Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Ha filmet néznétek: 5 remek alkotás Koltai Lajos képeivel - aFüzet

Ha filmet néznétek: 5 remek alkotás Koltai Lajos képeivel

Maléna (2000)

Giuseppe Tornatore forgatókönyvíró-rendezővel nem először dolgozott együtt Koltai Lajos, amikor a kétezres film készült, ami egészen az Oscar-jelölésig jutott. Az olasz-amerikai kooprodukcióban készült romantikus dráma főszereplője Monica Bellucci, aki szerepe szerint (is) egy gyönyörű nő, aki egyedül marad egy szicíliai kisvárosban, miközben a férje a fronton harcol. A történet jól érzékelteti a falusi ember szűklátókörűségét, irigységét és azt, hogy mindez mennyire fel tud erősödni a külső tényezők hatására. A második világháború idején járunk, ami felerősítette az emberekben amúgy is jelenlevő negatív tulajdonságokat, jelen esetben egy makulátlan szépségű nő életét teljesen tönkre is tudják tenni, meg úgy minden szépet és jót az életben. Az egész sztorit egy kis kamasz, Renato szemüvegén keresztül ábrázolva látjuk.

A napfény íze (1999)

A közel 3 órás magyar-osztrák-kanadai-német történelmi drámában olyan nagy színészek vállaltak szerepet, mint Ralph Fiennes vagy Rachel Weisz. Egy család, egy évszázad krónikája, amit az Oscar-díjas Szabó Istvánnak köszönhetünk – Koltai Lajos képeivel.
Sonnenscheinék története Manóval indul, aki tizenkét évesen, még gyerekként érkezik a fővárosba apja gyógylikőr receptjével, és ezzel alapozza meg a család vagyonát. Fia már állami hivatalt tölt be, bíró, majd főbíró lesz. Vali, a felesége két fiút szül neki, de házasságuk tönkremegy. Ádám fiuk sikeres sportoló lesz, ám olimpiai bajnoki címe sem menti meg a II. Világháború alatti üldöztetéstől, és a megalázó haláltól. Ádám fia Iván, aki túl éli a holokausztot rendőr lesz a személyi kultusz éveiben, de kiábrándul a kommunista államrendből?
A film három Európa Filmdíjat nyert: a forgatókönyvírókat, Szabó Istvánt és Israel Horowitzot, a főszereplő Ralph Fiennes-t és Koltai Lajos operatőrt jutalmazták

Képkocka A napfény íze című filmből

Az óceánjáró zongorista legendája (1998)

Allesandro Baricco csodálatos történetét Giuseppe Tornatore vitte vászonra, Tim Roth játszotta a főszerepet és Ennio Morricone írta hozzá a zenét. Az eredményt csak szeretni lehet, nagyon. A Golden Globe és Európa Filmdíjas alkotás a legjobb operatőr címet jelentette Koltai Lajosnak. A történet egy 1900-ban született férfiról szól (az évszám a mű eredeti címe), aki egész életét egy hajón töltötte. ott nőtt fel, ott ismeri meg az emberi érzelmeket, mindent. Imádjuk.

Angi Vera (1979)

A Vészi Endre azonos című, 1977-ben megjelent regénye alapján készült filmet Gábor Pál rendezte, főszereplője Pap Vera volt. Az itthon kevésbé ismert mozi az ötvenes évek léleknyomorító világát mutatja be, azt a korszakot, amikor még a rendszer hívei is bármikor áldozattá válhattak. A film a Cannes-i Filmfesztiválon Fipresci-díjat nyert, és a világ számos más, rangos filmfesztiváljairól is díjesővel tért haza.
1948. Angi Vera, az árvalány, egy vidéki kórházban segédápolónő. Miután nyíltan bírálta a munkahelyén lévő tűrhetetlen állapotokat, a vezetés jobbnak látta, ha bentlakásos pártiskolába küldik a szókimondó lányt. Ott hamar pártfogóra talál, a régi aktivista, Traján Anna személyében. Annából a mozgalom és az átélt szenvedések kiölték az emberi érzéseket, megvet és gyűlöl mindent, ami másokat boldoggá tesz. A megszeppent és befolyásolható Angi Verát sikerül maga mellé állítani, és elkezdi a lány „ideológiai” nevelését…

Szépek és bolondok (1976)

Szász Péter filmje Kállai Ferenccel és Bodrogi Gyulával igazi élmény. A sztori eredeti, a kisemberek hírnév utáni vágyakozását szerethető módon mutatja be. Azaz többek között azt is. Ivicz István valaha kitűnő pék volt, ma kenyérkihordó. Hétvégéken azonban vonatra száll, és valamelyik kisvárosban szívvel-lélekkel, nagy odaadással és tisztességgel levezet egy-egy harmadosztályú labdarúgó mérkőzést. Mint futballbíró nem enged meg semmiféle lazaságot, a megvesztegetésnek még a látszatát is elkerüli. A pályán emberi kiteljesedést érez, e vasárnapok kiemelik őt a hétköznapok szürkeségéből. Ugyanerre vágyakoznak partjelzői, Fedák és Gadácsi is. Legnagyobb álmuk az, hogy írjon róluk a Népsport.