Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Kettős mérce, lemondások, tüntetések, kivonulás - Nem volt botránytól mentes a 45. César-gála - aFüzet

Kettős mérce, lemondások, tüntetések, kivonulás – Nem volt botránytól mentes a 45. César-gála

Botrányok közepette tartották meg a 45. César-díjátadó ünnepségét múlt péntek este Párizsban. Franciaország legrangosabb filmművészeti eseménye már hetekkel korábban is heves indulatokat váltott ki. A Filmakadémia igazgatótanácsát, amelynek 2003 óta Alain Terzian producer volt az elnöke, sorozatos támadás érte: bírálták belterjességét, ami miatt „csak egy szűk kör részesülhetett jelölésben”, továbbá kevesellték a nők arányát a vezető testületekben. A leghangosabb zavargás azonban Roman Polanski személyéhez volt köthető.

A César-válság új dimenzióba lépett, amikor az igazgatótanács és az elnök két héttel a díjátadó előtt lemondott. Az Akadémia vezetésével a rendkívüli közgyűlésig Margaret Ménégoz magyar származású filmproducert bízták meg. Különösen támadták – elsősorban feminista szervezetek – a két hónappal korábban egy 1975-ös szexuális erőszakkal megvádolt Polański filmjének 12 jelölését; az alkotás megmérettetésből való kizárását követelték és tüntetést helyeztek kilátásba a díjátadó idejére. A francia-lengyel rendező, aki tagadta a vádat, a rendezvény előtti napon bejelentette, nem vesz részt az ünnepségen. Az eldurvuló megjegyzések miatt végül a film stábja is úgy döntött, hogy távol marad a rendezvényről. A gálaest helyszínéül szolgáló Salle Pleyel koncerttermet hermetikusan körbezárták a rendőrök, miután több tucat feminista már két órával az ünnepség kezdete előtt füstbombákkal a kezében próbált az épület közelébe jutni, miközben azt kiabálták, hogy „Erőszakoló Polanski, bűnös mozi, cinkos közönség!”.

További botrányként emlegették, hogy a Portré a lángoló fiatal lányról főszerepéért legjobb színésznőnek jelölt Adèle Haenel egy 2019 novemberi interjúban „illetlen érintéssel” és „szexuális zaklatással” vádolta meg Christophe Ruggia rendezőt, még az Ördögök forgatásának idejéből, amikor ő még csak 12-15 éves volt.

Ladj Ly első nagyjátékfilmje, a Nyomorultak című alkotás kapta meg a legjobb filmnek járó legjelentősebb francia elismerést, a César-díjat. A film témája a bevándorlók és a rendőri túlkapások, és igaz történetet dolgoz fel. Ami több mint érdekes és kérdéseket vet fel, hogy a mali származású, már francia állampolgár filmrendező még nem befutott filmesként brutális kegyetlenséggel elkövetett gyilkossági kísérletet követett el tettestársaival. Egy fiatal muszlim nőnek eltörték az ujját és betörték a fejét, a nő szeretőjét csomagtartóba zárva egy erdőbe vitték, ahol kegyetlenül megverték. Túlságosan nagy visszhangja nem volt a muszlim indíttatású bűntettnek – akkora semmiképp, mint Polanski évtizedekkel ezelőtt elkövetett bűneinek, aki ellen a mai napig elfogatóparancs van az USA-ban. 2011. március 2-án meghozott bírósági ítélet alapján Ladj Ly-t három év börtönre ítélték, amelyből kettőt le is töltött, egyet pedig felfüggesztettek.

Roman Polanski Tiszt és kém – A Dreyfus-ügy című filmje három Césart nyert el, a legjobb rendezésért, a legjobb adaptációért (Robert Harris D. című regényéből) és a legjobb jelmezért (Pascaline Chavanne). Polanski rendezői díjának bejelentésekor a teremben csend lett, többen felháborodva távoztak, köztük a francia filmvilág szexuális botrányainak jelképévé vált Adele Haenel színésznő is.

45 év után 2020-ban fordult elő először, hogy nem adtak át tiszteletbeli Césart. Az eredeti tervek szerint Brad Pitt kapta volna meg, aki az előzetes megkeresésre el is fogadta a díjat, később azonban visszakozott, s a szervezőknek már nem volt idejük újabb személlyel megállapodni.

A gála legnagyobb vesztese a Portré a lángoló fiatal lányról lett: 10 jelöléséből mindössze az operatőri teljesítményt értékelték, valamint a Különleges életek, amely a 8 jelölésből egyet sem tudott díjra váltani.

A legjobb férfi alakítás díját Roschdy Zem kapta Arnaud Desplechin Kisváros, éjjel című thrillerében nyújtott alakításért.A legjobb női alakításért járó szobrot Anais Demoustier vehette át Nicolas Parizernek az Alice et le Maire (Alice és a polgármester) című első filmjében nyújtott alakításáért.

Az elsőfilmes César-díjat a Mounia Meddour rendezésében készült, Algériában játszódó Papicha érdemelte ki. A film főszerepét alakító Lyna Khoudri kapta meg a legígéretesebb színésznőnek járó díjat.

A legjobb férfi mellékszereplő díját Swann Arlaud kapta a papi pedofíliáról szóló Isten kegyelméből című filmben nyújtott alakításáért.

A legjobb külföldi filmnek járó Césart a négy Oscar-díjjal jutalmazott Élősködők, Bong Dzsun Ho dél-koreai filmrendező alkotásának ítélte a francia filmszakma. Az Élősködők májusban elnyerte a cannes-i filmfesztivál fődíját, az Arany Pálmát, azóta több ország filmszervezetének és a kritikusok több díját is megszerezte, köztük a Golden Globe-díjat és a brit filmakadémia díját is.

Forrás: MTI, Wikipédia