Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Izland, a csodavilág egy magyar munkavállaló szemével - aFüzet

Izland, a csodavilág egy magyar munkavállaló szemével

Izland. Mielőtt felvettem volna a kapcsolatot legutóbbi interjúalanyommal, aki megismertetett ezzel a különleges szigetországgal, nem sok információm volt róla. Ciki vagy sem, de azon kívül, hogy nagyjából hol találom a térképen, hogy milyen fantasztikus, egyedülálló természeti adottságai vannak, nem sok minden ment fejből. Például nem tudtam, hogy az izlandiak mennyire ragaszkodnak a nyelvükhöz, vagy, hogy hagyományos értelemben vett családnevük nincs, hanem a keresztnevük mellett az apai vagy anyai keresztnév van birtokos esetbe állítva, amihez hozzárakják a „fia” vagy „lánya” toldalékot. Arról is csak most informálódtam, hogy az izlandi irodalom igazi kuriózumnak számít. Talán ez is az egyik magyarázata annak, hogy ők vezetnek az egy főre jutó könyvvásárlásban Európában. Az olcsón előállított energia miatt nincs gondjuk se a fűtéssel, se az árammal. Egyre erősebb a turizmusuk, de az egyik legstabilabb és legjövedelmezőbb ágazat mégis a halászat. Az is új információ volt számomra, hogy 2015-ben Izland visszavonta csatlakozási kérelmét az EU-ba. Az élhetőség szempontjából viszont a legfontosabb kérdés az időjárás. Most átlagban 10-15 fok van, általában esik az eső és fúj a szél, de elviselhető. Ezt már Jakab Danitól tudtam meg, ahogy más egyebet is, amit még fentieken kívül, első kézből tudni akartam.

Hogyan kerültél ki Izlandra?

Ismerősökön keresztül kerestek meg és ajánlottak munkát, amit szinte gondolkodás nélkül el is fogadtam. 3 héttel később már Izlandon is voltam. Ez 2 hónapja történt, szóval még elég frissek az élmények.

Milyen munkát ajánlottak? 

Szakács vagyok az Icelandair Hotels egyik 3 csillagos szállodájában Vík í Mýrdal-ban. A munkarendem rapszódikus, ahogy az a vendéglátásban általában jellemző. 10-től, vagy 14-től dolgozok 23-ig. Heti 2-3 szabadnapom van átlagban, így havonta körülbelül 230 óra jön össze. A hétvégék és ünnepnapok magasabb órabérben vannak. A hangulat nagyon jó a konyhán! A felszolgálók is segítőkészek, a rosszindulat legapróbb jele sem fedezhető fel senkiben! Ide mindenki úgyis „csak” pénzt keresni jön. A fizetés pedig forintra átszámolva átlag órabérrel, átlag munkaórákkal, átlag valuta árfolyamokkal havonta 1.000.000 Ft, inkább több.

Melyek legfontosabb tudnivalók Izlanddal kapcsolatban, ha potenciális munkavállalóként érdeklődik valaki?

Magyarországról igazából egy személyi igazolvánnyal már ki lehet utazni, ami a munkavállaláshoz is elég. Itt generálnak mindenkinek egy kennitala számot (ami kb az itteni személyi számnak felel meg) és azzal minden továbbit el lehet intézni. Bankszámlát kell még nyitni, amire a fizetést utalják, és egy hosszútávú maradási kérelmet kell leadni, utána pedig már az itteni TB papírokat is ellehet intézni. Azt mondanám, hogy viszonylag gyorsan és könnyen lehet munkát találni, amihez egy bizonyos szintű angol nyelvtudás azért kell.

Kép: Flickr/skarpi

Mit érdemes tudni a városról, ahol élsz?

Vík Izland a sziget legdélebbi települése, 180km-re található Reykjaviktól, a fővárostól. A turisták egyik nagyon népszerű desztinációja, mivel pont a Mýrdalsjökull gleccser lefolyásánál fekszik, ami alatt a Katla vulkán van. Egy szóval jellemezve a környéket: gyönyörű! A legtöbb része, szinte érintetlen. Természet természet hátán, tényleg eszméletlenül szép! A turistáknak sok helyen biztosítanak szállásokat, az emberek kedvesek és segítőkészek. Általában elérhető közelségben vannak boltok, ahol sok minden beszerezhető.

Olvastam, hogy szinte csak a partok mellett élnek az emberek, mert beljebb nagyon kopár minden. Meg persze ott vannak a vulkánok, szám szerint 140, amiből 26 működik is. Mennyire kell miattuk izgulni miattuk?

Így igaz, rengeteg a vulkán, és sok működik is. Ahol én lakom, pont egy működő vulkán lábánál van, de ebből semmit nem lehet észrevenni. Nagyjából olyan, mintha nem is lenne. Remélem így is marad! Úgy 40-80 évente tör ki, legutoljára 1918-ban, emiatt akár aggódhatna is az ember.

Milyennek írnád le az izlandiakat?

Nyugodtak, kicsit talán túlságosan is. Barátságosak, de azért távolság tartóak is. A helyiek nagyon kedvesek és segítőkészek, szinte mindenki beszél angolul. Úgy látom, viszonylag összetartóak, ám mivel még csak 2 hónapja vagyok itt, és a környezetemben viszonylag kevés az izlandi (a tulajdonoson és a manageren kívül Víkben tudok még összesen 2-3 helyiről), sajnos nem tudok nagyon nyilatkozni. A kevés izlandin kívül óriási a lengyel közösség, nekik sokfelé információ is rendelkezésükre áll a nyelvükön (például a hivatalokban). Mellettük Csehek, Magyarok vannak és sok más nemzet, de már mindenki jóval kisebb számban.

Mi az erőssége az országnak gazdaságilag? Miből élnek az emberek? 

Hangsúlyos náluk az állattenyésztés, főként bárányokat látni mindenhol. Emellett a vendéglátás, ami még megélhetést biztosít a helyieknek az általános feladatok ellátása mellett. Az izlandiak általában több helyen is dolgoznak, mindenhol pár órákat. Ezért például lehet, hogy ugyanaz az ember szolgál ki délután az élelmiszer boltban, akinél reggel a postán feladtál egy levelet. Nálunk a szállodában a manager például van olyan nap, amikor készenléti mentős vagy éppen a tűzoltó.

Milyen az életszínvonal?

Magas! Viszonylag nem csak jól, hanem nagyon jól élnek. Maguknak teremtették ezt, ezért úgy gondolom meg is érdemlik.

Mit lehet csinálni a szigeten?

Rengeteget lehet kirándulni ha jó idő van annak, aki szeret. Ezen kívül azonban nehéz bármit is csinálni. A fővárosban biztos több a lehetőség, de például Víkben nagyjából semmi.

Már csak az ország domborzata és speciális földrajzi adottságai miatt is kérdezem, hogy milyen közlekedésről beszélhetünk Izland esetében?

Nagyrészt autósról, azokból is inkább az összkerék meghajtással rendelkezők élveznek előnyt, mert a szigeten egy út megy körbe, az 1- es főút, azon kívül az összes többi földút, ahol kell a négykerék meghajtás. Buszok naponta egyszer-kétszer mennek el egy-egy városkáig. Vasút egyáltalán nincs, hajóval pedig ugye csak a szigeten fekvő kikötővárosok közelíthetők meg.

És ha a konyháról kérdezlek? Milyen ételekkel találkozunk kint? 

Nagyjából ugyanazokkal, mint otthon. Minden elérhető. Nekünk talán annyi lehet az ‘érdekes’, hogy a csirkemell kilója 15-17ezer Ft, míg a bárányt már 5-6ezer Ft-ért meg lehet kapni. Ennek oka az, hogy a bárány megél a szigeten, a csirke viszont nem. A zöldség és gyümölcs választék megfelelő, lehet változatosan táplálkozni.

Mi fogott meg a legjobban az országban?

Egyértelműen a táj. Gyönyörű, nyugodt és stressz mentes, ami egy budapesti nyüzsi után aranyat ér!

Kiknek ajánlanád?

Mindenképp azoknak, akiket nem zavar, hogy néha unatkoznak és a zord időjárás se riasztó. Azoknak, akik az alap angol tudásnál egy kicsit többel rendelkeznek, vagy sok vele egy nyelvet beszélő emberrel veszik körbe magukat. Vonzó lehet, hogy európai színvonalhoz képest is nagyon jól lehet keresni, viszont tudni kell cserébe kitölteni a szabadidőt!

Mit tervezel, meddig maradsz?

1-2 évre gondoltam, de ezt az idő múlásával majd meglátom. Egyelőre nagyon jól érzem magam, és szerintem ez nem is nagyon fog változni.