Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Tapodi Brigitta: A hajtű – Eszter könyvet olvas - aFüzet

Tapodi Brigitta: A hajtű – Eszter könyvet olvas

„A gyönyörűséges Balaton-part. A tó felől áradó selymes víz illata. A zöldellő somogyi dombságok, a szőlőtőkék végein kunkorodó levelek, a csüngő zamatos szőlőszemek. Tavasszal a pitypang repkedő bóbitái, nyáron a méhek zümmögése, ősszel az illatos szőlők, télen a befagyott Balaton. A négy évszak változatos arcai.”

Tapodi Brigitta 2019-ben megjelent regénye egy óda a hazához, a Balatonhoz, illetve a művészethez. Történetének egyik központi eleme a könyv borítóján is látható festmény, amely a keszthelyi Fenyves allén álldogáló hölgyet, a gyermekét és a hajában pompázó hajtűt ábrázolja. Azt a hajtűt, amely a Stark családban öröklődik, anyáról leányra, majd unokára száll; amely egy fekete és egy fehér hattyút formálva emlékezteti a viselőjét arra, hogy a rossz dolgok mindig jobbra fordulhatnak. Egy egyszerűnek tűnő ékszer, amely már sokat megélt, és mint „az élet örök körforgásának” szimbóluma összeköti a múltat és a jelent; Nórát és az unokáját, Emmát.

 

A regény két egyaránt izgalmas, romantikus elemeket is tartalmazó történetet tár az olvasó elé, melyek közel hatvan év különbséggel zajlanak a Balaton nyugati partjánál.

Az elsőnél 1941-ben járunk, amikor is először pillanthatjuk meg a Keszthelyen élő, szülésznőnek készülő Csermely Nórát. Nem sokkal később már 1944-ben, házas asszonyként láthatjuk viszont. Miközben a férje és a legjobb barátja is a fronton harcol, addig balatonszentgyörgyi otthonába nem csak a háború szele, hanem a szállást követelő német katonák is bekopogtatnak. A könyv ezen történelmi szála, azon belül is leginkább Nóra ápolónőként való foglalatossága tökéletesen érzékelteti a háború megpróbáltatásait és szörnyűségeit, amelyek a Balatoni térséget sem kímélték.

A második, 2005-ben játszódó történetszálban azonban már megelevenedik az általunk ismert Balaton, a turisták kedvelt helyszíne, a maga mesébe illő tájával. Ezúttal Nóra unokáját, Stark Emmát ismerhetjük meg. A sikeres festőművész évekkel korábban Németországba költözött, de most végre hazatér, hogy a Balatoni Múzeumban megnyithassa a saját festményeiből álló kiállítást. Az ismerős tájak, a Balaton illata és hangulata, a magyaros ételek, és a régi szerelem azonban rengeteg emléket hoznak felszínre, és talán még arra is képesek lesznek, hogy maradásra bírják Emmát.

A hajtű egy számomra nagyon személyes regénynek bizonyult, ugyanis Balatonszentgyörgy az otthonom, Keszthely pedig a gimnáziumi éveim színhelye. Két számomra fontos település, melyek szépségét és hangulatát Tapodi Brigitta is tökéletesen megragadja. Olvasás közben megelevenedtek előttem a környék csodái: jegyet váltottam a Balatoni Múzeumba és a Festetics-kastélyba; a barátaimmal ott ücsörögtünk a Keszthelyi Borünnepen; végigjártam a falum kicsiny utcáit, és még a látogatók elől elzárt battyánpusztai kastélyba is beleshettem.

Egyértelműen megállapítható, hogy az írónő rengeteg különböző forrást és helyi szerzők által írt tanulmányt átböngészett annak érdekében, hogy helytörténeti vonatkozásában hiteles történetet alkothasson. Mindemelett tisztán érződik a Balatonhoz fűződő szeretete és személyes kötődése is.

Az Országos Könyvtári Napok alkalmából az írónő ismét ellátogat regényének két fő helyszínére.
Október 4-én, hétfőn 17 órakor a keszthelyi Fejér György Városi Könyvtárban; október 5-én, kedden 17 órakor pedig a balatonszentgyörgyi Községi Könyvtárban tartandó író-olvasó találkozókra várják a szervezők az érdeklődőket.