Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Három könyv a mentális egészségért - aFüzet

Három könyv a mentális egészségért

December 31-ig lehet jelentkezni „Magam mögött hagyom” alkotói pályázatunkra irodalmi-, képzőművészeti-, fotó- és videó kategóriákban, a díjazottak között az alábbi három könyv is gazdára talál a Corvina Kiadó jóvoltából.

Anna Kaver: A szorongás vége – Hogyan tudunk együtt élni örökös aggódásunkkal?

,,A szabadság, az, hogy magunk is alakíthatjuk az életünket, könnyen megzavarhat, és lebéníthatja a cselekvőképességet. Ez a szabadság ára. Hisz sok választási lehetőségünk van, és honnan tudhatjuk, melyik a jó számunkra, mi nyugtat meg minket, mitől leszünk boldogok? Milyen típusú partnert, munkát vagy érdeklődést válasszunk? Vagy egyszerűen döntsünk az egyedüllét mellett? Melyik pártra szavazzunk? Lakást vagy sorházat vásároljunk? Vágassuk le a hajunkat vagy növesszük hosszúra? Fogyasszunk bio élelmiszert vagy ne? A szabadság követelményekkel áll elő veled szemben – választanod kell, és el kell viselned ennek a bizonytalanságát. És a választások körüli bizonytalanságból következik az aggódás.”

 

Frank Martela: Az élet csodaszép

Igazán bátor szerzővel van dolgunk: arról írt rövid, olvasmányos, mégis mélyen elgondolkodtató könyvet, hogy mi az élet értelme. Nemcsak fölteszi a kérdést, de még válaszolni is merészel rá! Nehéz ezt megemésztenünk, hiszen ahhoz szoktunk, hogy a filozófusok óvatosan fogalmaznak és részproblémákkal szöszmötölnek (na jó, Szókratész vagy Nietzsche nem). Erre ez a srác, aki lehetne a kedves fiú a szomszédból, kiprovokálja létezésünk legfontosabb kérdéseit – amelyekkel ritkán, vagy egyáltalán nem szoktunk foglalkozni. És, miközben magunkban vitatkozunk vele, ellenérveket keresünk, példákat sorolunk, bizony elkezd járni az agyunk: mi van, ha mégis igaza van? Ha tényleg az az élet értelme, amit ő állít? Igazat adhatunk neki a végén, vagy gondolhatunk akár teljesen mást, már önmagában az óriási eredmény, hogy Martela elérte: foglalkozzunk a kérdéssel. És hogy az élet tényleg csodaszép lenne? Igen, bizony, még akár ez is lehetséges!

 

Jonathan Haidt: A boldogság hipotézise

Jonathan Haidt azt vizsgálja, honnan ered a boldogság, és ennek kapcsán milyen elméletek bukkantak fel a történelem során. A modern tudományos kutatások fényében Haidt ősi bölcsességek nyomába ered, hogy belőlük megfogalmazhassa a lehetséges tanulságokat, és megvilágítsa, ezek hogyan is alkalmazhatók a mindennapi életben. A szerző tíz gondolatot állít a középpontba, amelyeket a múlt nagy filozófusai és gondolkodói – Buddha, Konfuciusz, Platón, Jézus, Marcus Aurelius, Mohamed és mások – a kiegyensúlyozott és boldog életről vallottak, és egyben különféle recepteket ad számunkra, hogy megtalálhassuk a mindennapjainkban a legfontosabb célokat, és egyáltalán választ találhassunk az ősi kérdésekre: ,,Mi életünk értelme?” ,,Hogyan éljünk boldogan?” A boldogság hipotézise arról szól, hogyan tudunk egymással kijönni, boldogságra lelni, erkölcsi és pszichés értelemben fejlődni, és célt és értelmet találni az életben. ,,Ez az üde és egyéni hangú könyv bepillantást nyújt abba, hogy az emberek a különféle történelmi korszakokban és kultúrákban miképp vélekedtek a boldogságról. Élvezetes, fontos és rendkívül olvasmányos munka.” Csíkszentmihályi Mihály ,,Humánus, szellemes és egyben megnyugtató olvasmány… Briliánsan ötvözve nyújt bepillantást az ősi kultúrákba és egyben a modern pszichológiába.” The Times Jonathan Haidt (1963) amerikai szociálpszichológus. 1995-től A Virginiai Egyetemen tanított, 2011-től a New Yorki University Stern School of Business professzora, több jeles pszichológiai könyv és tanulmány szerzője. Haidt a ma élő 25 legbefolyásosabb pszichológus egyike, akit a Prospect magazin a ,,világ legjelesebb gondolkodói\’ közé sorolt. Fő kutatási területe az erkölcs és az erkölcsi érzelmek pszichológiája.

 

A könyveket a Corvina Kiadó ajánlotta fel.

Borítókép: Gerd Altmann, Pixabay