Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Filmek az elnyomásról, társadalmi igazságtalanságokról - aFüzet

Filmek az elnyomásról, társadalmi igazságtalanságokról

Ezen a hétvégén olyan szürreális, disztópikus filmeket ajánlunk, amelyek olyan igazságtalan társadalmakról/társadalmi igazságtalanságokról mesélnek nekünk, ahol abszolút kontroll uralkodik, az egyén szabadsága feledésbe merül – vagy legalábbis új értelmezést kap. A nagy alkotók műveiből készült híres adaptációk, az alábbi filmművészeti remekek a legnagyobb videómegosztókon online is megtalálhatóak.

1984

George Orwell azonos című regényének disztópikus filmes feldolgozása az első helyen szerepel mai ajánlónkban. A világ egyik legismertebb művében 1984-ben már csak három ország maradt a világon. London Óceániához tartozik, az uralkodó politikai nézet az Angszoc, amely az abszolút elnyomásra épül. A történet főhőse, Winston titokban naplót ír, melyben elégedetlenségének ad hangot, fellázad a totális egyeduralom, a szegénység, a családok és érzelmek eltűnése, az állandó megfigyelés és a mindent látó Nagy Testvér ellen. Közben szerelmes lesz, de a kérdés az: mennyi esélye van a boldogságra egy ilyen világban, ahol a szabadság, mint fogalom, sem létezik már?
A filmet Michael Redford rendezte, a főszerepben John Hurt, és természetesen 1984-ben mutatták be először a mozikban. Kötelező darab.

Brazil

Terry Gilliam kultikus filmje 1985-ben készült, és a címe ellenére nem Brazíliában játszódik, hanem valahol Európában (a történet főhőse, Buttler az Egyesült Királyságban született) valamikor a 20.században, egy cyberpunk, disztópikus rémálomhoz hasonlító világban. A film címe eredetileg „1984 és ½” lett volna, ez utalás Orwell „1984” regényére, valamint Fellini „8 és ½” filmjére. „Az állam biztonságáról a mindenkit megfigyelő, mindenható Tájékoztatási Minisztérium, annak temérdek arctalan hivatalnoka, a szélsőséges mértékű bürokrácia és a könyörtelen rendőrség gondoskodik. Bárkit a legkisebb gyanú esetén a legbrutálisabb módszerekkel elfoghatnak és gépi módszerekkel kínvallathatnak. Noha erre is vonatkoznak bizonyos biztonsági szabályok, ebbe a vallatott akár bele is halhat, vagy beleőrülhet. Az eljárás teljes költségét a letartóztatottnak kell fizetnie, ehhez mindjárt az eljárás kezdetekor kedvező kamatozású jelzáloghitelt is felajánlanak számára.”

A szabadság fantomja

Harmadik választottunk egy 1974-ben forgatott Luis Buñuel film, az abszolút szürrealista alkotó, akinek utolsó előtti történetéről van szó. A szatirikus elemekre épülő abszurd filmben nincs főszereplő, a cselekmény egymásra épülő jelenetekre épül. „Az eseménylánc 1814-ben indul a spanyol királyság Napóleon kiűzetését követő restaurációjával és hamarosan a jelenbe vált át. A laza történetváz epizodikus darabjai ízekre szedik a polgári világrendet….Egy tökéletesen kigondolt világba becsempészett őrültek, apró, oda nem illő részletek egy alapjaiban kiforgatott, konvencionális társadalmi rendet tesznek nevetségessé.” A film szereplői között olyan neveket találunk, mint Monica Vitti, Michael Piccoli, Adriana Asti…