Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Minden, amit a vászonképekről tudni érdemes - aFüzet

Minden, amit a vászonképekről tudni érdemes

Egyre elterjedtebbek a vászonképek, mivel számos előnyük van az egyszerű képekkel szemben. Tartósabbak, könnyen tisztíthatóak, sokkal látványosabbak, hangsúlyosabbak egy lakásban.

 

Mi is a vászonkép, milyen egy jó darab? Ezekre a kérdésekre is választ kapunk a következőkben az ipar egyik piacvezetőjének, a vaszonkep.hu cikkének segítségével.

 

Mi az a vászonkép?

 

Vászonképről akkor beszélhetünk, amikor a fotót vagy bármilyen választott képet vászonra nyomtatnak speciális tintával, ezt pedig vakrámára feszítik. A kifeszítés itt fontos pont, enélkül csak vászonfotóról van szó. A köznyelvben gyakran összemossák a kettőt, a különbség annyi, hogy feszítik-e vakrámára vagy sem.

 

A vakráma az a fakeret, amire a vászonnyomatot kifeszítik, ezt szemből nem látjuk, ennek segítségével tudjuk a kész terméket kitenni a falra. A fa anyaga is sokat számít a kész anyag tartósságánál, a vaszonkep.hu csapata például borovi fenyőből készült lécekkel dolgozik, ezzel a végeredmény igen tartós.

 

A vakráma vastagsága adja a kép mélységét. A leginkább elterjedt méret a 2 cm, de nagyobb képeknél annak stabilitása miatt elengedhetetlen a 4 cm-es vastagság.

 

A kifutó

 

A kép oldalán lévő mintát a vaszonkep.hu csapata úgy oldja meg, hogy tükrözik a képet, és kicsit elhomályosítják. Ezáltal nem lesz hirtelen vége a képnek, illetve a kifutó segít abban is, ha 1-2 mm-et elcsúszik a vakrámázás, akkor sem ér véget a kép idő előtt. 

 

A kép minősége

 

A jó vászonkép elkészítéséhez elengedhetetlen, hogy megfelelő minőségű képeink legyenek. Ez egyfelől az elegendő pixelméretet jelenti, másfelől viszont a kép minősége is fontos. A fotóknál lényeges, hogy ne legyenek sötétek, szemcsések, zajosak. Ezeket nagyon sokszor annak ellenére sem lehet feljavítani, hogy a pixeleket nézve jó minőségű képnek nevezhetjük.

 

Ha kifejezetten azzal a szándékkal készítünk el egy képet, hogy vászonkép készül belőle, érdemes néhány dologra figyelni, az egyik ilyen például a felbontás. Ma már a telefonjaink nagyon jó felbontással dolgoznak, viszont igyekezzünk ne a szelfikamerát használni. Használjunk minél több fényt, ha beltéren vagy este készítjük a képet, próbáljunk minél több lámpát kapcsolni, használjuk a vakut. Próbáljuk a kép fő témáját középre pozícionálni, ne a kép szélére.

 

Ha nincsenek jó minőségű képeink, két dolgot tehetünk. Vagy montázst készítünk a meglévő képekből, vagy pedig több kisebb vászonképből állítunk össze egy falat. 

 

A régi képeket elég jó minőségben be lehet fotózni vagy scannelni, így egy kis retusálás után azok is bátran használhatók.

 

A vászonképek elkészítésének csínjáról-bínjáról napestig lehetne beszélni, például a festővászon minőségéről vagy a vászonképek elrendezéséről, de a figyelmeteket remélhetőleg így is felkeltette a cikk.

 

(X)