Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Manipuláció vs. árulkodó jelek - aFüzet

Manipuláció vs. árulkodó jelek

Elgondolkodtál már azon, hogy egy átlagos napon hányszor kapcsolódsz más emberhez? Mennyi lényegtelennek tűnő találkozás, kontaktus során szerzel (magadnak vagy a másik félnek) pozitív vagy negatív tapasztalatokat, melyek – ha rögtön nem is érzed – mind befolyásolják hangulatodat, szemléletedet, kommunikációs „stratégiádat”? Hány szituációnál csodálkoztál már rá arra, hogy téged itt manipulálni akarnak, vagy esetleg te szerettél volna elérni számodra előnyös eredményeket kisebb-nagyobb pszichológiai „trükkök” bevetésével? Megannyi könyv és cikk született már a befolyásolhatóság és annak kivédése kapcsán, melyek konkrét módszereket és tippeket is tartalmaznak. Ezek közül mutatunk most párat, melyek a mindennapi életünkben is megjelennek:

  • Ha valaki azt szeretné, hogy a másik kényelmetlenül érezze magát a társaságában, nézze hosszasan, feltűnően a homlokát beszélgetés közben.
  • Ha egy kérdés megválaszolásának elkerülése a cél, csak tartson az illető a beszélgetésben szünetet, majd nézzen mélyen a partnere szemébe. Ezzel garantáltan zavarba hozza a másikat, aki egyre kényelmetlenebbül fogja érezni magát, és inkább ő beszél majd újra tovább. Ennek pszichológiai háttere, hogy az emberek önkéntelenül is tartanak attól, hogy ha túl hosszasan néznek a szemükbe, miközben nincs más, ami elvonná a figyelmet, csak néma csend, lecsupaszodnak. Kényelmetlen állapot, melyben attól tartanak, hogy kiderülhet valamilyen kényelmetlen igazság róluk, vagy lelepleződhet bármely hamisság.
  • Ha valaki szeretne kapcsolatba lépni egy idegennel (például a munkahelyén), csak kérdezze meg az illetőt, hogy mondjon el/magyarázzon el valamit – még akkor is, ha ismeri a választ. Mindenki szereti csillogtatni tudását, szeret jófejnek lenni, és ezt az élményt a kérdezőhöz kapcsolja, ami javítja a felé irányuló általános hozzáállását.
  • Ha valaki bele akar szólni a dolgaidba, okoskodni akar, mondj neki valami oda nem illő szépet és mosolyogj. Le fogod sokkolni, majd fel fog robbanni mérgében.
  • Ha az állásinterjú időpontját maga választhatja meg a jelentkező, lehetőleg tegye vagy a legkorábbi, vagy a legkésőbbi időpontra, akkor garantáltan emlékezni fog rá a munkáltató több tucat jelölt közül is.

Ha pedig az ismerkedés vagy párkapcsolati szempontok alapján vizsgáljuk meg a magatartásformák, testbeszéd kérdéskörét, íme két videó, amiben a nők, és külön a férfiak testbeszédéről hallhattok érdekességeket: