Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Így válasszuk ki a legjobb könyvet! - aFüzet

Így válasszuk ki a legjobb könyvet!

Aki szeret olvasni és falja a könyveket, biztosan szembesült már azzal a kérdéssel, hogy mi legyen a következő olvasmánya? Legtöbbször akkor húsbavágó a probléma, amikor egy olyan könyvet fejeztünk be éppen, aminek világában túlságosan is elmélyedtünk, nagyon beleéltük magunkat. 

 

Egy ilyen műhöz és élményhez mérten valóban nehéz választani. Így sokszor csak álldogálunk a Mai-Könyv.hu újdonságai között, és tanácstalanul kattintgatunk a webáruházban.

 

Négy kérdés, mielőtt új könyvet keresünk

 

Mielőtt kiválasztanánk a legújabb olvasnivalónkat, érdemes feltenni magunknak a következő kérdéseket. 

 

  1. El szeretnénk-e szakadni az épp befejezett könyv világától vagy sem? Ha nem, akkor az író művei között kutathatunk tovább. 
  2. Mi az, amire vágyunk? Egy izgalmas krimi vagy kalandregény? Egy család történetére vagyunk kíváncsiak, netán romantikáznánk? Hangulata vidám, pozitív legyen vagy inkább andalgó, esetleg drámai? 
  3. Könnyed, szórakoztató vagy nehezebben emészthető olvasmányt szeretnénk? 
  4. Rövid, 100-200 lapos kisregényre van csak időnk, vagy egy vaskosabb alkotás is jöhet, amivel felszállhatunk egy óceánjáró hajóra is? 

 

A tökéletes olvasnivaló kiválasztása

 

Az egyik legegyszerűbb módszer, hogy beleolvasunk. A borítókép is árulkodó lehet, az azon található szöveggel, azonban belelapozva és olvasgatva egyből tudni fogjuk, van-e kedvünk hozzá vagy sem. 

 

A másik lehetőség az ajánlások keresése, hiszen sok mű mellett találunk ismertetőt, mint a Mai-Könyv.hu online könyváruházban, ahol olvashatunk leírást és a borító is megnézhető. Ismerősöket, barátokat vagy családtagokat is megkérdezhetünk, mit olvastak mostanában. 

 

Kedvenc kiadónk könyvei közt is érdemes kutatni, hiszen a könyvkiadók jellemzően hasonló profilú írók alkotásait részesítik előnyben. A szerző neve is lehet garancia arra, hogy jól döntünk majd. Ha már olvastunk máskor is a szerzeményei közül és élveztük azt, akkor nagy valószínűséggel most sem nyúlunk mellé. De csak amiatt ne vegyünk meg egy könyvet, mert hallottuk az író nevét valakitől, aki pozitívan nyilatkozott róla. Keressünk más véleményeket is. 

 

Hol találunk sok véleményt? Könyvklubokban, olvasói csoportokban szemezgethetünk, magunk is kérhetünk leírásokat, ismertetőket. Ezekben a csoportokban gyakoriak a közös értelmező beszélgetések, élménymegosztás, kihívások. Ilyen a Nincs időm olvasni kihívás, amit Szabados Ágnes televíziós műsorvezető indított útjára pár éve. Sikerét mutatja, hogy idén is sok ezren követik. 

 

A hírnév nem mindig garancia

 

Toplistás könyvek, sikerlisták? Jól hangzó címek, méltatások, reklámszagú dicséretek? Ha irodalomra vágyunk, kezeljük fenntartással ezeket. 

 

Honnan ismerjük fel, mi az, amit szeretnének megvetetni velünk, de nem mindig képvisel értéket? Nem szögezhető le egyértelműen, hogy az, ami a kirakatban van, amit szinte az arcunkba tolnak, az nem jó, nem értékes, de válogatni érdemes.