Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
John M. Gottman - 8 randi - Könyvajánló - aFüzet

John M. Gottman – 8 randi – Könyvajánló

„Az igazi elköteleződés azt jelenti, hogy újra meg újra egymást választjuk, mivel a kapcsolatot végső soron az működteti, hogy a működése mellett döntünk.”

Doug Abrams, John M. Gottman, Julia Schwartz Gottman, Rachel Carlton Abrams – 8 randi – Beszélgetések az életre szóló párkapcsolatért című könyve gyakorlati segítséget jelent a tartósan is boldog párkapcsolat megteremtéséhez és gondozásához. Gottmanék több évtizedre visszatekintő kutatásai ugyanis egyértelműen azt mutatják, hogy a hosszú távú kapcsolati elégedettség alapja egymás mély megértése, a kölcsönös tisztelet és az empátia. Az ilyen kapcsolathoz pedig rengeteg beszélgetés vezet.

John M. Gottman a világ egyik legismertebb párkapcsolati szakértője, akinek elegendő 15 percig figyelnie egy pár kommunikációját, hogy azután 91%-os pontossággal megmondja, tartósan is együtt maradnak-e, vagy pedig szakítani fognak. A neves matematikus-pszichológus azonban nem azt tekinti legnagyobb eredményének, hogy képes bejósolni a válást, hanem azt, hogy az esetek jelentős részében meg is tudja előzni azt.

A szerzők megmutatják, hogyan folytassunk olyan beszélgetéseket, amelyek segítenek elmélyíteni kettőnk között a megértést és az intimitást. Így válhatunk a kapcsolatunk irányítóivá, ahelyett, hogy csak vakon sodródnánk az eseményekkel. A beszélgetések arra a nyolc témára épülnek, amelyek Gottmanék kutatásai szerint a legfontosabbnak bizonyulnak a párkapcsolatban, ezek pedig a bizalom és az elköteleződés; a konfliktusok; a szex; a pénz; a család, a szórakozás és a kaland; a fejlődés és a spiritualitás, illetve a vágyak.
A könyv gyakorlatias módon ad beszédtémákat, kérdéseket, illetve randi idejét, helyét tekintve is tippekkel szolgál.

A nyolc beszélgetés segíteni fog a kettőnk közötti megváltoztathatatlan különbségek felderítésében, hogy meg tudjuk előzni az “állandó problémák” miatt újra meg újra kirobbanó konfliktusokat.

„Nem elég egyszerűen csak meghallgatni a másikat. Úgy hallgassuk meg, hogy őszintén meg akarjuk érteni, amit mondani akar, ítélkezés, védekezés és visszavágás nélkül. Ez a figyelem befogadó módja, aktív tevékenység, amely elkötelezettséget kíván, és nem fog menni, ha nem lépünk túl önmagunkon. Ha bezáródunk a saját fejünkbe, akkor nem a társunk hangját fogjuk hallani, hanem magunkét.”

Sohasem túl késő vagy túl korai lefolytatni ezeket a beszélgetéseket, amelyek révén mélyebben megérthetjük egymást, valamint a kapcsolatba hozott előtörténetünket. Így, akár sok évvel az első találkozásunk után újra megismerhetjük a társunkat, és ő minket. Biztosak lehetünk benne, hogy bőven akad majd rácsodálkozni valónk.

Borítókép. S. Hermann & F. Richter képe a Pixabay -en.