Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Kurt Vonnegut örök - aFüzet

Kurt Vonnegut örök

„A szeretetet nem keresi az ember, hanem találja. Véleményem szerint ostobaság kutatni utána, meg aztán igen gyakran ártalmas is. Szívből kívánom, bárcsak mindazok, akik a közhit szerint szeretni tartoznak egymást, így szólnának egymáshoz két pofon között: – Egy kicsit kevesebb szeretetet, ha lehetséges, és egy kicsit több elemi tisztességet.”
Kurt Vonnegut:Börleszk

1922. november 11-én született Kurt Vonnegut német származású amerikai író, a 20. század egyik kiemelkedő, kultikus alakja. Hatalmas egyénisége, jól felismerhető stílusa, humanizmusa az egész világról gyűjtötte rajongóit. Sokan a sci-fi írók közé sorolják, helytelenül. Egyedi műfajt teremtett, eszement fantáziával alkotott; műveit egy jó adag bölcsesség, éleslátás, féktelen szarkazmus és irónia gazdagította, s mindemellett – nem mellékesen – fantasztikusan írt. Róla viszont nehéz írni, főleg röviden. Annyi bizonyos, hogy zseni volt, különc figura, aki bár nem hitt az emberiségben (túl jól látott), mindent megtett a szűk környezetében élőkért.

Graham Greene azt mondta róla: „Talán a legjobb kortárs amerikai író.”

Kurt Vonneguttól származik a híres fohász, amit sok helyen olvashatunk idézetként:”Isten, adj nekem derűt és nyugalmat, hogy tudomásul vegyem mindazt, amin úgysem változtathatok, bátorságot, hogy változtassak azon, aminek megváltoztatására képes vagyok, és bölcsességet, hogy mindig megmondhassam, mi a különbség a kettő között.”

A Magyar Narancs készített vele interjút 2006-ban az utolsó, A hazátlan ember című könyve után. Rá egy évre hunyt el. A fantasztikus emberrel és íróval folytatott beszélgetésből idézet:

„Úgy gondolom, hogy mint emberi lényeknek, szükségünk van a nagycsaládokra vagy adott esetben törzsekre, hogy boldogok és egészségesek lehessünk. Arra lenne szükségünk, hogy támaszkodhassunk egymásra, de manapság ez nincs így. Nos, egy gyereket váró nő írt nekem egy levelet, amiben azt kérdezte, hogy nem borzasztó dolog-e egy ilyen édes és ártatlan teremtésnek életet adni ebben a szörnyű világban. És tényleg szörnyű. Azt válaszoltam, én azért találtam úgy, hogy szinte érdemes élni, mert vannak szentek. Ezek a szentek olyan emberek, akik a világon bárhol megtalálhatóak, s akik tisztességesen viselkednek egy tisztességtelen társadalomban. És sokan vannak ilyenek – engem ez éltet. És a szépség. Ha látok egy szép művészeti alkotást, bármilyet, a szépség még mindig, újra és újra meg tud lepni. Azt mondtam, hogy a síremlékemre csak ez legyen írva: „Egyetlen dologra volt szüksége, hogy higgyen Isten létezésében: a zenére.”

Kurt Vonnegut idézetek néhány nagy regényéből:

Az 5-ös számú vágóhíd

„Ha valaki meghal, az csak úgy tűnik, mintha meghalt volna. Továbbra is tökéletesen eleven marad a múltban, éppen ezért nagy butaság, ha az emberek sírnak a temetésén. Minden egyes pillanat, a múlt, a jelen és jövő, mindig is létezett és mindig létezni fog.”

Olvass bele itt:

http://www.maecenaskiado.hu/beleolvaso/vonnegut_kurt_az_otos_szamu_vagohid_magyar.pdf

vagy hangoskönyv formájában belehallgathattok itt:

A hazátlan ember

„Művészetből nem lehet megélni. A művészettel csak elviselhetőbbé lehet tenni az életet. A művészet, akármilyen jól vagy rosszul csinálja valaki, a lelket táplálja, az Isten szerelmére! Énekeljünk a tus alatt! Táncoljunk a rádió mellett! Meséljünk történeteket. Írjunk verset, akár rossz verset is a barátainknak. Csináljuk olyan jól, amilyen jól csak tudjuk. Csodálatos jutalomban lesz részünk. Alkotni fogunk valamit.”

„Miért olyan sok a válás manapság? Azért, mert már nem nagycsaládokban élünk. Régen úgy volt, hogy amikor egy férfi és egy nő összeházasodott, az asszony sokkal több rokonnal beszélgethetett mindenféléről. A férj pedig sokkal több havernak mesélhetett ostoba vicceket. (…) A legtöbben azonban, ha megházasodunk, csak egy új társat jelentünk a másiknak. A férjnek lesz egy új haverja, de az egy nő. A feleségnek lesz még valakije, akivel mindenféléről beszélgethet, de az egy férfi.”

Éj anyánk

„Semmit sem mondhatnál, amitől jobban vagy kevésbé szeretnélek. A mi szerelmünk mélyebb, semhogy a szavak valaha is elérhessék. Ez lelki szerelem.”

„Az élet szakaszokra oszlik. (…) Mindegyik egészen más, mint a többi, és az embernek föl kell tudnia ismerni, hogy melyik szakaszban mit várnak tőle. Ez a sikeres élet titka.”

Olvasd el itt:
https://anzdoc.com/kurt-vonnegut-ej-anyank.html

Burleszk

„A világ tele van olyanokkal, akik igen ravaszul sokkal okosabbnak látszanak, mint amilyenek valójában. (…) Elkápráztatnak bennünket (…), holott valójában szinte semmiféle hasznos tudomással nem bírnak a valóságos életről.”

Az összes regénye megjelent magyarul!