Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
A Crowley tarot dióhéjban - aFüzet

A Crowley tarot dióhéjban

A szó, tarot mindenki fejében eltérő érzéseket válthat ki. Bennünk kíváncsiságot ébresztett, ezért felkerestük a Bioenergetic Kiadó oldalát, ahol többféle szakirodalom áll rendelkezésre a témát illetően. A Crowley tarot dióhéjban című útmutató és kártyacsomag mellett horgonyoztunk le hosszabb időre.

A Crowley-Thoth tarot az asztrológiát, numerológiát és a vizualizációt kapcsolja össze különböző filozófiák szimbolikájával. Az egyes lapok leírása mellett a könyv kulcsot ad a kártyalapok sokszínű szimbolikájának értelmezéséhez, legyen szó akár a hivatásunkról, párkapcsolatunkkal vagy általános témákkal kapcsolatos kérdésekről, és azt is megtudhatjuk, hogy az adott lap kvintesszenciája milyen tanácsot közvetít számunkra.

Mi a tarot?

A tarot (ejtsd: taro) egy régi időkből fennmaradt kártyajáték, amelyet lapjainak spirituális kifejezőereje miatt legkésőbb a XVIII. század végétől jóskártyaként használnak.
A tarot – sok más régi jóslási módhoz hasonlóan – azokhoz a rendszerekhez tartozik, amelyek nagy jelentőséget tulajdonítanak a véletlennek. A „véletlen” meglehetősen
új keletű fogalom, a kiszámíthatatlanság megnevezésére létrehozott műszó. Megjelenése előtt az emberek a kiszámíthatatlan, előre nem látható eseményekben az isten(ek) tevékenységét látták. A felvilágosodás anyagi-szellemi forradalma ezt a szemléletmódot hosszú időre eltörölte – az úgynevezett „véletlen” fogalma csak az utóbbi évtizedekben
kezdett ismét felértékelődni.
Ebben nemcsak a spirituális irányzatok előtérbe kerülése játszott szerepet: a „véletlent” az idő minőségének tanúbizonyságaként a tudomány is kénytelen volt elismerni, miután számos területén (pszichológia, kvantum- és asztrofi zika stb.) bebizonyosodott, hogy véletlenek nincsenek.
Pontosan e tény képezi a legtöbb jóslási módszer alapját: az adott pillanatban fennálló jelképrendszerből (jelen esetben kártyakonstellációból) kiolvasható annak a pillanatnak a jelentése, a minősége, amely természetesen nemcsak a kártyában, hanem minden egyébben is megmutatkozik.

A kártyalapok (különösen a Nagy Arkánum lapjainak) szimbólumai archetipikus képek: a szavakkal kifejezhető vagy ésszel felfogható világon túli összefüggésekre mutatnak rá. Aki ezeket az összefüggéseket képes átlátni, megérti az emberi személyiség fejlődésének egyetemes útját, és e tudással felismeri az élet céljának és értelmének mélyebb rétegeit.

Természetesen sem a fizikai világ bármely jelensége, sem a tarot nem képes arra, hogy segítségével eljussunk a tökéletesen  helytálló és objektív igazságig. Ez azonban a legkevésbé sem csorbítja a kártyák üzenetének tartalmát és jelentőségét. A tarot üzenete olyan, mint egy bölcs
öregember tanácsa – célszerű ugyan komolyan venni, megszívlelni, de  a döntést mégis magunknak kell meghoznunk. Ahogyan a bölcs tanácsadóra, úgy a kártyára sem hárítható át életünk felelőssége.
„A tarot jó szolga, de rossz uralkodó” – szokás mondani, és nem véletlenül: a kártya hasznos útmutatással szolgálhat, ám súlyos hiba lenne minden lépésünket a lapok üzenetétől függővé tenni.

A tarot fajtái

A legkorábbi (a középkorból származó)  tarot-kártyák lapjainak még sem számuk, sem nevük nincs. A reneszánsz korból számos tarot-szerű kártyalap maradt ránk, ám ezek alkotóit sajnos nem ismerjük. Az első ismert tarot-festő művész egy olasz mester volt, aki VI. Károly francia király megrendelésére készített tarot-kártyát.
A tarot mai, jellegzetes formáját a XVI. századtól kezdődően nyerte el. Lapjai számot és nevet kaptak, habár a Kis Arkánum számozott, négy színre osztható lapjain még nem szerepeltek olyan jelentéssel bíró ábrázolások, mint a mai kártyalapokon. Mintázatuk a mai játékkártyákéhoz hasonlított: a lapok az egyes színeknek megfelelő szimbólumok számát ábrázolták, akárcsak ma a káró hármas vagy a makk hetes.
A kártya-orákulum válaszainak értelmezéséhez ezért komoly szimbolikai és számmisztikai ismeretekre  voltszükség.
Forradalmi változást jelentett a tarot világában 1910-ben  az illusztrált Kis Arkánummal megjelenő Rider–Waite tarot (Arthur E. Waite és Pamela C. Smith munkája), amely egyszerű, mégis mély  jelentést hordozó képekkel segítette a 78 kártyalap titokzatos világának megértését.
Sokkal bonyolultabb képi világgal gazdagította a tarot  szimbolikáját az Aleister Crowley nevével fémjelzett, Lady Frieda Harris által megfestett kártya, amelynek lapjai a mediterrán kultúra, a kelták és különösen az óegyiptomi mitológia hagyományaiból, valamint a mágiából, az asztrológiából, az alkímiából és a héber kabbalából származó szimbólumokat sorakoztatnak fel.
A XX. század e két kiemelkedő és meghatározó tarotkártyáját a század vége felé egyre újabb és újabb kártyák követték, s ennek következtében ma már több mint ötszázféle tarot-kártya létezik. Akadnak közöttük művésziek, mint Salvador Dalí világhírű kártyacsomagja vagy a Klimt és Botticelli festményeit alapul vevő kártyák, de vannak szép számmal olyanok is, amelyeknek színes képei semmiféle valódi tartalmat nem hordoznak.

A 22 Nagy Arkánum az ember személyiségének összetevőit, vagy ha úgy tetszik, az emberi életút állomásait jelképezi olyan archetipikus (ős-) képekkel, amelyek szimbolikus voltuknál fogva minden szónál mélyebben hatnak a lélekre és a szellemre. Miként az ember teljességét, úgy (Platón szerint) az emberi lelket is három részre oszthatjuk:

1. ösztönlélekre, amely a testi igényeink kielégítésére ösztönöz;
2. indulatlélekre, amely a becsületet az érzékek kielégítése fölé helyezi és 3. racionális lélekre, amely a két alárendelt lélekrész vezetőjeként működik, és lényünknek azt a részét testesíti meg, amely képes a magasabb valóságot érzékelni.

A Nagy Arkánum I-től VII-ig számozott lapjai az ösztönlelket, VIII-tól XIV-ig az indulatlelket, XV-től XXI-ig pedig a racionális lelket képviselik.
Az I-től V-ig számozott lapok a hatalom megtestesülései, kezdve a  Mágussal, az utolsók közt a legutolsóval, a hazuggal, a. csalóval. A földi hatalmakat A Szeretők lapján Ámor ábrázolja. Itt kell eldönteni, hogy az erényé-e az első hely.
A Diadalszekéren, a kocsihajtó helyén már az indulatlélek készít elő a második szintre.
A VIII-tól XIV-ig számozott lapok az erényt és a becsületet mutatják be, olykor veszteséget és nélkülözést is éreztetve. A Szerencse magaslatán és mélységeiben megtanuljuk kifejleszteni magunkban az  olyan minőségeket,  mint Az Egyensúly, A Vágy és A Művészet.
A XV-től XXI-ig számozott lapok között Az Ördög azt mutatja meg, hogy nem jutunk célhoz, ha az ő ösztönzésének engedünk, és a dicsőségre törekszünk. A Torony
lapján elér és szabaddá tesz Isten kegyelme, mi pedig egy fordulattal kiszakadhatunk az első két lélek halálos. öleléséből Az egyre világosodó lapok (Csillag, Hold és Nap) Platónnak az igazság és a szépség, valamint a fény  keresése közötti analógiájára emlékeztetnek. Az Eón kártyáján a halál és az idő A Nagy Arkánum kudarcát ismerhetjük fel. Az Univerzum lapján megszabadulunk apró-cseprő vágyaink (az ösztönlélek) zsarnoksága alól és akaratunk érvényesítésének semmisségétől, még ha az események fordulatai felett nincs is  uralmunk (indulatlélek). Ha idáig eljutottunk, képesek leszünk felismerni és elismerni az isteni rendező elvet (amelyet a kártya Isten női oldalával ábrázol), sőt, az idő és a halál felett is uralmat nyerünk.

A Crowley tarot útmutató és kártyacsomag megrendelhető: bioenergetic.hu