Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Fassbinderre emlékezve - aFüzet

Fassbinderre emlékezve

Rainer Werner Fassbinder 75 éves lenne idén május 31-én.
A legfontosabb német és európai filmrendezők között tartják számon.
Rövid és intenzív életében 44 filmet forgatott és 18 színdarabot írt, melyek mindig újra aktuálisak, s gyakran foglalkoznak velük mai művészek is.

Születési évfordulója alkalmából Szilágyi Zsófia filmrendező írt esszét „Muszáj félénknek és nehézkesnek lennem” címmel a színház és filmművészet nagy zsenijéről, amit a Goethe Intézet tett közzé honlapján. Ebből egy részlet:

„Fassbinder ellenáll Hollywoodnak. Miközben mindig is az marad az egyik eszménye.

De milyen értelemben volt Hollywood az eszménye? Egyetlen mondatban: az embereket el kell érni. Az üres mozikkal nem megyünk semmire. Nem szeretem a művészfilmeket – mondta. Vonzotta a hollywoodi stúdió-főnököknek az az elképzelése, amit Douglas Sirktől hallott, hogy a filmeknek Garmisch-Partenkirchenben, Okinavában és Chicagóban is érvényesnek kell lenniük. „és most gondold meg, hogy mi lehetne a közös nevező ennyi ember számára?” (67) Hitt abban, hogy a filmnek szórakoztatnia kell. Ez a dolga, ahogy az irodalomnak is. Olyan csodálatos és gyönyörű filmeket akart csinálni, mint a hollywoodi filmek, csak nem olyan hazugakat.

Az utat azonban, ahogy a nézőket nagy számban el lehet érni éppen ellenkezőképp gondolta el, mint a hollywoodiak. Egyrészt a természetesség, az „éppen úgy, mint az életben” helyett, egyértelműen a mesterségesség oldalán áll. Azt volt a véleménye, hogy „egyedül ez a mesterséges jelleg ad lehetőséget arra, hogy a nézők széles rétegei beléphessenek egy műalkotás sajátos világába.”

Fassbinder drámáját, a Katzelmachert — Weiss János új fordításában: A vendégmunkást — a pécsi Jelenkor irodalmi és művészeti folyóirat jelentette meg novemberi számában és szervezett belőle színpadi felolvasást.
A darab online verzióját a Goethe Intézet Facebook csatornáján május 31-én, 18.00-kor mutatjuk be.

Színészek: Bacskó Tünde, Frank Ildikó, Herczeg Adrienn, Józsa Richárd, Köles Ferenc, Stubendek Katalin, Urbán Tibor, Várnagy Kinga, Vidákovics Szláven
Rendező: Funk Iván

A Goethe-Institute rövidfilmpályázatot hirdet fiatal filmesek számára, melyet június 4-én tesznek közzé honlapjukon.

Forrás: Goethe Institut