Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Mihály arkangyal, aki rendet teremt égben és emberben - aFüzet

Mihály arkangyal, aki rendet teremt égben és emberben

Mihály a hét arkangyal egyike, a mennyei hadak vezetője, ki legyőz minden gonoszt. Jelképe hatalmas kardja. Ő volt az, aki az Isten ellen fellázadt Lucifert eltiporta, és lándzsájával átszúrta, majd letaszította a Földre.

Neve a héber „mi ká él” = „ki olyan, mint az Isten?” kifejezésből ered. A zsidó és az erre épülő keresztény hagyomány szerint Szent Mihály arkangyal az Istenhez hűséges angyalok vezére, akik Isten oldalán állnak a lázadó angyalok, azaz a gonosz lelkek elleni harcban.

Az ezoterikusok Mihály arkangyalt a Merkúr lelkének tartják. De ő volt az, akimoutan az első emberpár kiűzetett a paradicsomból, gondjaikat viselte, megtanította őket önerejükből élni. Mihály arkangyal fogadja először az eltávozott lelkeket a mennyek kapujában. Amikor eljön az emberiség számára az utolsó óra, az kürtje lesz az, ami majd felharsan.

A keresztény vallás egyik érdekes cselekedete, hogy bár Mihály arkangyal sosem volt ember, megis szentté avatták.

Az első évezred fordulóján lett az egyház ősi oltalmazója mellett a halottak szószólója is, a túlvilágra költöző lélek kísérőtársa, kalauza, bírája. Az Utolsó Ítélet angyalaként a lélek jó és gonosz cselekedeteit mérlegeli. Innen ered halottszállító saroglya Szent Mihály lova elnevezése. A középkori Magyarországon Szent István korától nagy kultusza volt.

A 18. sz. közepéig Szent Mihály napja hazánkban parancsolt ünnep volt. Ezzel a nappal kezdődött az ún. kisfarsang ideje, a lakodalmak őszi időszaka, amely Katalin napjáig (november 25-ig) tartott. Szent Mihály napja a gazdasági év fordulója. A Szent György napkor legelőre hajtott állatokat ilyenkor hajtották haza. Ez a nap a pásztorok elszámoltatásának, szegődtetésének időpontja is volt. Szent Mihály napja a cselédfogadás egyik időpontja. A Bács megyei Topolyán, ha valaki arra kényszerült, hogy költözködjék, azt mondták neki: ?No ennek is már Szent Mihály van?. A gyergyói pásztorok pl. Szent Mihály napján tartották a farkasünnepet, hogy a csordát a hazatérés idejére megvédjék a farkasok kártételeitől. Göcsejben azt tartották, hogy annak, aki Szent Mihály napján mosott, kisebesedett a keze, aki pedig mángorolt, annak a háza felett egész éven dörögve pihentek a fellegek. Sokféle időjárással kapcsolatos szólás, közmondás ismeretes Szent Mihály napra vonatkozóan. Az Ipoly menti falvakban úgy tartották, ha a fecskék még nem mentek el Szent Mihályig, akkor hosszú őszre lehet számítani. Bácskában úgy mondják: Szent Mihálykor keleti szél – Igen komoly telet ígér. Szent Mihály napja után a fű akkor sem nőne tovább, ha harapófogóval húznák. Az őszi vetésre az előtte levő vagy utána következő két hetet tartják a legalkalmasabbnak.

A főangyalt általában fiatal férfiként ábrázolják, szárnyakkal, fején diadém vagy sisak, ruházata tunika, páncél, köpeny, kezében kardot, mérleget tart, lábával eltapossa a gonoszt.

Szent Mihály földi megtestesülése Sárkányölő Szent György.

Számos zarándokhely létezik a világon, mely hozzá kötődik, és rengeteg templomot, vallásos építményt nevezték el róla. Ilyen a Szent Mihály domb és kápolna Vonyarcvashegyen, melyről hosszabban írtunk.

A spirituális tanok szerint Mihály főangyal az egyetlen angyal, akinek a nevében egy kérdés van. Ezzel is ráfordívja figyelmünket, utat mutat: vissza Istenhez.

Mihály az isteni rend oltalmazója. Ismeri a mintát, amely szerint Isten a világot (a dualitást) megteremtette, fenn is tudja tartani ezt a rendet. Mihály tartja az egyensúlyt a pólusok között, és rendet teremt az erők között, ha azok eltérnek az isteni tervtől. Ehhez használja a pajzsot, amely a szeretet tiszta erejét jelképezi. Energiájára nem az emberi értelemben vett düh és harc jellemző, hanem a szeretet tisztaságából fakadó erő. „Isten végrehajtójának” is nevezik.

Borítókép: részlet a római Angyalvárból

Főbb források: Wikipédia, Ezen a napon, Astronet