Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Társfüggőség és segítség - aFüzet

Társfüggőség és segítség

Mit jelent az, hogy valaki társfüggő? A hétköznapi használatban gyakran azokat mondjuk társfüggőnek, akik valamilyen módon a párjuktól függő módon élnek.

 

Valójában azonban nem csak párkapcsolat, hanem bármilyen kapcsolat lehet addiktív, amelyben az egyik személy teljesen elveszik, saját maga és a saját nehézségei mind jelentéktelenné válnak. Másrészt pedig a társfüggő kapcsolatban a másikhoz való túl szoros kötődés jelzi a problémát.

Milyen kapcsolatok lehetnek érintettek?

Szinte bármilyen társas kapcsolatban megvalósulhat, de leggyakoribb a párkapcsolati, valamint a szülő-gyermek dimenzió. Nagyon fontos, hogy a társfüggő személy csak részben rendeli alá magát a másiknak, emellett mindent elkövet annak érdekében, hogy a másik személy felett ő maga gyakorolhasson kontrollt. A társfüggőség társas “játék”, éppen ezért nem lehet egyedül játszani, kell hozzá a másik fél is!

A társfüggő személyisége, családi háttere

Egy nem jól működő család található rendszerint a társfüggő személy múltjában. Például előfordulhat, hogy a szülei is valamilyen függőségben szenvednek, vagy valamilyen pszichiátriai betegséggel küzdenek, de fizikai vagy érzelmi elhanyagolás, esetleg bántalmazás is állhatnak a háttérben. Mivel a szülők nem voltak a társfüggő személy számára gyermekkorában elérhetőek, végül egy bizonytalan és kiszámíthatatlan család képét alakította ki magában.

 

A bizonytalanság és kiszámíthatatlanság hatására ő maga attól való félelmében, hogy a másikat akár el is veszítheti, függő módon kezd el hozzá kötődni.

Miért nehéz felismerni?

 

Először a társfüggő személy túláradó gondoskodást és áldozatvállalást mutat, a viselkedésnek a negatív volta akkor válik láthatóvá csak, amikor már teljesen elharapóztak a dolgok. Gyakrabban érintettek a nők ebben, ezért még nehezebben felismerhető a probléma, hiszen egy nő, illetve egy anya normális eszköztárának is része a gondoskodó viselkedés, s nem idegen az áldozatvállalás sem.

Milyen jellemző vonásai vannak a társfüggőnek?

 

Saját érdekeinek képviseletére nem képes. Nagyon fél a másik elvesztésétől, ezért lelki vagy akár testi bántalmazást is hajlandó eltűrni a kapcsolatban. Akár a saját alapvető szükségleteit is elfojtja, csak hogy másokért erején felül megtegyen mindent. Kerüli a nyílt konfliktust, inkább manipulációval éri el azt, amit akar. Mindenkit az irányítása alatt akar tartani, miközben magát áldozatnak látja. Problémáit tagadja. Gyakran elmagányosodik, szociális, társas kapcsolatai megszűnnek. Szenvedhet különböző hangulatzavaroktól is, mint amilyen például a depresszió.

Hogyan segíthetünk?

 

A megfelelő szakemberrel végzett pszichoterápián kívül személyesen vagy online önsegítő csoportokban, valamint a területi Addiktológiai Gondozóban is kérhet és kaphat segítséget

 

A társfüggőség jellemzően nem egy statikus állapot, hanem egy egyre inkább elhatalmasodó, súlyosbodó problémát jelent, melynek széles körű negatív hatásai vannak. 

 

(X)