Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Kedvenc filmek a televíziózás kapcsán - aFüzet

Kedvenc filmek a televíziózás kapcsán

3 éve tartják világszerte a televíziózás napját. A jeles napot annak a napnak emlékére tűzték ki, amikor a világ média vezető először találkoztak azért, hogy megvitassák a mai változó világunkra egyre nagyobb hatást gyakorló média jelentőségét.

Az alkalom arra inspirált bennünket, hogy összegyűjtsünk néhány nagyon kedvenc filmet, amiben a televíziózás fontos szerepet játszik.

Truman Show

Az 1998-as, Jim Carrey főszereplésével készült Golden Globe-díjas film ma már egy téveszméhez kapcsolódó pszichiátriai betegség névadója. Az Oscar-díjra jelölt film egy olyan férfi történetét mutatja be, aki nem tudja, hogy a világ, amiben él, egy mesterségesen futó valóságshow, amelyet milliók néznek. A férfi minden egyes rezdülését születése óta kamerák figyelik. Minden, ami vele, az életében történik (a barátságok, szerelmek, stb.) megrendezett, egy nagyobb bevételt hozó nézettségszám érdekében a lehető legoptimálisabban megkomponált mű az élete.

A híradó sztárjai

Különös háromszöghelyzetbe ágyazott karriertörténet színhelye az egyik tévéállomás híradórészlege. A háromszög egyik csúcsa Tom Grunnick, a jóképű, ám enyhén szólva is üresfejű bemondó. Aaron Altman ellenben rendkívül intelligens, jó újságíró, a külseje miatt azonban mégsem lehet belőle igazi sztárriporter. A csapat harmadik tagja egy igazi derék szög: a bájos amazon, Jane Craig, az igazság és az erkölcsösség megszállott harcosa. Az egyetlen gond, hogy eléggé depressziós alkat. Különösen, ha két férfi közül kell választania.

Gettómilliomos

A legnépszerűbb vetélkedő, a Legyen Ön is milliomos! indiai változatában a tizennyolc éves, gettóból származó Jamal Malik egyetlen lépésre van a húszmillió rúpiás főnyereménytől. Már csak a döntő kérdés van hátra. A játékvezetőnek, Prem Kumarnak egyáltalán nem tetszik a helyzet alakulása, az, hogy egy senki került helyette a reflektorfénybe. A műsor végén rendőrök várják a fiatalembert. Csalással gyanúsítják, nem hiszik el, hogy tudhatta az eddigi válaszokat. A kihallgatáson kérdésről kérdésre faggatják. Jamal elbeszéléséből kibontakozik az élettörténete.

 

Kvíz-Show

A televíziózás hőskorában egy kiesett versenyző megvádolja a legsikeresebb televíziós játék sikeres nyertesét, a szinte nemzeti hősként ünnepelt Charles Van Dorent, a legkedveltebb magazinok címlap-sztárját. A Yale Egyetem angoltanára hetente feltűnt a képernyőn, sorra-rendre helyes választ adott a legfurcsább kérdésekre, miközben nézők milliói csak miatta ültek le a képernyők elé és lenyűgözve figyelték teljesítményét. Az egész azonban egy jól kitalált és felépített blöff volt, a nézők azt látták, amit a műsor készítői el akartak velük hitetni. Ám egyszer valaki ezt megelégelte. A játék egyik vesztese, akin Van Doren könnyedén túllépett, bizonyos Herbie Stempel úgy döntött, lerántja a leplet a cselszövésről és azzal vádolta meg a fejtörő gyártóit és résztvevőit, hogy csalnak. A kongresszus által kezdeményezett vizsgálat ki is derítette a keserű igazságot, amely Amerika szerte megrengette a nézők bizalmát.

A híres Ron Burgundy legendája

Will Ferrel alakítja Ron Burgundyt, a ’70-es évek San Diegójának tévés sztárbemondóját, aki készséggel teret enged a nőknek a hírstúdióban, feltéve, hogy megmaradnak a divatbemutatók és késő esti főzőcskélős műsorok kommentálásánál. Így mikor Ronnak egy fiatal és tehetséges új bemondónővel (Christina Applegate) kell együtt dolgoznia, aki okosabb és nagyratörőbb semhogy pusztán dekorációként szolgáljon, a két káprázatos frizurájú tévés személyiség nem csupán összezördül – hadat üzennek.

451 Fahrenheit

François Truffaut 1966-os filmje disztópia. Egy elképzelt jövőben játszódik, ahol az emberek már nem tudnak sem írni, sem olvasni. A Rendszer úgy véli, a könyvek csak összezavarják a gondolatokat, ezért károsak és veszélyesek, ezért azokat betiltották, a könyvek birtoklása és olvasása bűncselekmény. A könyvrejtegetőket üldözik, a megtalált könyveket a tűzoltók elégetik Az emberek szélsőségesen manipulált tévéműsorok és írott szöveg nélküli képújságok alapján tájékozódhatnak a világ eseményeiről. A film tűzoltó hőse számára engedélyezett az olvasni tudás, egy-egy könyv veszélyességének a felmérésére. Egy tragikusan sikerült könyvégetésnek és egy lánynak köszönhetően megismerkedik egy számára ismeretlen világgal. Miután elolvas egy titokban hazacsempészett könyvet, lassan hivatásos égetőből átkerül az üldözöttek oldalára. Végleg rájön, teljes életében hazug rendszert szolgált és többé sosem térhet vissza. Maga is Emlékezővé, könyvemberré válik.

Éhezők viadala

2012-ben bemutatott sci-fi-kalandfilm, amit Gary Ross rendezésében, Suzanne Collins Az éhezők viadala című regénye alapján írták. A film főszereplőit alakító színészek Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson és Liam Hemsworth. A további szerepekben Woody Harrelson, Lenny Kravitz, Stanley Tucci és Donald Sutherland látható. A történet a jövőben játszódik, amikor Észak-Amerika romjain Panem országának tizenkét körzete található. Minden évben minden körzetből a Kapitólium kiválaszt egy-egy tizenkét és tizennyolc év közötti fiút és lányt, akiknek részt kell venniük az Éhezők viadalán. Az életre-halálra zajló küzdelmet élőben közvetíti a tévé. A tizenhat éves Katniss Everdeen egyedül él a húgával és az anyjával a Tizenkettedik Körzetben. Amikor a húgát kisorsolják, Katniss önként jelentkezik helyette a Viadalra, ez pedig felér egy halálos ítélettel. De Katniss már nem először néz farkasszemet a halállal – számára a túlélés a mindennapok része. Ha győzni akar, olyan döntéseket kell hoznia, ahol az életösztön szembekerül az emberséggel, az élet pedig a szerelemmel.

A bennfentes

Michael Mann filmjét 1999-ben mutattak be a mozikban. A főszerepekben Al Pacino és Russell Crowe. A film valós eseményeken alapul, az 1990-es évek végén talán legnagyobb vihart kavart bírósági pere alapján készült. Ebben Mississippi és a hozzá csatlakozó 49 állam 246 milliárd dolláros keresetet nyújtott be a dohányipar ellen. 60 minutes című műsor producere és oknyomozó riportere – Mike Wallace műsorrésze számára – elkészítette az ún. Wallace-interjút, mely a megsemmisítő tanúvallomás miatt vált híressé. Nem utolsósorban pedig elintézte Wigand számára a jogi védelmet. Ám hiába ígérkezett az interjú a 60 minutes évek óta legizgalmasabb és legjelentősebb eseményének, mégsem került a nyilvánosság elé. Az utolsó percben a CBS News producerei lefújták az interjú adásba kerülését.