Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
A jóga neked mi? - aFüzet

A jóga neked mi?

​„Mit műveltek ezek az emberek a jógával? Több ezer évvel ezelőtt Patanjali elmagyarázta a Hatha jógát, Krisna pedig az egész jóga-rendszer alapjait. Mindkét tanító azt kérte a jógát tanulóktól és az oktatóktól egyaránt, hogy fogadják meg többek között a mérsékletesség, az egyszerűség, cölibátus és a világi dolgokról való lemondás elveit. A jógik az erdőben vagy a hegyekben éltek, azt ették, ami a vadakban megtermett. Elvonultak a világtól, és elfordultak a világi dolgoktól egy magasabb cél, a megvilágosodás érdekében. Szaladjunk kicsit előre, 2018-ba! A jóga manapság 80 milliárd dollárt érő üzlet a világon. A tanulók 15 dollárt fizetnek alkalmanként. Az oktatói  kurzusok több ezer dollárba kerülnek. A jóga elvonulásokat pedig épületekben tartják. Ehhez jönnek még a szükséges jóga kellékek: jóga matrac, jóga nadrág, póló, füstölő, stb. A különböző jóga kurzusok sokszínűségét csak zavarodottságok múlja fölül: meztelen jóga, forró jóga, álom jóga, sör jóga, szex jóga, és még nevető jóga is van. Ez azonban egyáltalán nem mulatságos. A jóga marketing felülkerekedett a jóga valódi célján. Mert ez a cél nem a stressz leküzdése, az egészség megőrzése, vagy a jó közérzet fenntartása volt – és végképp nem a pénzszerzésé. A jóga célja az önmegvalósítás, a Legfelsőbbel kialakított kapcsolat. Legyünk őszinték, és ne hívjuk ezt a kereskedelmi komédiát jógának. Hívd, ahogy akarod, de ne próbálj a múlt nagy jógijai, tanítói és avatárok hátán felkapaszkodni. Ha üzletet akarsz csinálni belőle, akkor tudd, hogy épp olyasmiért adod el a lelked, amitől a jógának pont hogy meg kéne szabadítani: világiasságtól, az anyagi testtől való szabadulástól. Ha valóban gyakorolni szeretnéd a jógát, akkor válassz hiteles utat! A jóga-szútrák útját és a Bhagavad útját!

Ezek a mondatok Śivarāma Swāmī bhakti-jógi, szerzetes, spirituális tanító és a Krisna-tudat Nemzetközi Szervezetének vallási vezetőjének szájából hangoztak el tavaly, a felvétel megtalálható a legnagyobb videómegosztó oldalán. Személy szerint ódzkodom mindenfajta címkézéstől és radikális véleménynyilvánítástól, inkább vallom magam nyitott szellemnek, ezért nem is érzem teljesen magaménak ezt az álláspontot, bár természetesen értetettem az üzenetet és úgy vélem, mindenképpen érdemes elgondolkodni az elhangzottak igazságtartalmán.

A jóga elnevezés – a wikipédia szerint – a judzs tőből ered, mely jelentése: összekapcsolni, egyesülni. A vallás és a jóga célja tehát ugyanaz: összekapcsolódni Istennel. Rengeteg információt találni erről a különös keleti fogalomról, ha valaki jobban el akar mélyedni a témában, bőven talál érdekességeket az interneten. Ami egészen biztos, hogy a jóga sokkal több, mint egy trendi mozgásforma, ami vírusként terjed; nem feltétlenül az, ami ismerőseid posztjaiból vagy a stock fotók sugallta marketing üzenetekből lejön. Hogy akkor mégis mi?

Számomra egy roppant kellemes, jótékony hatással bíró, alkalmankénti kétórás kikapcsolódást jelentett az utóbbi 10 hétben. A keszthelyi Elixir Egészségházban ugyanis pont ennyi ideig tartott az a tanfolyam, amin közel tizedmagammal vettem részt. Nem szimpla jóga órák voltak ezek, hanem testi-, lelki- és szellemi gyakorlatokkal átszőtt találkozások Máté Zolival, a környék egyik legismertebb jóga oktatójával, amelyeket csak akkor hagytam ki, amikor nem tartózkodtam a városban. Konkrét pozitív eredményként tudnám megnevezni, hogy​​ hajlékonyabb lettem (de azért messze vagyok még a vágyott állapottól), hogy végre tudok hasi légzést végezni (amit előtte máshol sose magyaráztak el normálisan), és néhány ászana már magától is menne, ha olyan fából faragtak volna, hogy otthon fogjam magam és leterítsek a szoba közepére egy jóga szőnyeget – de persze nem.
Viszont már tudom, hogy milyen jól tud esni egy-egy alapgyakorlat, ami karban tartja azokat az ízületeket, amiken sok múlik, és mi mégsem törődünk velük úgy, ahogy kellene. Ilyen például a háti- vagy nyaki gerinc, a keresztcsonti szakasz, de a végtagokat és ágyék részt is ide sorolnám. Ami az elején még recsegett-ropogott, most rendben van, és ez elég megnyugtató, de az igazi az lenne, ha napi szinten fordítanék rájuk figyelmet. Időnként mondjuk megtornáztatom a nyakamat, és ahányszor beülök akár egy gőzfürdőbe, vagy vendégségbe megyek, próbálok olyan pózban ülni, ahogy azt a jóga tanfolyamon tanultam.
Nagyon jól jött a gép előtt napi sok órát görnyedő testemnek a gyors segítség, de legalább ilyen fontos volt az is, hogy ki tudjak kapcsolni fejben. Szoktam mondani, hogy hiába vagyok a magam ura, az igazi „én időm” általában csak a többórás vonatutak alatt szokott eljönni vagy mondjuk fűnyírás közben. Hasonló történt itt is, csak irányított formában, amit szerintem mindenki értékelt a csoportban. Különösen egy fiatal kisgyerekes anyuka, aki bevallottan csak ezen alkalmakkor tudott végre egy kicsit találkozni önmagával. (Sajnos pont ő volt az, aki végül nem tudott elszabadulni otthonról és idő előtt lemorzsolódott a tanfolyamról.)
A kétórás „szeánszok” közben egy csomó dolgot megtudtunk testünk működéséről. Volt egy kis anatómia, relaxációs és meditációs rész, egy kis „ohmozás” (mondjuk az pont nem az én műfajom), meg különböző furcsa dolgok a távoli kultúra hozadékából, amiket, ha nem is éreztem magaménak, érdekes volt mindegyikbe belekóstolni. A dalai láma hangját viszont nagyon megszerettem, tényleg van benne valami megnyugtató, énekét hallgatva képes voltam teljesen elengedni magam a relaxáció alatt.
A leglényegesebb viszont, amit át szeretnék adni, amiért nagyon fontosnak éreztem, hogy írjak a témáról, az annak a ténye, hogy az embernek igenis időt kellene szakítania arra, hogy teljes figyelmet tudjon szentelni a testére. Úgy, ahogy csak ritkán lehetséges. Nem egy gyógyterápia alkalmával, mert akkor már késő. Nem is sportolás közben, mert bármilyen örömteli és izgalmas is tud lenni egy csapat vagy egyéni játék, vagy akár egy extrém sport, ha nem nyújtunk rendszeresen és nem figyelünk oda testünk több száz izmára, megesik, hogy negyven pluszosan befigyel egy gerincsérv, vagy reggelente úgy ébredünk, mint egy 80 éves. A legveszélyeztetettebbek az ülő munkát végzők, a kopások és sérvek aránya náluk a legmagasabb.
Szóval én arra biztatnék mindenkit, hogy nyugodtan menjen, fizessen be egy jóga tanfolyamra vagy órára, de nagyon válassza meg az oktatót, mert tényleg sokfélét találni belőlük. Érdemes kipróbálni akár többet is, ahogy a különböző jóga típusokból is néhányat. Nem mindenkinél válik be egyformán mindegyik. Ha pedig valaki izgő-mozgó személyiség, tartsa meg a vidámabb, pörgős mozgásformákat is mellette, mert a kettő együtt fogja a vágyott elégedettség- és boldogságérzetet megadni.
Ha mindaz, amit fentebb leírtam, kevés lenne motivációnak, mutatom Máté Zoli jógaoktató válaszát, akitől megkérdeztem, szerinte miért jógázzunk? A válasz röviden így hangzott: egyszerűen csak érezzük jól magunkat! Majd folytatta:
„Hogy mit mond a több ezer éves hagyomány és a több évtizedes személyes megtapasztalás? Egy ideig a jógát elvont, misztikus tornagyakorlatnak tartották, ma már sokat változott a megítélése, egyre jobban elfogadják a szakemberek és a laikusok is. A tradíció szerint, rendszeres gyakorlásával mindenki – a maga adottságaival – megőrizheti és javíthatja egészségét, kondícióját. Többfajta irányzata alakult ki (Rádzsa, Bhakti, Jnana stb), melyeket az egész világon ismernek. Amerikában és Európában a Hatha jóga terjedt el leginkább, ez sok mozgást és kitartott pozíciókat tartalmaz. A mi foglalkozásainkon vannak még relaxációs- és meditációs gyakorlatok, valamint különböző légzéstechnikákat is elsajátít a résztvevő.

Az előgyakorlatokkal és a gerincre ható pozíciókkal elérhető az ízületi mozgékonyság, valamint a gerinc rugalmas erősítése. Manapság ezek nagyon fontos teendők, hiszen egyre többen szenvednek (sajnos egyre több fiatal) ízületi- és gerincproblémában. Fontos, hogy a gyakorlásoknál betartjuk a fokozatos terhelés elvét, így mindenkinek lehet sikerélménye. A foglalkozásokon bármely korosztály részt vehet, ám célszerű orvosi véleményt kérni.

A mai túlterhelt világban egy jóga foglalkozás olyan jelentőséggel bírhat az egyén életében, mint sivatagban az oázis – ahogy többen is fogalmaztak már. Minden tekintetben érezhető jótékony hatása: a lecsendesedés, nyugalom regenerálja a fáradt szervezetet, a mozgások és a kitartott pozíciók erősítenek. Mindezek érezhetően befolyásolják a mindennapokat is, nem túlzás azt állítani, hogy a jóga segítségével elérhetővé válik egy életminőség/életszemlélet váltás.”