Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
10 érdekes pszichológiai állítás - aFüzet

10 érdekes pszichológiai állítás

  1. Folyamatosan változnak emlékeink

Emlékeinket képek formájában őrizzük. Tartalmukat, az idő múlása mellett az új történések/élmények is megváltoztathatják.

2. Barátaink száma korlátozott

Az 1990-es években egy Dunbar nevű brit antropológus a kutatási eredményei alapján megállapította, hogy az ember csak bizonyos számú emberrel képes szoros, személyes szociális kapcsolatot fenntartani. Az úgynevezett Dunbar-szám maximum 150 lehet egy ember életében.

3. Boldogabbak vagyunk, ha elfoglaltságunk van

A magyarázat egyszerű: az agyunk minden elvégzett feladat után dopamint kap jutalmul. Ha üresjáratban van, nincs elégedettség/boldogságérzet.

4. Egyszerre csak 3-4 dolgot tudunk memorizálni

Ezen belül is minden információt csak 20-30 másodpercig képes tárolni az agyunk, hacsak újra nem frissítjük azokat. (Például újra és újra látjuk, halljuk vagy magunkban mantrázzuk.)

5. Ahogy a dolgokat látva érzékeljük, az különbözik azok valódi megjelenésétől

Az agyunk folyamatosan feldolgozza az érzékszervektől kapott információkat. Az érzékelt képeket elemzi, majd értelmezhetővé teszi számunkra. Tehát a kapott kép már egy szűrt kép/eredmény.

6. Az időnk 30 százalékát álmodozással töltjük

Minél többször kalandoznak el a gondolataink és álmodozunk, annál inkább kreatívabbak vagyunk és jobb a problémamegoldó képességünk. A nagy álmodozók (idejük akár 60-70 százalékát is képesek nem a racionalitások talaján megélni) általában kevésbé stresszesek.

7. 3 dolog van az életben, ami eredendően életünk része: étel, szex, veszély

Ez a három dolog még az őskori agyunkból maradt meg, mindegyik a túlélés részét képezi az életünkben.

8. A több választási lehetőség jobb

Minél nagyobb a merítés, annál könnyebb a fent említett törvényszerűség szerinti 3-4 dologra koncentrálni. Emellett vágyunk a változatosságra és szeretünk válogatni. Az más kérdés, hogy az ember általában visszatér az általa megszokott dolgokhoz.

9. Döntéseink nagy részét nem tudatosan hozzuk meg

A mindennapi cselekedeteink, apróbb döntéseink jelentős hányadát (mintegy háromnegyedét) öntudatlanul tesszük, hozzuk meg. Az agyunk másodpercenként milliónyi információt kap. A túlterheltség elkerülése okán agyunk automatikusan végez el egy csomó dolgot. Túlterheltség esetén, amikor túl sok mindennel foglalkozunk, gyakran eshetnek ki emiatt dolgok. (Például: kikapcsoltuk -e a gépet, kihúztuk -e a vasalót, stb.)

10. Egyszerre nem koncentrálhatunk több dologra

A kutatások azt mutatják, hogy egyszerre csak egy kognitív tevékenységet vagyunk képesek normálisan elvégezni. Például nem tudunk egyszerre beszélgetni és olvasni, vagy levelet írni, miközben egy hangoskönyvet hallgatunk. Ha mégis megpróbálnánk ezeket, valószínűleg hibás lenne a kimondott mondatunk, a levelünk, vagy amit hallanánk vagy olvasnánk veszne el az éterben, ugyanis az agyunk nem tud egyszerre két feladat elvégzésére összpontosítani egy időben. Két dolgot csak akkor tudunk csinálni, ha az egyik fizikai síkon történő, mondjuk monoton munkavégzés vagy mozgás. (Például séta vagy körömlakkozás közben beszélgetés.)

 

(Forrás: brightside.me)