Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Étvágytalanság és fáradtság? Vészjósló tünetek, amikor orvoshoz kell fordulni - aFüzet

Étvágytalanság és fáradtság? Vészjósló tünetek, amikor orvoshoz kell fordulni

Az étvágytalanság és fáradtság sokak számára ismert jelenség. Gyakran érezzük fáradtnak magunkat, és étvágyunk sincs, ám a stresszre, az életvitelre, a hétköznapi gondokra fogjuk, és tudomást sem veszünk róla.

 

Vannak bizonyos korszakok az életünkben, amikor átmenetileg étvágytalansággal és fáradsággal küzdünk, azonban ha ok nélkül, huzamosabb ideig áll fenn ez az állapot, érdemes kivizsgáltatni.

 

Lehetséges kiváltó okok

 

  • Megfázás és influenza általános tünete az étvágytalanság és fáradtság. A betegség elmúltával enyhülnek és maradéktalanul elmúlnak, amikor az immunrendszer leküzdötte a betegséget. További jellemző tünetek, mint orrfolyás, tüsszögés, köhögés és torokfájás, fejfájás, láz, hidegrázás együtt jár az étvágytalansággal.
  • Emésztőszervi vírusok. A gyomor-béltraktust megtámadó vírusok általános jellemzői a hányás, hasmenés, láz, fejfájás. Ezen betegségek egyértelmű velejárója az étvágytalanság és a kevesebb tápanyagbevitel miatt a fáradtság. Legtöbbször gyors lefolyásúak, a tünetek 1-3 nap alatt elmúlnak. A kiszáradás elkerülése érdekében fontos a fokozott folyadékbevitel!
  • Légúti allergiás megbetegedések is okozhatnak étvágytalanságot. Ha íz- és szagvesztéssel jár, eleve nem kívánja annyira az ételt a beteg, de az allergia alatti antihisztamin kúra is csökkenti az étvágyat, fokozza az álmosságot.
  • A depresszió általános tünete a gyakori fáradtság és étvágytalanság. Világszerte több, mint 264 millió embert érint a depresszió, ami népbetegségnek számít és komolyan kell venni.

 

Gyógymódok és lehetőségek

 

Általánosságban elmondható, hogy a fennálló betegséget szükséges gyógyítani, ezáltal a fáradékonyság és az étvágytalanság is csökken. Fontos továbbá a rendszeres alvás, a lefekvési rutin, a kellően hűvös és sötét szoba, a koffein és egyéb stimulánsok kerülése az esti órákban. 

 

A megfelelő folyadékbevitel csökkenti a cukorszintet, a helyes stresszkezelés pedig segíti az emésztési problémák kialakulásának elkerülését.

 

Ha orvosi segítségre van szüksége, akkor a CMC Déli Klinikát javasoljuk felkeresni. A Klinikán széles körű kivizsgálásokat vehet igénybe exkluzív körülmények között, és a legextrémebb betegségekre is szakszerű kezelésben részesülhet.

 

Mikor forduljunk orvoshoz?

 

Vannak bizonyos intő jelek, amikor érdemes orvoshoz fordulni. Tartósan fennálló étvágytalanság és hirtelen fogyás esetén, bizonyos gyógyszerek hatására bekövetkező fogyás esetén keresse fel orvosát, vagy forduljon bizalommal a CMC Déli Klinika szakembereihez.

 

A cukorbetegség, a szívbetegség, a rosszindulatú daganatos betegség mellett a szervezet alapból folyamatos plusz terhelésnek van kitéve. Ha ezek mellett általános fáradtság fogyással társulva jelentkezik, az valamilyen változást jelenthet az adott betegségben, ezért ilyenkor ajánlatos mihamarabb orvoshoz fordulni.

 

(X)