Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Elrejtett arany ékszerekre és értékes éremgyűjteményre bukkantak Keszthelyen - aFüzet

Elrejtett arany ékszerekre és értékes éremgyűjteményre bukkantak Keszthelyen

2776 db-os éremgyűjtemény és egy 24 tételből álló ékszer- és emléktárgy kollekció került elő Keszthelyen földmunkavégzés közben a közelmúltban. A kincsekre egy magánszemély talált rá, és egyből bejelentette a dolgot a város jegyzőjének.

A két évezredet felölelő numizmatikai gyűjteményt, valamint ékszer- és emléktárgyakat nagy valószínűséggel 1944. június 20-dika előtt, a keszthelyi zsidó lakosság deportálását megelőző hetekben rejthették el. A lelet a keszthelyi Pollák családhoz köthető: arany jelvény Pollák Ferenc felirattal, arany pecsétgyűrű „PF” monogrammal, arany férfi karikagyűrű „Teréz 1902 július 17” felirattal utalva Rosenberg Samu dr. körorvos és Pollák Teréz e napon köttetett házasságára.

„A becsületes megtaláló talajrendezés közben lelt rá az öt darab, gondosan elzárt és elföldelt befőttes üvegbe rejtett, rendkívül jó állapotban fennmaradt leletre. A 2776 db-os éremgyűjtemény legkorábbi darabjai az ókori görög, illetve köztársaságkori Róma pénzei közül valók, a legkésőbbiek pedig a XX. század első évtizedeiből származnak. A gyűjtemény darabjai több mint 2 évezred numizmatikai anyagát szemléltetik. Különösen gazdag a római császárkori és a XVI-XIX. századi magyar numizmatikai anyag, ugyanakkor viszonylag kevesebb veret van a magyar középkorból, az Árpád-házi királyok korából. Látszik, hogy ez a lelet egy gyűjtemény, melynek tulajdonosa törekedett arra, hogy az elérhető korszakokban minden uralkodótól, verető hatóságtól legyen példány a birtokában, és a leggazdagabb képviselt korszakokban a címletek változatosságára is ügyelt. A XIX. századtól gyűjtőkörét kiterjesztette az európai országok numizmatikai anyagára is, sőt a gyűjtemény távol-keleti vereteket és különösen érdekes, a Szovjetunió legkorábbi éveiből származó pénzérméket is tartalmaz.” – mondta el Havasi Bálint, a Balatoni Múzeum igazgatója.

1944. május 8-dikán rendelték el Keszthelyen a zsidó lakosság gettóba történő elkülönítését és június 20-dikán terelték a gettó lakóit a vasútállomásra. A deportálások előtt különösen kegyetlenül bántak velük az elrejtett értékek után nyomozók. A legtöbben bevallották eldugott értékeik rejtekhelyét, azonban biztosan akadt olyan is, aki magával vitte titkát a haláltáborba, ahonnan már sohasem tért vissza. Keszthelyről 829 zsidót deportáltak a második világháborúban,de csak 64-en élték túl.

A teljes hír Keszthely Város honlapján olvasható.