Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Zenében írta meg - aFüzet

Zenében írta meg

Kép forrása: jegy.hu

Ma ünnepli 69. születésnapját Presser Gábor Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, zongorista és énekes, érdemes művész. A különleges, egyedi hangjáról és csendes, visszafogott stílusáról, no meg a jellegzetes formájú szemüvegéről ismert zenész neve egybeforr a Locomotiv GT együttessel és megannyi slágerrel, de sokan talán nem is tudják, hogy 1978 óta ő a Vígszínház zenei vezetője.

A fővárosi születésű zenész négyévesen kezdett el zongorázni, tehetségére korán felfigyeltek. Tizenévesen már elkezdett foglalkozni a zeneszerzéssel is, középiskolai tanulmányait zeneművészeti szakközépiskolában végezte. Érdekes, hogy ezen évek alatt kifejezetten a komolyzene iránt érdeklődött leginkább. Egy találkozásnak köszönhetően viszont, 1967-től ő írta a legendás Omega együttes saját dalainak zenéjét. Legismertebb dalai ebből az időszakból (még a ’70-es évek előtt): Trombitás Frédi, Ha én szél lehetnék, Petróleumlámpa.

1971-ben megalakult a Locomotiv GT, ami megváltoztatta Presser életét, még ha a jól ismert felállás csak 1977-ben is nyerte el végleges formáját.Az LGT-s időszak a zeneileg legsikeresebb korszakai közül is kiemelkedőnek mondható, dalaik nagy részét ő írta. Most sorolhatnánk a jobbnál jobb slágereket, mint a Ringasd el magad, Szólj rám, ha hangosan énekelek, Neked írom a dalt, Egy elfelejtett szó, A Kicsi, a Nagy, az Arthur és az Indián vagy a Nem adom fel, de nem érnénk egyhamar a sor végére.

Közben, 1973-ban bekapcsolódott a hazai színházi életbe is, de sok más magyar előadónak is írt zenéket. 1988-ban bemutatták Magyarországon a Padlás című nagysikerű musicalt, ami szintén Presser nevéhez fűződik – már a mű zenei részét tekintve.

1994-ben önálló albummal örvendeztette meg rajongóit, Csak dalok címmel.

Ami pedig a magánéletét illeti, Presser nem az a kitárulkozós fajta, nagyon keveset lehet tudni róla. Egyik-másik nyilatkozatából és a róla írt cikkekből lehet csupán összerakni egyfajta képet szerelmi életéről, amiben szerepel egy Alina nevű román rajongólány, aki évekig küzdött a zenész „kezéért”, de nem lett belőle semmi. Aztán megszólalt az egyik magazinban pár éve Pici bácsi, ahol még párját is bemutatta, akivel akkor már több mint egy évtizede voltak együtt. Ezért is érdekes, amikor arról olvasni, hogy azért nem nősült volna meg, mert nem jött az igazi.

Bárhogy is van, a magánéletétől függetlenül is szeretjük, mert zenéjével – akár az LGT által, akár Rúzsa Magdit kísérve – olyan érzéseket és értékeket közvetít, amire szüksége van a hazai zenei életnek.

Érdekesség: Kanye West az Omega Gyöngyhajú lány című számából használt fel hangmintát (85 másodpercet) a New Slaves című számához, ami miatt Presser Gábor, a szerző, aki erre nem adott engedélyt neki (nem is kért tőle senki) beperelte az ismert amerikai reppert. Az évekig elhúzódó ügyben végül peren kívüli megegyezés született idén márciusban.