Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Milyen megoldások léteznek nagy termékadatbázisok kezelésére? - aFüzet

Milyen megoldások léteznek nagy termékadatbázisok kezelésére?

Ha csak néhány termék van egy webáruházban, azt könnyű kezelni, átlátható, egyszerűen naprakészen tartható. Minél több termék kerül be az adatbázisba, annál nehezebbé válik ez a feladat.

 

 

Egyre nagyobb feladat a termékek feltöltése és karbantartása, egyre átláthatatlanabb az egész rendszer. Több megoldás is létezik, hogy ez a folyamat egyszerűbb legyen, erről szól az alábbi írás.

 

Milyen termékkezelési módszerek léteznek?

 

A manuális kezelés minden webáruházban rendelkezésre áll, ez a hagyományos módszer. A kézi adatbevitelnél természetesen rögtön ellenőrizhetők a bevitt értékek, így azonnal javíthatók is, így minimalizálható annak kockázata, hogy hibás adat kerüljön az adatbázisba. Több hasonló terméknél azonban ez nagyon sok időt vesz igénybe feleslegesen, ráadásul monoton, idegörlő, unalmas munka.

 

A tömeges adatfeltöltési és módosítási funkciókkal egyszerre több terméken lehet végrehajtani különböző műveleteket.

 

Tömeges adatbázis-kezelési műveletek

 

A legismertebb művelet a termék adatbázisának feltöltése, amelynél a webáruház szoftver által meghatározott szerkezetben kell az adatokat átadni és feltölteni. Ez a módszer lehetővé teszi akár az egész termékadatbázis cseréjét néhány perc alatt.

 

A feltöltésnél nem célszerű üres adatbázissal kezdeni, mivel nem mindig egyértelmű, hogy egy listában melyik oszlopban milyen adatnak kell szerepelnie. Néhány terméket érdemes manuálisan felvinni, majd kiexportálni és az exportált listával dolgozni, abba felvinni a többi terméket, mivel így pontosan látható, milyen adatnak hová kell kerülnie.

 

A legtöbbször Excel formátumban szokásos az adatokat exportálni, mivel egy Excel tábla könnyen kezelhető.

 

A webáruházban érdemes a nettó és bruttó árakat is tárolni, viszont az Excel táblában könnyebb ezeket kiszámoltatni. A szöveges mezők, termékstátuszok csoportos módosítása is egyszerűbb az Excelben.

 

A képek kezelése már kicsit trükkösebb, mivel itt az Excel táblában általában csak a link szerepel. A jobb webáruházakban a képeket is fel lehet tölteni egy csomagolt fájlban és ott kicsomagolni. Ha például a képfájlok neve megegyezik a cikkszámmal, akkor a kép link oszlop is könnyen megadható.

 

Az alapadatokon kívül több webáruháznál a kedvezmények, vásárlói csoportok, kuponkódok kezelése is lehetséges. Az Unas webáruházakban mindezek integráltak.

 

A csoportos módosítási műveletek megegyeznek a feltöltésnél leírtakkal, hiszen a cikkszám alapján ellenőrizhető, hogy létező vagy új cikkről van-e szó. Ha már létező cikket töltünk fel, akkor módosítás történik. A feltöltés közben az adatok ellenőrzése is megtörténik, a hibákról lista készül.

 

Összegzés

 

Többféle megoldással is spórolhatunk időt a termékadatok naprakészen tartásánál. A tömeges termékkezelési műveletekhez legjobb, ha a webáruház rendelkezik adatexportálási és -importálási lehetőségekkel.