállalkozás, főleg, ha egy olyan, mindenki által közismert, de úgy igán mégsem értett költőről beszélünk, mint József Attila, arról nem is szólva, hogy azt egy mindössze 25 éves feltörekvő színész interpretációjában láthatjuk. A recept azonban bevált, és már az első perctől hat.

Az utazás, amin Vecsei vezet végig minket, minden megkomponált mozzanatával, szavával és az egész színpadképpel, lenyűgöző. Különböző, krisztusi stációkon keresztül bontakozik ki József Attila művészete és jelleme.
Egy egészen új, személyesebb vonalát ismerhetjük meg a költőnek, amit már az előadás címe is előrevetítet, amiben a versek mellett nagy segítségére volt Vecseinek az eddig kevésbé ismert, dokumentumokból, hagyatékból fent maradt szövegek.

A nehéz gyermekkor, az anya hiánya, a későbbi szerelmi csalódások és a folyamatos kívülállóság a látványvilágban is megmutatkozik: puritán, csak alap berendezési tárgyak jelennek meg a színpadon, a végén pedig egy plusz, átlátszó fal jelenik meg, mutatva a végső elszigetelődést. Az ágy alatt átfutó gyermekvasút pedig végig előrevetíti a szomorú jövőképet.

Egy nem mindig éppen túl szimpatikus, komoly pszichiátriai betegséggel küzdő ember bontakozik ki, aki azonban tisztában van istenadta tehetségével, ami megkérdőjelezhetetlen.
Mindenkinek megvan a saját József Attila képe, értelmezése, de ilyen újszerű, fiatalos formában előadva, ahogy Vecsei H. Miklós életre keltette a költőt a Mondjad, Atikámban!, még nem igazán találkozhattunk. Tette mindezt úgy, hogy közben saját magát is bőven beletette az előadásba, ezzel pedig elindított egy párbeszédet a költő és saját maga között. Ati pedig mondta!