Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Élő-ember-könyvtár az elfogadás jegyében - aFüzet

Élő-ember-könyvtár az elfogadás jegyében

A Budai Homeopátiás Szellemi Műhely közösségi oldalán olvastam először az „Emberkönytár” vagy Élő Könyvtár” (Human Library) mozgalomról. A  kétezres években Dániában életre keltett kezdeményezés lényege, hogy az emberek egy számukra idegen személlyel nyitott könyvként osztják meg élettörténetüket. Az őszinte érdeklődés és a teljes elfogadás szellemére épülő „kölcsönzés” az előítéletek ellen.

A skandináv országok után, az első állandó emberi könyvtárat Ausztráliában hozták létre 2006-ban. Hogy mennyire nagy szükségük van az emberekre egy jó szóra, egymás meghallgatására, jól mutatja, hogy napjainkig azóta a szervezet immár több mint 80 országban elérhető történeteivel. Az agresszió, kirekesztés, megbélyegzés ellen küzdők egyik legsikeresebb vívmánya mára ez az akció.

Ahogy egy könyvet nem lehet megítélni borítójáról, úgy a hátrányos megkülönböztetéseket okozó címkékkel ellátott embereket sem szabadna ismeretlenül megítélni (ilyen pl. a munkanélküli, menekült, homoszexuális, stb). Az Emberkönyvtár biztonságos teret teremt a párbeszédre, ahol az „emberkönyvek”minden témában önként és nyíltan vallhatnak magukról. Kérdezni is lehet, tabuk nélkül.

Az alig fél óra alatt átadott információk minimum képesek elszórni az elfogadás magjait, elgondolkodtatni a hallgatót arról, amiről esetleg addig fals elképzelése volt. A hosszú távon szemléletváltásra is alkalmas módszer már Magyarországon is megfordult, a Sziget Fesztivál részeként még a kezdeti időkben volt programelem. A Human Library minden korosztályhoz szól, virtuális eseményeket hirdet múzeumokban, könyvtárakban, egyéb közösségi terekben, ahol az „olvasók” emberi „könyveket” kölcsönözhetnek beszélgetés formájában. Lehet csatlakozni önkéntesként, hallgatóként, esemény befogadó színtereként a Human Library oldalán, de érdemes utánakeresni hasonló kezdeményezéseknek hazai pályán is.

 

Fotó forrása: Human Library