Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Látogatás a Derkó 2021 kiállításon - aFüzet

Látogatás a Derkó 2021 kiállításon

2021.március elején nyílt meg a Derkó 2021 kiállítás a Műcsarnokban. A járvány miatt hozott döntések értelmében a tárlat virtuális bejárására volt (és van) lehetősége a nagyközönségnek, mi azonban Fazakas Réka kurátor vezetésével közelebbről is szemügyre vettük a friss képzőművészeti ösztöndíjasok munkáit.

A művészkörökben évtizedek óta csak „Derkó” néven emlegetett ösztöndíj egyfajta belépő a nagybetűs művészvilágba. Az évente megrendezésre kerülő tárlaton festőművészek, szobrászok, grafikusművészek, fotográfusok, médiaművészek vannak jelen munkáikkal. Az idei kiállítás a párhuzamos valóságokat/világokat, az ember és környezete, illetve a természethez fűződő kapcsolatát, a környezeti katasztrófák és klímaválság témaköreit hozta fókuszba.
A szakmai zsűri által kiválasztott 26 alkotó egyéni szemléletét és stílusjegyeit „dobta be a közösbe”, s hozott létre egy nagyon szerethető, vizualitásban és mondanivalóban egyaránt gazdag tárlatot. Az egy éve tartó járványhelyzet és néhány szimbóluma – mint a maszk, a távolságtartás, a veszély – néhány alkotásban akaratlanul is kivetítődik.

A két teremben kiállított műalkotások között személyes kedvencekre akadtunk.
Ukijo no cuki/Hai – a változás és a folytonosság egysége – Gergely Réka keleti és nyugati művészeti hagyományokat ötvözve, személyes tapasztalatait is beleépítve alkotta meg csodálatos bronzszobrait. A két kultúra találkozásából született műtárgyakat szívesen kerülgetnénk otthonunkban.

Gergely Réka Hai / Hai, 2018, acél, hamu / steel, ash 115x150x40 cm
Kép forrása: Facebook/Gergely Réka

Kenesei Zsófia múltjának egy fájdalmas valóságát dolgozta fel Torkom szakadtából című munkájával. A gyermekkorban átélt trauma borzongató érzése elviselhetetlenül fáj mindaddig, míg az ember ki nem adja magából. Zsófia filmmel, szöveggel, hímzésekkel adja át a kimondhatatlant, amit kislánykorában élt meg a vele szemben elkövetett szexuális bántalmazásokkal. Minden kétséget kizáróan ez az egész tárlat legsokkolóbb „darabja”, amiről sokkal többet lehetne és kell is beszélni.

Kenesei Zsófia Torkom szakadtából c. installációja

Abszolút kedvencünk Kicsiny Martha Operatív tekintet című munkája, ami a kollektív múltfeldolgozásra irányul. A félig magyar, félig angol származású fiatal alkotó olyan vizuális és technikai megoldásokkal dolgozik, melyek egyedi képi világot teremtenek. A Derkó 2021 kiállításán látható videó installációjában az alárendelő társadalmi struktúrák modelljét láthatjuk. Meztelen testek, elnyomás, kiszolgáltatottság, tárfigyelő kamerák – valóság vagy fikció? Egy biztos, a vizuális művészetekkel kiválóan operáló alkotó erős hatással volt ránk.

Kicsiny Martha Operatív tekintet

A Műcsarnok és a MANK idén is több videóval/kisfilmmel is készült a kiállításra. Ezek közül is ajánlott megtekintésre egy az alkotókat bemutató sorozat, illetve az ösztöndíjasokat megszólaltató összeállítás.

A díjról: Az 1955-ben alapított, Derkovits Gyula festő- és grafikusművészről elnevezett ösztöndíj a 35. életévüket még be nem töltött művészek pályakezdését támogatja. A díjat 26 művész, legfeljebb három egymást követő évben nyerheti el, melynek összege havi bruttó 200.000 Ft. A pályázók műveit az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felkért független szakmai zsűri bírálja el. A bizottságnak ebben az évben 170 alkotó közül kellett választania. A pályáztatás és pályázatkezelés feladatait a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. végzi.

Az ösztöndíj fő küldetése, hogy segítse a fiatal, pályakezdő művészeket, anyagi támogatást nyújtva a megélhetéshez, hogy a művészek az alkotói folyamatokra koncentrálhassanak. Emellett a Derkó az életpálya során elsőként kapható állami kitüntetés, mely presztízst jelent, sőt, belépőt a nagybetűs művészvilágba, egyfajta „stage pass”-t a pályához. Az ösztöndíj elnyerése felelősség, mind a díjat odaítélő bírák, mind az azt elnyerő művészek részéről. A „derkós” éve(ke)t jól kell tudni használniuk a fiatal művészeknek, hogy elhívatásukat megerősítve, a későbbiek során is a pályán maradva kibontakoztathassák művészetüket. A „derkósokra” felfigyelhetnek a művészettörténészek, a galériatulajdonosok és a gyűjtők.

 

Elkészült a Derkó 2021 kiállítás virtuális sétájának kibővített változata, mellyel 100%-ban bejárhatjuk a termeket. Minden kiállított mű külön-külön előhívható, a videómunkák megtekinthetőek, a bejárás hang- vagy videóanyaggal is kísérhető. Bővebb információért érdemes a Műcsarnok platformjait felkeresni.

Borítókép: Gergely Réka Ukijo no cuki / Ukiyo no tsuki, 2018
bronz / bronze
7×40,5×14 cm
Kép forrása: Facebook/Gergely Réka