Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
5 Alberto Moravia regényből született film - aFüzet

5 Alberto Moravia regényből született film

113 éve született Alberto Moravia, a 20. század egyik legkiemelkedőbb olasz írója. A műveiben lélektanilag erős, mélyre ható drámaisággal komoly témákat feszegető szerzőtől olyan regényeket választottunk (ez alkalommal ötöt), amelyeket neves rendezők filmesítettek meg. Az oldalon szereplő alkotásokra érdemes rákeresni a legnagyobb online filmes portálokon.

Lázadás – Desideria: La vita interiore 

A Lázadás igazi botránykönyv, mely senkit sem hagy közömbösen, és még ma, több mint harminc év távlatából is mély érzéseket vált ki az olvasóból. Moravia legmozgalmasabb, legszókimondóbb és legmegosztóbb regénye, melyben egy csodaszép és mindenre elszánt fiatal lány, Desideria mondja el megvilágosodásának történetét. Egy bizonyos belső hangról mesél, melynek hatására a lopástól, a prostitúciótól, az orgiáktól, de még az emberrablástól vagy a vérfertőzéstől sem riad vissza. A regényre a megjelenést követő időszakban kritikák özöne zúdult: az „új hullám” támogatói harsányan ünnepelték, a konzervatívabbak értetlenkedtek. (Moly.hu)

A római lány

A kitűnő életrajzi regény a harmincas évek Olaszországában játszódik. A főszereplő a gyönyörű Adriana (akit a filmben Gina Lollobrigida alakít), meséli el a történetet, hogy vált prostituálttá. A nyomorból kitörni vágyó 16 éves lány meleg otthonról és családról álmodik, ami egyre elérhetetlenebbé válik, mert anyja a maga elrontott életének egész keserűségével tudja csak nevelni. A lány első nagy szerelmi csalódás után ördögi körbe kerül. Utcalányként, gyarlóságában is csupa érzés, csupa szép emberi tulajdonság birtokosa. Fáj látnia a kiáltó ellentétet a gazdagok ragyogó világa s a maga szegényes élete között… A nagysikerű dráma könyvben és filmben is jó.

Egy asszony meg a lánya

„Himnusz a kemény nőről, aki a jég hátán is megél, nem rejti véka alá a véleményét, és a lánya érdekében még az ördöggel is birokra kel.”Kuszma

Moravia realista munkásságának, pályafutásának tán a csúcsa. Az üzletét az adott feltételekhez mindig igazodóan vezető okos asszony menteni akarja lányát, vidékre menekül a II. VH elől Rómából. Sorsuk, melyet nem tudnak elkerülni, a háború poklának és a szegénység megpróbáltatásai panorámájának bemutatása ez időszakban. Ha a 9 hónap alatt zajló cselekményben az esendő leányhőst a nemi erőszak bűnre tanítja is, ez a bűn egyértelműen a háborús erőszaktól származik. Emberpróbáló elolvasni és lélekben átélni is, Sophia Loren Oscar díjas filmje segít. – Bla

A közönyösök

Moravia regénye a megjelenésekor (1929-ben) nagy vihart kavart, hiszen családképe merőben eltért attól, amit a hivatalos ideológia szívesen olvasott volna. A film szinte kizárólag sötét tónusú enteriőrökben játszódik, ezzel mintegy felerősítve a szereplők reménytelen egymásra utaltságát és kitörési kísérleteik képtelenségét. Öt, amúgy jóravaló ember a gyűlölet, megvetés, szeretet, féltékenység, birtoklási vágy hálójában, és ami igazán érdekessé teszi a filmet, hogy a legkevésbé sem közönyösök, küzdenek, csak éppen elbuknak, törekszenek, csak kilátástalanul…A filmet Claudia Cardinale és Rod Steiger játéka teszi emlékezetessé.

Tegnap, ma, holnap

A népes családját tiltott üzleteléssel eltartó, temperamentumos nápolyi Adelina, a csupa szív prostituált római Mara és a hideg, számító, milánói Anna esete szinte mindenben eltér egymástól. A három portré együttesen mégis izgalmas képet ad a sokszínű olasz nőről – sőt a NŐRŐL, így, csupa nagybetűvel. Az ezerarcú Sophia Loren férfi partnere mindhárom epizódban Marcello Mastroianni. Sok filmben kipróbált nagyszerű párosuk bizonnyal erősen hozzájárult, hogy De Sica alkotása elnyerje a legjobb külföldi filmnek járó Oscar-díjat.