Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Feminista westernsorozatot készít Tarr Béla és Pálfi György - aFüzet

Feminista westernsorozatot készít Tarr Béla és Pálfi György

A Telex oldalán olvasható a hír, mely szerint Tarr Béla a producere, Pálfi György pedig a rendezője lesz annak a terv alatt álló, feminista westernként beharangozott sorozatnak, amely minden bizonnyal Pipás Pista történetéből és más alföldi legendákból merít ihletet.

Az AMC Networknek készülő sorozat a Fata Morgana címet viseli majd, aminek a sztorija sok hasonlóságot mutat a híres esettel, és az azt övező legendákkal: egy Viktória nevű nő külsejét elváltoztatva, pipás férfinak öltözve gyilkolászásba kezd, elnyomott asszonyok férjeit vadássza le a magyar vidéken.

Közép-Európa valós legendáin alapuló, lebilincselő thriller, amely mélyebb témákat is mer feszegetni” – mondta a sorozattervről Harmi Gábor, a Queenside Pictures munkatársa.

Pipás Pista életéről számos mítosz kering, de néhány biztosnak tekinthető információ azért fennmaradt róla. A valóságban Fődi Viktóriának hívták, 1882-ben született Szegeden, nagy nyomorban nőtt fel. Apja alkoholista volt és bántalmazó, egyes források szerint tizenévesen, cselédkorában megerőszakolta a gazda, akihez tartozások fejében beadták dolgozni. Nála 27 évvel idősebb férjétől – akihez szintén kényszerből ment hozzá – öt gyereke született, de közülük csak egy maradt életben, a férfi pedig, akivel Átokházán (a mai Ásotthalmon) éltek együtt, szintén erőszakos és bántalmazó volt. Miután férjével elváltak (vagy eltűnt az első világháborúban, erről ellentmondásos információk érhetők el), a nagyszüleitől örökölt tanyán élt magányosan. Igen erős testalkata és ereje miatt a környéken hírhedt volt, rendszeresen férfinak öltözött, állítása szerint azért, hogy magasabb napszámot kapjon.

A környéken az 1920-as évek folyamán több gazda öngyilkos lett, és mint utóbb kiderült, egy részüket Pipás Pista végezte ki öngyilkosságnak álcázva tettét, mert erre bérelték fel az áldozatok feleségei. A tettekre 1932-ben derült fény, 1933-as tárgyalásán Pipás Pistát végül két konkrét férfi meggyilkolásával vádolták meg, azt nem tudni, csak őket, vagy többeket is eltett láb alól. Halálra ítélték, de később kegyelmet kapott Horthy Miklóstól, végül 1940-ben tüdőtágulatban halt meg a Budapesti Gyűjtőfogházban- olvasható Előd Fruzsina cikkében.

A korabeli Alföldről egy másik, férfiakat érintő gyilkosságsorozatból is inspirálódhattak az alkotók: az 1910-20-as években a Tiszazugban tömegesen mérgezték arzénnal erőszakos férjeiket a kényszerházasságokban élő asszonyok. Pálfi György egyik korábbi filmje, a Hukkle alapötlete is innen származik