Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Aromaterápia II. rész - aFüzet

Aromaterápia II. rész

 

Mutasd az illatod, megmondom ki vagy!

Interjú Borbély Renáta aromaterapeutával

 

Borbély Renáta aromaterapeutánál még az év elején jártunk először, mely alkalommal elsősorban az illóolajok egészségünkre gyakorolt jótékony hatásáról tudtunk meg hasznos tudnivalókat a megelőzés és gyógyítás összefüggésében. Az aromaterápia azóta is töretlenül hódít, Reni olajai pedig azóta is gyógyítanak, mi pedig egészen eddig adósak voltunk az interjú második részével, amelyben az aromaterápiás készítmények egyéb területeken történő alkalmazásáról olvashattok.

Vannak, akik kevésbé vannak otthon a témában, és az aromaterápiáról elsősorban a finom illatok jutnak eszükbe.

Kiindulópontnak azért nem rossz, hiszen nem lehet élni szagok nélkül, mert annyi minden minden kötődik hozzá. Azért is fontos, hogy amit az ember szagol, szintetikus vagy természetes illat, hogy jótékony hatással van -e a szervezetre, mert minden illat rövid úton az agyalapi mirigybe, a hypotalamusban landol.  Az illatmemóriánk örök. Az illatok egész testünk működését befolyásolják, stimulálják: a hormonrendszert, az étvágyat, az egészségi állapotot, a vérnyomást, gyakorlatilag mindent – ha ez így túlzásnak is tűnik. Ezért is veszélyes az a sok szintetikus illat: a kézmosó, a wc-papír, a térillatosító, az autóillatosító, a tusfürdő, testápoló, a parfüm, a mosószer, öblítő, egyszóval minden, amit magukra kennek, és amivel kapcsolatba kerülnek az emberek. Remek példa a hormonrendszer és illatok kapcsolatára a fogamzásgátló tabletták erős negatív befolyása a női szervezetre. Rengetegszer hallani, hogy amikor megszületik a gyerek (vagyis a nő szervezetéből kiürül a műhormon), gyakran elhidegülnek egymástól a párok. Valószínűsíthető, hogy a jelenség összefügg a nő „szagának“ megváltozásával, azaz visszaáll a természet rendje. Csak érzéki csalás volt a szerelem?  Van erre egy régi mondás, ami valahogy így szól: „Amíg bírod a szagját, addig ő párod.”

 

 

Az illatmolekula a szaglás útján az orrba kerül. Innen a szaglóreceptorok idegimpulzusokat juttatnak el a szaglóhagymába, mely továbbítja ezeket a limbikus rendszerbe, az pedig a hipotalamuszba. A hipotalamusz pedig, mint az endokrin rendszer karmestere, az illat hatására egyes hormonok kibocsátásával reagál. Így lehetséges, hogy vannak olajok, melyeknek fájdalomcsillapító, esetleg nyugtató, harmonizáló, vagy serkentő hatásúak.

Számomra ez azt sugallja, hogy ilyen alapon semmit ne kenjünk magunkra. Se természeteset, se szintetikusat, mert egyedül csak akkor tudok mindig „én szagú” lenni.

Azért a természetes illóolaj másként él együtt a bőrrel, mint egy szintetikus. Régen is használták, természetes szépítőszereket, gondoljunk csak Kleopátrára.Az egyiptomi nő már illatos olajokkal   kezelte haját és testét. Teljesen természetes igény a nők részéről, hogy illatosak legyenek, amihez nyugodtan segítségül lehet hívni a növények erejét, hiszen azok a szépítés mellett további jótékony hatással vannak a szervezetre. Eggyé válik veled, elegyedik a saját illataiddal, magáévá teszi a szervezeted. Az lesz belőle, ami te vagy, avagy leszel.

 

 

Hány fajta olajjal dolgozik egy aromaterapeuta?

Mintegy 150-200 illóolajjal és annak több ezer kombinációjával. Ezzel még nem teljes a kör, hiszen az illóolajok szinte mindig növényi olajok társaságában kerülnek felhasználásra. Van, amikor illóolajat nem is használunk, csak növényi olajokat, vagy azok vannak túlsúlyban Ezek mindig hidegen sajtolt bio-növényi olajok. Pár példával szemléltetve: ha mondjuk egy légúti panaszról beszélünk, akkor  szűz mogyoróolajat választunk, ami önmagában is egy erős nyákoldó hatású. Ha pedig izületi panaszról van szó, akkor előkerül az orbáncfű-, kalabafaolaj, árnika macerátum, az erős gyulladáscsökkentés, fájdalomcsillapítás érdekében. Szépészeti vagy kozmetikai vonalon az argánolajat, a muskotály rózsa, borágó vagy csipkebogyó olaját említeném, illetve ezen kívül vannak még az aromavizek.  Ezeket külsőleg és belsőleg is nagyon sok célra lehet alkalmazni. A borogatástól kezdve a bőrre történő direktbe spriccelésen keresztül a belső ivókúrán át, sokféleképpen lehet felhasználni.

Maradjunk is a kozmetikumoknál! A hölgyek részéről nagy igény mutatkozik a ráncok eltüntetésére, vagy legalábbis azok halványítására. Az aromaterápiás készítmények alkalmasak erre?

Abszolút mértékben, hiszen ha csak azt nézzük, hogy a bőrproblémák esetén hogyan segítenek az illóolajok, már egyértelmű hatékonyságuk. Hámosításra, szövetregenerálásra, simításra (ami gyakorlatilag egyenlő a ránctalanítással) ödéma csökkentésre, nyirokkeringés fokozására, faggyúszabályozásra és még sorolhatnám a kozmetikai javallatokat. Kozmetikai területen is elégedettek a vevők. Mesterem, Feller Adrienne az aromaterápiára épített prémium minőségű, egyedülálló kozmetikai márkát.

Azokkal a kulcsszavakkal is találkoznak, mint például a kollagén, hyaluron, Q10, amik mondjuk egy drogériában megfogják az örök fiatalságra vágyó női vásárlókat?

Azok inkább a kozmetikai nagyipar kulcsszavai. Azt szoktam mondani azoknak, akik ezekre a szavakra ugranak, hogy azért érdemes elolvasni az apróbetűs részt a termék összetételénél. Bizony a készítmények összetevőinek 90%-a vegyipari segédanyag. Még ha mondjuk egyébként tesznek is bele jojobaolajat vagy argánolajat, hiarulonsavat, hiába, mert ha annak a minősége nem megfelelő, nem hidegen sajtolt az olaj, vagy olyan összetevők társaságában jelenik meg, mint különböző parabén származékokkal, már nem alkalmas a kozmetikai célok elérésére.

 

 

Viszont ez esetben adódik a logikus kérdés, hogy a neves kozmetikai cégek feltehetően magas képzettséggel rendelkező vegyészmérnök szakembereket alkalmaznak, akik mindezzel tisztában vannak és profitorientált vállalat lévén csak úgy képesek fennmaradni, ha a vásárlók elégedettek, pozitív tapasztalatuk és véleményük van a termékekről. Márpedig ha ennyire rosszak, akkor miért vásárolnák ezeket?

Persze, mindenki tud mindent, de ne felejtsük el, hogy ezek tömegtermékek. Sokan elégedettek is ezekkel a cikkekkel (ha nem is maximálisan) legalább kennek magukra valamit. Az a baj, hogy nincs választási lehetőség. Ezerből egy a natúr termék. Sajnos a vásárlók általában nagyon nincsenek tisztában alapvető dolgokkal. Mondok egy példát: tusolás után az emberek ugye testápolót használnak, mert kiszárad a bőrük. Ez azért van, mert egyrészt olyan a víz minősége és mert olyan tusfürdőt használnak, ami tele van szárító ásványi olajokkal, szintetikus habképzőkkel (lassan elhíresülő SLE és SLS).  Amikor azt olvassák a címkén, hogy ásványi olaj, akkor sokan természetes összetevőre gondolnak, miközben itt paraffinról, folyékony petrolátumról, vagyis a benzin előállítás melléktermékéről van szó, olcsó alternatívája a drága, nemes olajoknak. Szóval ez a tusfürdő teli van illatanyaggal, lúggal, habképzővel és amikor az ember kiszáll a zuhany alól, szét van száradva a bőre. Erre még rákeni a „hidratáló“ testápolót (amiben hasonlóan káros összetevők vannak). Ezek felületileg és átmenetileg megköti ugyan a vizet, látszólag a bőr felszíne megpuhul, de reggelre szinte kifehéredik a bőr a dehidráltságtól. Ezzel ellentétben, ha valaki természetes összetételű kozmetikumokat anyagot használ, meglepő különbséget – valódi ápolást és kényeztetést – tapasztal.

A gyógyításon kívül több életterületre is kihatnak az illatok, ahol szintén sok választási lehetőség közül választhatunk.

Bizony. Amiről még nem beszéltünk, az aromaterápia alfája és omegája; az illóolaj párologtatása, inhalálása, és annak indirekt módon történő bevitele a szervezetbe immunerősítés vagy légfertőtlenítés céljából. Ilyenkor csak a fantáziámon múlik, hogy milyen illóolaj keverék kerül a diffúzorba vagy aromamécsesbe. Szerencsére sok ügyfelem annyira komolyan veszi az aromaterápiát – mind a betegség megelőzés, mind a lelki, mentális közérzet javítása érdekében -, hogy elmondják, milyen energiákkal vannak körbevéve a munkahelyükön és otthon, és megkérnek, hogy készítsek illóolaj keverékeket. Megfogalmazzák, hogy a családi együttlétek során milyen erőket, milyen hatású illatot kérnek, vagy kérik, hogy a munkahelyen legyen mondjuk koncentrációt segítő, frissítő, energetizáló vagy légfertőtlenítő és tértisztító hatású olaj. Akár egy butiknak, jógastúdiónak is meglehet a saját illata. Külföldön ezt már már üzletszerűen művelik – bár ott szintetikus komponensekkel leginkább -, hogy mondjuk egy szupermarketben egy adott helyen bespriccelnek egy étvágygerjesztő illatot, hogy pakolja tele a vásárló a táskáját. Működik. Ez a befolyásolás is az olfactor terápia része, amire korábban utaltam.

Afrodiziákumokat is készítesz?

Természetesen. Meg is szoktam megkérdezni, amikor valaki esti illatot kér, hogy mit szeretne? Relaxálni, megnyugodni és azután egy jót aludni, vagy szerelmes együttlétet előidézni? Mert akkor egészen más típusú illóolajakat használok. Utóbbi esetben szoktam ajánlani masszázs és intim olajokat, keverékeket. Léteznek külön női és férfi misztérium olajkeverékek. Nem is nagyon tudok olyan területet mondani az emberi egészséges létnek, ahol ne tudna belépni az illóolajok varázsa.

 

 

Ha valaki érdeklődését felkelti ez a különleges, segítő szakma, mire számíthat, mit kell tudni az aromaterapeuta képzésről?

Egyetlen helyen lehet tanulni pillanatnyilag itthon, mégpedig a Panarom Aromaterapeuta Intézetben, ők tartanak egyedül komplex oktatást az országban. A képzés 1,5 évig tart, modulonként tanulják meg a hallgatók a különböző egészségügyi problémákra adható megoldásokat. Van gyakorlati képzés is, tanulnak arc- és testmasszázst, illetve a labormunka is fontos szerepet kap, ahol a különböző kencék keverését, keverési arányokat, higítási százalékokat veszik és gyakorolják. A képzésen az összes olajat megismerik. Az illóolaj profilja a fontos, ami egész pontosan megmutatja, hogy milyen összetevőkből áll, melyek azok a vegyületek, amik a legnagyobb százalékban található az adott illóolajban. Abban a pillanatban – a kémiai alapismeretek elsajátítása után – már azt is tudjuk, milyen indikációk és milyen kontra indikációk vannak. Hogy kiknél lehet alkalmazni, kiknél nem, mely típusú megbetegedéseknél használhatók, milyen hatással bírnak. Maga a vizsga írásbeli-, szóbeli- és gyakorlati részből áll. De azzal hogy valaki megkapja a végzettséget igazoló oklevelet, még nem lesz aromaterapeuta. Én 6 éve vagyok kapcsolatban az aromaterápiával, de minden nap tanulok, olvasok nemzetközi szakirodalmat, és folyamatosan járok továbbképzésekre is különböző témakörökben. Amire nagyon büszkék vagyunk, hogy a Panaromot felvették a Nemzetközi Aromaterapeuták Szövetségébe. Innentől kezdve nemzetközi aromaterapeutaként végez mindenki, aki nálunk vizsgázik. Ez azt jelenti, hogy bejáratossá válunk a nemzetközi szervezetek által tartott képzésekre, konferenciákra, ezek mindig meghívásos alapon működnek.

Mit szeretsz a legjobban a szakmádban?

Egyrészt a sikerességét. Azt, hogy ha én koncentráltan, a kliensre odafigyelve a diagnózis birtokában adom oda neki a terméket vagy keveréket, akkor attól ő meggyógyul. Ezt a fajta sikerélményt szeretem talán a legjobban benne és azt, hogy minden áldott nap egy kihívás, folyamatosan gondolkodhatok azon, hogy kinek mivel, milyen formában lehetne segíteni. Olyan hatalmas a lehetőségek tárháza, annyira sok kombináció lehetséges,hogy ez napi kreativitásra ösztökél. Én is folyamatosan tanulok, és bár ismerem az illóolajok kémiai profilját, emberi szervezetre gyakorolt hatását, mégis minden napot csodaként élek meg, ha természetes gyógyulásukról számolnak be a klienseim.