Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Fotóterápia Points of You módszerrel - aFüzet

Fotóterápia Points of You módszerrel

Mennyire ismered saját érzéseidet? Képes vagy kilépni komfortzónádból, hogy szembenézz problémáid valós gyökerével? Szeretnél fejlődni önismereti szinten? Ha utóbbi két kérdésre igen a válasz, akkor valószínű, hogy ismersz már néhány terápiás eljárást. Az én legújabb felfedezésem a Points of You módszer, amivel a múlt héten lezajlott Everness Fesztiválon ismerkedtem meg.

Mondhatni spontán történt, hogy beültem egy kártyával „játszott” csoportos foglalkozásra több mint tizedmagammal, amit Vantulek Zsolt, az eszközrendszer magyarországi alapítója vezetett. A rövid ismertetőt követően, melyből megtudtuk, hogy egy izraeli coach házaspár fejlesztéséről van szó, meghallgattunk egy tanulságos történetet, majd a földön szétterített kártyákra vetettük tekintetünket. Mindenki kiválasztott egyet, azt, amelyik szinte hívogatta, s közben olyan dologra kellett gondolnunk, ami erősen foglalkoztatott jelen életszakaszunkban. Miután mindenkinek a kezében volt a kártya, amin egy fotó és rajta egy szó volt (nem beszélhetünk szoros relevanciáról a kettő kapcsán), feladatul kaptunk kiválasztani a sok idegen közül egyvalakit, akivel kölcsönösen megosztjuk gondolatainkat, ami a fotóról illetve a szóról az eszünkbe jut.

Sokszor önmagunknak is nehéz megfogalmazni érzéseinket, gondolatainkat, nemhogy egy ismeretlen személynek kimondani legmélyebb vágyainkat, titkainkat. Márpedig itt ez következett. Őszintén, hangos szavakkal semmisítettük meg bizonytalan némaságunkat, ráadásul olyannak, akit többet valószínűleg sosem látunk, és akinek valamiért elsőre bizalmat szavaztunk.

A legfontosabb felismerés azután következett: hogy az idegen (az én esetemben először egy néhány évvel fiatalabb lány), miután meghallgatott, kérdéseket tett fel, majd miután meghallgatott, a saját szemszögéből is elmondta a véleményét.

A lényeg: egy másik nézőponttal is megismerkedni, arra rácsodálkozni, ízlelgetni. Mert mindenki máshogy gondolkodik, és egyáltalán nem biztos, hogy csak az a jó, ahogyan mi tesszük.

Ez a Points of You másik izgalmas vetülete. A dolog természetesen oda-vissza működött: én is meghallgattam partneremet, kérdeztem, majd én is átadtam az ő dolgairól a gondolataimat. Nagyon erősen érződött a kölcsönös adni, segíteni akarás így ismeretlenül is, amit – mondanom sem kell – igazán jó volt megélni.

És itt még nem ért véget a sztori. Kaptunk további tanulságos történetet, majd rá néhány percre a következő instrukciót: cseréljünk kártyát és válasszunk magunknak egy új partnert.

Így ment ez három körön át, három tanulságos történet kíséretében, néhány nagyon eltalált mondat mellett.

Hogy mi volt bennem a végére? Azt éreztem, hogy nagyon össze van rakva ez az eszköz.

„A módszerünk a kép és a szó által előidézett egyidejű stimulációt használja ki, amelynek során az értelem és az érzelem összecsapnak, és ideiglenesen kiiktatva a tudat éber védekező mechanizmusait. Ez a „szándékos zavarkeltés” lehetővé teszi, hogy – megfelelő munkával – megszabaduljunk a merev mintáktól, amelyek megszabják, milyeneknek kell lenniük a dolgoknak, és biztosítja, hogy új nézőpontok szivárogjanak a tudatunkba. A folyamat során észreveszünk és magunkévá teszünk új lehetőségeket, amelyeket a mindennapi életünk során nem volt módunk észlelni, amelyek megmutatják, milyen lépéseket tehetünk, és megadják a lökést, hogy kilépjünk a megszokott kereteink közül.”

Ezt már a Vantulek Zsolttal folytatott beszélgetésem után tudtam meg, mert nagyon szerettem volna többet tudni erről a terápiás és csapatépítő célokra egyaránt használt módszerről, az eszközökről.

Vantulek Zsolt

Mivel játszottunk a csoportos foglalkozáson?

A The Coaching Game nevű eszközzel. Ez egy 65 kártyalapból, egy könyvből, táblából, és egy jegyzetfüzetből álló, önállóan és csoportokban is használható kreatív fejlesztő és kommunikációs eszköz. Rendkívül hatékonyan segít a „játékosnak” abban, hogy megszabaduljon a bevett gondolkodási mintáktól és a szokványos megoldásoktól, miközben felfedezi magában a változást, és el tud indulni a kiteljesedés és növekedés új útjain. A kártyalapokon különböző fotók vannak, és mindegyiken szerepel egy-egy szó is. Ez elsőre talán egyszerűnek tűnik, pedig a jobb- és a bal agyféltekét egyformán stimulálja ugyanabban az időben ez a két dolog. A képpel a kreatív oldal kezd dolgozni, a szó pedig a logikus gondolkodást indítja be. Ennek okán az agy egy néhány másodpercre megzavarodik. Ez az az idő, amikor egészen durva felismerések, rálátások tudnak jönni. Akik nehezen tudnak kapcsolódni érzelmeik megéléséhez, különösen ajánlott használata.

A Coaching Game-en kívül létezik más játék is?

Az a legrégebbi eszközünk, ez az alapszett. Utána született meg a Punctum nevű csomag, ami annyiban különbözik az elsőtől, hogy kisebb (33 kártya van benne), illetve külön vannak a képkártyák, a szókártyák és a kérdéskártyák. Van még a Refresh! sorozat, ami eredetileg a Coaching Game kiegészítőjeként jött létre, a kártyák is hasonlóan néznek ki benne – ez még csak angolul létezik. A legnagyobb, legkomplexebb eszköz tavaly jelent meg. Ennek a neve Faces, és egy fekete-fehér fotós eszközről van szó. Ezeken a lapokon arcok vannak. A kifejlesztett módszer nagyon mélyre képes bevinni az embert. Míg a többi eszköz a szabad asszociációs technikákkal kifelé visz, a Faces befelé, a saját személyiségeidre, tulajdonságaidra tudsz ránézni, illetve egy számodra fontos ember szemén keresztül,. De fordítva is működik: egy számodra fontos embert tudsz egy másik szemüvegen keresztül látni. A Facesben 99 képkártya van, 58 szókártya tulajdonságokat rejtő szavakkal., és ugyanúgy van hozzá játéktér és könyv leírással, történetekkel.

Hogyan dönti el a coach, hogy melyiket alkalmazza az adott embernél?

Attól függ, hogy mi a célja eredendően az adott folyamatnak. Jellemzően nem egyéniben történik a foglalkozás, hanem csoportos workshopokat építek rájuk, és akkor eleve már tudom, hogy melyik eszközt használom. Amit fontosnak tartok kiemelni, hogy a Coaching Game alapvetően otthonra, házi felhasználásra készült. Abszolut lehet használni egyedül, az ember tud magának folyamatot vezetni. Szakemberként, coachként, terapeutaként pedig egyéni folyamatot is lehet vezetni éppúgy, mint csoportosat – bármelyik eszközzel. Egészen kemény, húsbavágó kérdésekkel is lehet dolgozni. Én nagyon szeretemk párkapcsolati, szex témában workshopokat tartani, a játékosok is imádják. De bármilyen témára alkalmazható, céges környezetben is. Céges környezetben egy csapatépítő illetve csapatformáló dinamika abszolút jól lemodellezi a kártyákon keresztül, hogy az adott csoport hogyan működik a való életben. Van a dolognak egy nagyon komoly föl- és levezetése, és közben elképesztő dolgokra derül fény.

Hányfajta tudományág eszenciáját sűrítették bele ebbe a „játékba”? Mert az látszik, hogy nagyon ki van találva.

Az egésznek az alapja a fotóterápia. Nagyon sok sok pszichológiai- és játékelméleti szakkönyv feldolgozása érezhető a játékban, de sok minden más is van mögötte. Viszont az, hogy ennyire kinőtte magát, nem volt szándékos. Merthogy elképesztően működik. Mindig az mondja az Efrat (a Points of You egyik alapítója), hogy a legjobban ők vannak meglepődve azon, hogy milyen hatalmas dolog lett belőle. Tudósok és szakemberek írnak olyan tudományos értekezéseket az eszközökről, amik nekik meg se fordult a fejükben. Tény, hogy óriási kutatómunka előzte meg a Coaching Game piacra dobását, és azóta is fejlesztik az eszközöket. Egyre komolyabb háttérrel rendelkezik a cég és egyre nagyobb odafigyeléssel fektetnek hangsúlyt a trénerek képzésére.

Magyarországon mióta elérhető a Points of You és hol lehet bejelentkezni a foglalkozásokra?

Itthon 5-6 éve van jelen, akkor kezdtek el vele coachok foglalkozni, én 2-3 éve működtem közre abban, hogy magyarul is elérhetők legyenek az eszközök – akkor már egy-két éve dolgoztam vele. Tulajdonképpen még csak másfél éve létezik magyarul a játék. A minősített trainer képzőt eddig 12-13-an csinálták meg, ebből hatan nálam végeztek. Ezt a jövő évtől egy központosított csapat fogja tartani szerte a világon, aminek én is része vagyok.

Milyen képzettséget igényel, illetve milyen javasolt ahhoz, ha valaki Points of You coach szeretne lenni?

A minősített trénerképzőre kifejezett szakembereket várunk. Normál menetben coachokat, pszichológusokat, vagy olyan területen dolgozókat várunk, akik valamilyen formában – fejlesztő környezetben – emberekkel foglalkoznak. Mindenki másnak rendelkezésre állnak egynapos képzések, ahol 1 nap alatt megtanítunk bárkit a Coaching Game és Punktum használatára. Mindegyiket lehet használni otthon. A képzés tárgya az eszköz használatának biztonságos elsajátítása, úgy, hogy később le lehessen vezetni vele egy ülést, alkalmasan csoportban, akár céges felhasználásra.

A legfontosabb tulajdonsága, hogy nincs meghatározott forgatókönyv hozzá, hogy csak így vagy úgy lehet használni. Vannak javasolt alkalmazások, persze, de az a zseniális benne, hogy bármit kitalálhatsz, bármilyen tartalommal meg lehet tölteni.