Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Jordan B. Peterson: Túl a renden - Újabb 12 szabály az élethez - Könyvajánló - aFüzet

Jordan B. Peterson: Túl a renden – Újabb 12 szabály az élethez – Könyvajánló

„A konzervatívokra szükség van, hogy megtartsák a dolgokat olyanoknak, amilyenek, ha azok működnek, és a változás veszélyes lehet. A liberálisok ezzel szemben akkor kellenek, amikor meg kell változtatni valamit, ami már nem működik. Azonban nem könnyű feladat megállapítani, mikor kell valamit megőrizni, és mikor megváltoztatni. Ezért van a politika, ha szerencsések vagyunk, és a vele járó párbeszéd – háború, zsarnokság vagy elnyomás helyett. Szükség van rá, hogy hevesen és szenvedélyesen vitatkozzunk a stabilitás és a változás relatív értékéről, hogy meg tudjuk állapítani, mikor melyikre van szükség, és milyen dózisban.”

A posztmodern korszellemnek mond ellent Jordan B. Peterson a 21. Század Kiadónál tavasszal megjelent könyve, mely olyan bölcsességeket és tanításokat rejt, ami – hasonlóan a 12 szabály az élethez című kötetéhez – kapaszkodóként szolgálhat az elbizonytalanodott ember számára. Okosan, nagy tudás birtokában bontja le a tudomány, a hit és az emberi természet általánosításait, és közben megerősíti az olvasót a felelősségvállalás, a problémákkal való szembenézés, és az egyensúly megtalálásának szükségességében.

Peterson ​újabb tizenkét szabálya egy bátrabb, igazabb élethez segíti, amelyben több értelmet fog találni. Az élet értelme nem más, mint az ismert dolgainkon való túllépés, ami nem más, mint az örökké változó világhoz való alkalmazkodás.

A Túl a renden gondolatmenete szerint egyensúlyt kell teremtenünk a valóság e két alapvető elve, a rend és a káosz között. A kettőt elválasztó ösvényen vezet az út az élet igazi értelméhez. Peterson felidézi, miből is meríthetünk erőt a szenvedéssel teli, kiegyensúlyozatlan időkben: a pszichológia és a filozófia köréből leszűrt tanácsokból, és az emberiség legfontosabb mítoszaiból, maradandó történeteiből.

Aki szellemi kincsekre vadászik, nem fog csalódni a könyvben, ami tudományos ismeretekkel látja el az olvasót. A történetek olyan dilemmákat ábrázolnak, amelyek folyamatosan meghatározzák az emberi létet.

RÉSZLET A KÖNYVBŐL:

Az I. szabály a stabil, kiszámítható társadalmi struktúrák és az egyén pszichológiai egészsége közötti kapcsolatot írja le, és amellett érvel, hogy az ilyen struktúrákat időnként fel kell frissíteniük a kreatív embereknek, ha meg akarják őrizni az életképességüket.

A II. szabály egy évszázados alkimistarajzot elemez több ősi és modern történetre támaszkodva, hogy megvilágítsa az egységes emberi személyiség természetét és fejlődését.

A III. szabály azon (a psziché folyamatos megújítása szempontjából létfontosságú) információk elkerülésének a veszélyességére figyelmeztet, amelyeket a negatív érzelmek (például fájdalom, szorongás, félelem) felszínre bukkanása jelez.

A IV. szabály azt mondja ki, hogy a célok, amelyek a nehéz időszakokban életben tartják az embereket, nem annyira a tünékeny boldogságban keresendők, mint inkább a magunk és mások irányában mutatott érett felelősségvállalás önkéntes adoptálásában.

Az V. szabály egyetlen egyszerű példát villant fel, amelyet a saját klinikai pszichológusi tapasztalatomból vettem át, hogy ezzel illusztráljam a lelkiismeret parancsára való odafigyelés személyes és társadalmi szükségességét. A VI. szabály azt írja le, milyen veszélyt rejteget, ha komplex egyéni és társadalmi problémák okát olyan szimpla változóknak tulajdonítjuk, mint a szex, a társadalmi osztály vagy a hatalom.

A VII. szabály körvonalazza, mi a legfontosabb kapcsolódási pont az egy irányba mutató, fegyelmezett törekvés és a viszontagságokkal szemben ellenállást mutatni képes, egyéni karakter kialakítása között.

A VIII. szabály az esztétikai élmény fontosságára összpontosít, mint iránymutatóra ahhoz, mi jó, igaz és fenntartható az emberi tapasztalás világában.

A IX. szabály szerint a múlt tapasztalatait, amelyek jelen idejű megidézésükkor továbbra is tele vannak félelemmel és fájdalommal, meg lehet fosztani rémületes voltuktól, mégpedig önkéntes verbális felfedezéssel és felülvizsgálattal.

A X. szabály felhívja a figyelmet arra, mennyire fontos ápolni a jóindulatot, a kölcsönös tiszteletet és az őszinte együttműködést, amelyek nélkül nem lehet igazi romantikus kapcsolatot fenntartani.

A XI. szabály leírja az emberi tapasztalás világát olyan módon, hogy kifejti, mi motivál három nagyon gyakori, de végzetesen veszélyes pszichológiaireakció-mintát, és körvonalazza a katasztrofális következményeket, ha bármelyiknek az áldozatául esünk, továbbá felvázol egy alternatív útvonalat.

A XII. szabály arra mutat rá, hogy a hála kifejezésre juttatását az élet elkerülhetetlen tragédiái közepette a csodálatra méltó morális bátorság (ami szükséges ahhoz, hogy folytassuk nehéz menetelésünket felfelé) elsődleges manifesztációjának kellene tekintenünk.

„Először is, nincs odakint a világban senki, aki tökéletes lenne. Csupán sérült emberek vannak – súlyos, de nem mindig javíthatatlan sérülésekkel – , rengeteg egyedi sajátossággal. Ezenkívül ha lenne is egy tökéletes ember, egyetlen pillantás után sikoltva menekülne előled. Hacsak meg nem tévesztesz valakit, miért kötnél ki bárki mellett, aki jobb nálad? Az lenne az igazán ijesztő, ha elkezdene járni veled. Egy értelmes ember ilyenkor így gondolna az új, potenciális romantikus partnerére: „Istenem, te vak vagy, kétségbeesett, vagy legalább olyan sérült, mint én!” Ez rémisztő kilátás – összeállni valakivel, aki legalább akkora bajban van, mint te. Persze nem olyan rossz, mint egyedül maradni önmagaddal, de akkor is „cseberből vederbe” szituáció – viszont a vederben legalább átalakulhatsz. Tehát megházasodsz, ha van egy kis bátorságod – ha van hosszú távú víziód, valamint képességed a felelősségvállalásra; ha elég felnőtt vagy – , és elkezded átalakítani kettőtöket egy elfogadható személyiséggé. Az az igazság, hogy a részvétel egy ilyen kétes folyamatban olyan személlyé alakíthat titeket, aki képes a továbbfejlődésre. Ezért beszélgessetek! Mindenről. Nem számít, mennyire fájdalmas. És teremtsetek békét! És köszönjétek meg a gondviselésnek, ha sikerül, mert a küzdelem az alapállapot!”

 

Bővebben a könyvről: 21. Század Kiadó oldalán

Ismerd meg Jordan B. Peterson 12 szabály az élethez – Így kerüld el a káoszt című könyvét is:

Jordan B. Peterson: 12 szabály az élethez – Így kerüld el a káoszt – Könyvajánló