Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Az égben köttetett szerelmek nyomában - aFüzet

Az égben köttetett szerelmek nyomában

Hogyan lehetne elmondani, megmagyarázni, miről is szól a szerelem? Kétlem, hogy a művészet nyelvén kívül eddig bárki is át tudta volna adni úgy igazán. A közelgő Valentin-nap okán következzék néhány megfoghatatlan, közel sem egzakt tudományokhoz köthető fogalom és tézis, amelyek mind az igaz szerelmet és a párválasztást igyekeznek magyarázni. Figyelem, akik már a spiritualitás szó hallatán is kikészülnek, azok jobb, ha most visszafordulnak.

Mindenki az Igazit akarja

Az „égben köttetett szerelmek” jelentésének néztem először utána, mert ugye ez így eléggé romantikusan hangzik. Valójában gőzöm sincs arról, hogyan kellene értelmeznem a titokzatos megfogalmazást, még ha esetleg lenne is rá tippem. Az ezoterikus.hu oldalon szörfözgetve nagyon sok ellentmondással találkoztam a témát illetően. Az egyiken azt írja egy szakértő, hogy csak a gyerek-szülő kapcsolat alkot olyan karmikus köteléket, ami megbonthatatlan, ami már a leszületés előtt az égben köttetett (amikor a gyermek lelke kiválasztja leendő szüleit). Ennek ellenére a szerelem megelőzi a szüleinkkel és gyermekeinkkel való kapcsolatunkat, aminek magyarázata, hogy a szerelemmel, a másik emberrel való kapcsolatom által fejlődök a legtöbbet, a legjobban.

Létezik égben köttetett frigy is, ami nem feltétlenül az első szerelemhez köthető, sőt, elég sokat kell kísérletezgetni addig, amíg a közbenső alanyok végül elvezetnek hozzá. Ha hiszünk a karmában, el kell fogadnunk azt is, hogy ebben az életben nem is biztos, hogy találkozunk az Igazival. Az égi áldással bíró szerelem sajátossága, hogy már a leszületésnél figyelnek a párok, hogy ne kerüljenek messze egymástól, és, hogy bár komoly próbatételeknek vannak kitéve, annál erősebben kötődnek egymáshoz.

Léteznek ugyanakkor karmikus kötelékek is, amik addig kisértenek és válnak erősebbé, míg békében el nem tudunk válni a másiktól. Nem lehet bennünk vagy az exünkben semmi harag vagy neheztelés, mert amíg nem rendezzük az összes közbülső párkapcsolatunkat, nem kerülhetünk közelebb az igazi, égben köttetett társunkhoz.

Már éppen kezdtem jól érezni magamat, hogy végre értem a tanítás lényegét (még ha nem is erre a magyarázatra számítottam), amikor egy másik ezo blogon ellentmondásba keveredtem az égi kötést illetően. „Tündérszív” szerint ugyanis bizony minden szerelem az égben köttetett, viszont az, hogy melyik mennyire érint mélyen bennünket, az attól függ, mennyire tudjuk szabadon megélni, mennyire tudjuk magunkat átadni igazán önfeledten a szerelem érzésének. De mert minden egyes kapcsolatból sokat tanulhatunk (na, ezt tudtam) magunkról, az érzéseinkről, az újabb kapcsolataink mind szebb és teljesebb élményt fognak adni.

A következő fogalmak szerintem nagyon sokak számára ismerősen csenghetnek: lélektárs, ikerláng. Jómagam is találkoztam többször is már velük különböző kontextusban, de valahogy soha sem voltam kellőképpen motivált értelmezésük megfejtésében. Eddig.
A legérdekesebb teóriákat két blogger oldalán olvastam („Logosz” és a „Lélek csendje”), ahol előbbinél az van leírva, hogy a lélektárs – akit ikerléleknek is szoktak nevezni és akit életünk során annyira keresünk – általában nem is egy időben születik le velünk a Földre, (máris megvan a miértemre a válasz…), de ha mégis, nem lenne szerencsés vele találkozni, mert az óriási intenzitású energiák elszabadulását jelentené, aminek a kimenetele megjósolhatatlan. Az egymáshoz tartozó lelkek azonos céllal, teremtő tervvel, megjelenéssel és tulajdonságokkal bírnak, így nem is egymásra, hanem az ikerlángra kellene vágyni. Az ikerlángok életeken át segítik egymást úgy, hogy közben nem veszítik el önálló fényüket sem. Nem két fél eggyé válásáról van szó, hanem két, egyedül is egész, de együttesen valami csodásat létrehozó párról. Hosszan tartó, mély érzelmekről, ami nem feltétlenül női-férfi kapcsolathoz köthető, és a sírig sem tart. Hova tovább: lehet az barát vagy szülő-gyermek, testvér közötti kötelék is.

A másik vélemény (a Lélek csendje) szerint egy olyan megdöbbentő, elemi erővel érkező érzés, amikor az ikerlángoddal, azaz a lélektársaddal találkozol, hogy beleremegsz, és a szívcsakra környékén kellemesen erős forróságot érzel. Sem a kor, sem a kinézet nem számít, amikor a két lélek tekintete találkozik, öntudatlanul is felismerik egymást. Amikor ez a két energia eggyé válik, utána már nem bír elszakadni egymástól, mert végre egységre talált. Valós fizikai fájdalommal jár, amikor mégis bekövetkezik bármilyen elszakadás. A legőszintébb nyíltság, fizikailag és lelkileg is teljes elfogadás, a valódi feltétel nélküliség jellemzi a kapcsolatot. „Eggyé valóságuk” minden nehézségen átsegíti őket. Halkan megjegyzem, hogy szerintem hasonlót képzel el a nők jelentős hányada, amikor az igaziról álmodozik…

Súgnak nekünk a csillagok

Az asztrológiában is sok érdekességet találni a párok összeillőségének vonatkozásában. A négy elem (tűz, víz, föld, levegő) alapvető személyiségvonásokat tartalmaz, ami miatt egyes jegyek és elemek jobban illenek egymáshoz. A hozzánk hasonló típusúakkal jobban megértjük magunkat, ám nem biztos, hogy az a jó kapcsolat, ahol sok az egyezőség, mert egy idő előtt unalmassá, hiányossá válhat az együttlét. Fontos az aszcendens szerepe is, ami azt mutatja meg elsősorban, milyen első benyomást keltünk az emberekben, mit sugárzunk a külvilág felé, mondhatni, egyfajta alaphangulatról árulkodik. Szerencsés tudatában lenni annak, hogy a csillagjegyünk, aszcendensünk – és ha mar szerelem -, a Hold-jegyünk milyen elemekhez tartozik. Utóbbi a legfontosabb talán, ha  az érzelmi életünket vesszük, hiszen ez mutatja meg női oldalunkat, lelkiségünk milyenségét.

Mindezek ismerete segít rávilágítani, milyen tulajdonságok uralják személyiségünket, melyek a domináns attitűdök, amelyek szerves részünket képezik, és miken kell dolgoznunk életünk során. Mindezekre fokozattan kell odafigyelnünk, fejlesztenünk, amiből kevés van, és visszafogni azt, ami ha túlsúlyba kerül, problémákat okozhat.

A párválasztás szempontjából ez egy izgalmas dolog tud lenni, hiszen megfigyelhető, hogy általában olyan valakit vonzunk be, aki kiegészíti, pótolja a hiányzó részeket. Ha pedig a párt vizsgálnánk, 2 csillagjegy és 2 aszcendens vonatkozásában azt is meg lehet állapítani, hogy hol, milyen területen vannak a kapcsolat vonatkozásában hiányosságok vagy túlcsorduló állapotok. Például, ha valamelyikük csillagjegye rák, az aszcendense meg mérleg, azaz víz és levegő elem, a párjáé meg bak és oroszlán, azaz föld és tűzjegy, ez egy tökéletes, mind a 4 elem által uralt kapcsolat, amiben egyaránt van szenvedély és érzelem, szellemileg is kézben tartott, ugyanakkor a stabil, földi jellege miatt reális alapokon nyugszik. Ellenpéldája, amikor mondjuk két duplajegy (aszcendens és csillagjegy is azonos jegyű vagy elemű) jön össze, akiknek még saját magukkal is sok gondjuk, feladatuk van. Nekik nagyon sok próbát kell kiállni, de nem is biztos, hogy megéri a sok szenvedés és tudattalan bántás. A dupla jegyűeknek inkább olyan csillagjegyű és aszcendensű párra lenne szükségük, akiknél olyan két külön elem is befolyással bír, ami hiányzik az ő képletéből.

A különbözőségekben mindig rengeteg fejlődési lehetőség és vonzerő rejlik, amikor a párok kiegészíthetik egymást, a legideálisabb esetben, függőségi viszony nélkül egyfajta szimbiózist alkothatnak. Meghatározó a születésünk pillanatában a bolygók állása is, amelyek mind jelentést hordoznak magukban arról, hogy fogunk viszonyulni a különböző életterületünkhöz. Mindezt pár sorban leírni azonban képtelen vállalkozás lenne, hiszen az asztrológia az egyik legősibb tudomány, aminek megértéséhez hosszú évek, ha nem évtizedek kellenének.

A numerológia szerint…

A számmisztikával hasonló a helyzet, már ami az összefüggéseket illeti. Csakúgy, mint az asztrológiában, képletek segítenek eligazodni az egyén személyisége és emberi kapcsolatainak vonatkozásában. Herczeg Kata szerint, ha a szerelemről van szó, nem a születési számot kell alapul venni, hanem a névszámot, azaz a teljes nevünkből (vezetéknév és keresztnév) kapott értéket. Több kalkulátort is találunk erre az interneten, ahol külön kiszámolhatjuk a magánhangzóink által alkotott személyiségszámot, valamint a mássalhangzók értékéből kapott szívszámot, amit összeadva megkapjuk a teljes név számát.

A numerológia három főbb típusba sorolja az embereket: vannak a cselekvők, a gondolkodók, és az érzők. A cselekvők, egyértelműen a tettek emberei, mindazok, akiknek névszáma 1, 4, vagy 8., akik nagyobb adagban kaptak a dolgosságból, irányításból, a munkára történő összpontosításból. A gondolkodók inkább elemeznek, latolgatnak, óvatosabbak, sokszor csak szemlélődő állapotot vesznek fel, akik sokkal több mindent figyelembe vesznek, mielőtt döntést hoznának. Névszámuk: 2., 5., és 7. Az érzők életében az érzelmek dominálnak, legfontosabbak számukra az emberi kapcsolatok, és önmagukkal is szorosabb viszonyban vannak, hallgatnak megérzéseikre, önállóbbak, de sokszor a kollektív tudattalan vezérli őket. Hozzájuk tartozó névszámok a 3., 6., 9.

És itt jön a lényeg: elvileg mindegyik típusba tartozó jól kijöhet egymással bizonyos feltételek megléte mellett (amit nagyon hosszú lenne most felsorolni, tessék utánanézni), de elvileg az egymást követő számok tulajdonosai nem jól viselik egymást, míg az azonos számúak között nagy lehet az egyetértés.

Több oldalon mégis azt írják, hogy a sorsszám szerint is ki lehet kalkulálni a párok összeillőségét. Ez esetben a teljes születési dátumunk az alap, amiből egy számra kell redukálni annak kapott eredményét. (pl. 1973.11.05.= 1+9+7+3+1+1+5=27 2+7=9) Minden számnak megvan a hozzá legjobban harmonizáló párja, és a legnagyobb feszültséget teremtő párja is, utóbbit jobb kerülni. Mivel több tucat kombinációt kellene ennél a tézisnél ismertetnünk, ami hosszú oldalakat tenni ki, javasoljuk a párkapcsolati számmisztika kalkulátor megnevezés beütését a keresőbe, ami több ezer találati oldalt fog kidobni, amelyekből lehet mazsolázni.

Egy másik oldalon (számmisztika.hu) azt olvastam, hogy szerelemmel kapcsolatos energiáink mutatója a születési hónapunkban van elrejtve. Eszerint 10 féle szerelmes típus különböztethető meg. Kiszámolása egyszerű: a születési hónapunk számának egy számra történő redukálásának eredményéből le kell vonni egyet. (például a november 11, az 1+1=2, 2-1=1, tehát itt a szerelmes számunk:1) Felsorolás szinten: 0 (ugye ez a januáriakra vonatkozik) = a beteljesült szerető, 1= a szenvedélyes szerető, 2=az érzéki szerető, 3=játékos szerető, 4=kitartó szerető, 5=szabad szerető, 6=gondoskodó szerető, 7=mély szerető, 8=céltudatos szerető, 9=szolgálatkész szerető.

Amit fontosnak tartanak a numerológusok megemlíteni, hogy egy pár találkozásának az időpontja nagyon árulkodó a tekintetben, hogy mi jellemzi a két ember közötti érzelmi kapcsolatot. A házasságkötések időpontjára pedig kifejezetten ajánlatos figyelni, mert a számok rezgései kihatnak a múltra, jelenre és a jövőre egyaránt.

Vagy mindez csak szimpla kémia lenne?

Hogy a racionalitás se hiányozzon a mai gyűjteményemből, íme egy teljesen kémiai folyamatokkal szolgáló magyarázat a szerelemre: Számos anyag aktiválódik testünkben a heves érzelmek fizikai megnyilvánulásakor (mint például heves szívdobogás, tenyér izzadása), aminek hatására az emberi agy ún. öröm-központjába érve emeli a pulzust és vérnyomást. Az egyik legfontosabb kulcsszó az ezerszer is hallott dopamin. „Noshogy” blogger terjedelmes írásából idézném a témánkhoz kapcsolódó részt, ami mégiscsak pontosabban foglalja össze a lényeget:

„A dopamin képlete C8H11NO2
HATÁSA: Akkor aktiválódik, ha valamilyen pozitív hatás vagy inger motiválja a személyt. Az agy örömközpontjával hozzák kapcsolatba, ahol az élvezet, öröm stimulálódik, mert motiválja a személy bizonyos cselekedeteit, hogy még több dopaminhoz jusson és nagyobb legyen az élvezet. Emeli a pulzust és a vérnyomást. Az agyban a dopamin receptor ingerületátvivő vegyületként van jelen. Fő szerepe, hogy gátolja a prolaktin felszabadulást az elülső agyi lebenyéből. Motivációja, a jutalomérzés. Gyógyszerként is használják, amivel a szimpatikus idegrendszerre fejtenek ki hatást. Kábítószerként vagy gyógyszerként való használata nem befolyásolja közvetlenül a központi idegrendszert. A dopamin bomlik a májban, a vesében és a vizelettel választódik 24 órán belül. Termelődésének időszakában a hirtelen külső változás azonnal képes leállítani a termelődést. A túltermelődést is szabályozza. Dopamin + feniletilamin + szerotonin + endorfin = szerelem.”

Számomra nem sokat árult el a tudományos magyarázat, annak viszont utánanéztem a wikipédiában, hogy az agy örömközpontja nem csak a szerelem, szex, hanem bizonyos kábítószerek, az étkezés, és a semleges cselekvések, amelyekhez öröm társul, szintén növelik (közvetlen vagy közvetett módon) a dopamin-koncentrációt az agy bizonyos területein. Tehát ha valakit euforikus érzés jár át egy fantasztikusan illatozó és különösen zamatos ízzel bíró étel kapcsán, vagy amikor egyszerűen körbenéz egy csodálatos természeti környezetben, ne csodálkozzon azon, ha ugyanolyan szerelmetes érzés keríti hatalmába, mint amikor ránéz kedvese fotójára.

Azért szerintem én tudnék olyan provokatív kérdéssort föltenni a tudósoknak, amire nem biztos, hogy elegendő mennyiségű és helytálló kémiai képlettel tudnának válaszolni. Az is igaz, hogy semmi értelme nem lenne egy ilyen beszélgetésnek, hiszen annyira más nyelven szólnánk a másikhoz.

És persze ne feledkezzünk meg a szagokról se! Ahogy az állatvilágban, úgy az embereknél is nagyon fontos tényező, csak nálunk észrevétlenül hat. Nem a parfümökre gondolok, hanem a test szagára vagy illatára, ami mágnesként vonzhat, vagy épp taszíthat a másikban. Ez azonban az utolsó, amire gondolunk, amikor nem találunk magyarázatot arra, miért érzünk késztetést arra, hogy nagyon-nagyon közelről  megismerjük a számunkra teljesen ismeretlen egyedet.

A pszichológiát szándékosan hagytam ki a cikkből, pedig nyilván, ha valakit komolyabban érdekel az ismerkedés, a párkapcsolat, szerelem témája, hitelesebb válaszokat kaphat az ezotériához tartozóknál, de persze sosem árt, ha mindenben otthon vagyunk és nyitott szemmel és füllel közelítünk meg mindent, ami a világban szembejön velünk.

Úgy hiszem, hogy annyi rendelkezésre álló idő a világon nincs, amennyi elég volna ahhoz, hogy minden régi és új nézet és tudomány képviselőjétől elolvassam az igazságokat, mert számtalan irányzat, magyarázat létezik a női-férfi kapcsolatok „legszentebb” formájának megértéséhez. A lényeg, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, szeressük, amit kívül és belül látunk. Akkor biztosan harmonikusabb lesz párkapcsolatunk, vagy ha még szinglik vagyunk, könnyebben bekopogtat hozzánk a szerelem.

 

 

Mihai Paraschiv képe a Pixabay -en.