Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Minden a kutya szívférgességről - aFüzet

Minden a kutya szívférgességről

A szívférgesség egy szúnyogcsípés útján terjedő, kutyákra igencsak veszélyes betegség. Épp ezért a szúnyogok elleni védelemről a nyári időszakban mindenképpen gondoskodni kell házi kedvenceink esetében is.

 

Az alábbiakban utánajárunk, milyen tünetekkel jár a szívférgesség, milyen problémákat okozhat, és mit tehetünk ellene!

 

A szívférgesség fogalma

 

A szívféreg egy parazita, amely nevéből is adódóan a kutya szívében és tüdőartériáiban élősködik. A spagettire emlékeztető férgek nőstény tagja akár 30 cm hosszúra is képes megnőni. A szívférgek lárvái a szúnyog csípésén keresztül terjednek. A lárvák kb. 7 hónap alatt érik el a kifejlett kort, és akár 7 évig is életben maradnak. Súlyos esetben a szívférgesség akár életveszélyes is lehet, hiszen a férgek fizikailag képesek megakadályozni azt, hogy a vér visszaáramoljon a szívbe.

 

A betegség tünetei

 

Enyhe esetben szinte semmilyen tünete nincs. Mikor már jelentkeznek, gyanítható, hogy nagyszámú féreg lepte el az állat szívét. Kezdetben csak enyhén köhög, a következő fázisban a szűnni nem akaró köhögés mellett fáradt és levert is lesz az állat. Ezt követően étvágycsökkenés és szívproblémák, szívritmuszavar is felléphet a tartós köhögés mellett. Végső esetben az előbb említett halál is bekövetkezhet. Jó hír azonban, hogy a betegséget rendkívül könnyű diagnosztizálni, csupán egy egyszerű vérvétel szükséges hozzá.

 

A szívférgesség kezelési lehetőségei

 

A legfontosabb a szívférgesség esetében is a megelőzés. A BioZoo.hu élősködők elleni védelem kategóriájába tartozó termékei biztosítják majd, hogy ne menjen a szívférgesség terjesztéséért felelős szúnyog a kutya közelébe.

 

Ha a fertőzés már kialakult, kórházi kezelés keretében biztosítható az állat férgektől való megszabadítása. A terápia komoly és összetett, rendkívül veszélyes, épp ezért otthoni körülmények között nem megoldható. Olyannyira megterhelő, hogy gyakran a kutyák túl sem élik a kezelést. Bizonyos esetekben pedig akár műtéti beavatkozásra is sor kerülhet.

 

Gyógyszeres kezelés megelőzésképp

 

Gyógyszeres kezeléssel megakadályozható, hogy a lárvákból felnőtt egyedek fejlődjenek ki. Ezt többféle készítmény (ivermectin, milbemycin, selamectin) is lehetővé teszi, melyek alacsony dózisban adagolva abszolút biztonságosak, ugyanakkor néhány kutyafajta esetében jelentkezhetnek mellékhatások is. A szervezet terheltségének csökkentése érdekében a gyógyszerek mellett javasolt lehet máriatövis-olaj használata is.

 

Hasznos lehet a szív- és érrendszer védelme gyógygombával, valamint az immunrendszer támogatása is spirulinával, komplement vitaminkomplexszel, hidegen préselt echinaceával. Emellett a rovarok távol tartásával, az élősködők elleni védekezéssel is megakadályozható a szívférgekkel való megfertőződés.