Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Hétvégi filmajánlónkban: nők az utcáról - aFüzet

Hétvégi filmajánlónkban: nők az utcáról

5 film prostituáltakról – érzelmek és érzékek játéka. Kiváló rendezők, maradandó alkotások. A filmek majd mindegyike megtalálható a legnagyobb videómegosztókon, filmes portálokon letölthető vagy online verzióban. Érdemes rájuk keresni.

Cabiria éjszakái (1957)

Fellini híres filmje egy római prosituáltról szól, aki az igaz szerelmet keresi. A dráma főszereplőjét, Cabriát Fellini felesége, Giulietta Masina alakítja. A film elnyerte 1957-ben a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat. A történet röviden: a szeplőtelen utcalány, akit a férfiak csak kihasználnak: amikor stricije, aki az utolsó fillérjét is elszedte, a folyóba löki, de túléli.  Egy színészhez, Albertóhoz kerül, nála azonban csak annyi a szerepe, hogy egy űrt töltsön ki – a férfi, amikor volt barátnője visszatér, Cabiriát azonnal elkergeti. Egy kis könyvelőről, akibe Cabiria beleszeret, s aki megkéri a kezét, végül kiderül, hogy csaló, de addigra már elszedte minden megtakarított pénzét. Cabiria csalódottan hagyja el Rómát. Vidám emberek egy csoportjához csatlakozik, s újabb reményeket dédelget.

Mamma Róma (1962)

Pier Paolo Pasolini második játékfilmje heves vitákat váltott ki Olaszországban, elsősorban szókimondó szövegei és naturalisztikus vizuális stílusa miatt. a Mamma Róma a római szegények világában, méghozzá egy nyomornegyedben játszódik, főszereplője pedig egy prostituált létből kitörni vágyó nő és cseperedő fia, a tizenhat éves Ettore. Mindkettőnek valóban kilátástalannak tűnő sorsa van, a kérdés: „Lehet új életet kezdeni, tiszta lappal indulni?”. Anna Magnani egyik legnagyobb és legsikeresebb alakításának tartják Mamma Rómát.

A nap szépe (1967)

Luis Buñuel alkotásában Pierre, egy köztiszteletben álló orvos türelmes megértéssel viszonyul gyönyörű felesége frigiditásához. Ugyanakkor a hideg, szenvtelennek tűnő nagypolgári asszony súlyos titkot őriz: megelevenedő képzeletvilágából fel-felsejlik aberrált, mazochista szexualitása. Az 1967-es francia-olasz film főszereplője Catherine Deneuve, és 1967-ben a Velencei Filmfesztiválon elnyerte a Pasinetti-díjat és a fesztivál fődíját, az Arany Oroszlánt.

Taxisofőr (1976)

Martin Scorsese 1976-ban bemutatott alkotása a modern filmművészet egyik legtöbbet elemzett klasszikusa. Főszereplői Robert De Niro, Cybill Shepherd, Harvey Keitel és Jodie Foster. A műfaját tekintve neo-noir, bűnügyi film, pszichothriller és filmdráma középpontjában a vietnámi veterán harcos, Trevis áll, aki taxisként dolgozik éjjelente New Yorkban. Zárkózott, erőszakos és embergyűlölő, nem tudja feldolgozni a háború borzalmait. Álmatlanságban szenved és nem tud megbírkózni se a múltjával, se a metropolis fertőjével (utcai erőszak, bűnözés, prostitúció), s úgy határoz, valamit tennie kell. Előbb a szabadidejében (kampánymunka közben) megismert politikust hibáztatja s akarja lelőni, majd mikor ez nem sikerül, személyes bosszúhadjáratában megszabadítja Irist, a tizenéves kurvát a stricijétől s egynéhány rossz embertől.

Érzékek birodalma  (1976)

Csak erős idegzetűeknek és bevállalósoknak! Oshima botrányfilmje megtörtént eseten alapul, azt mutatja meg benne sallangmentesen, hogy milyen az, amikor az ember életében a szexuális vágy mindent elsöprő szenvedélyévé válik. A nagy japán rendező rendkívül megrázó, ugyanakkor komoly gondolatokat ébresztő filmje súlyos, nagyon. „Az egyik legkellemetlenebb film, amit valaha láttam.”