Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Alex Pavesi: Nyolc nyomozó - Könyvajánló - aFüzet

Alex Pavesi: Nyolc nyomozó – Könyvajánló

„A bűnügyi rejtélyek egyik legfőbb célja, hogy néhány gyanúsítottat kínáljon fel az olvasónak azzal az ígérettel, hogy mintegy száz oldallal később egyikükről vagy többükről kiderül: gyilkosok. Ebben rejlik a műfaj szépsége.”

A Nyolc nyomozó már rengeteg dicsőítő kritikát kapott, többek között olyan elismert szerzőktől is, mint Sarah Pinborough. A Ne higgy a szemének írója az állítja, hogy még „Agatha Christie is megemelné előtte a kalapját”. Egy ilyesfajta kijelentés, a szerzői párhuzamok belengetése valóban figyelemfelkeltő, mégis megvan a maga veszélye. Előfordulhat ugyanis, hogy a műfaj kiemelkedő alakjához való viszonyítás olyasfajta elvárásokat kelt az olvasókban, melyekhez aztán nem képes felérni.  Szerencsére azonban mindig akadnak kivételek, olyan gyöngyszemek, amelyek még felül is tudják múlni a várakozásokat. Alex Pavesi debütáló regénye is ezen kivételek sorát erősíti, és büszkén, megérdemelten tudhatja a borítóján a krimi koronázatlan királynőjének a nevét.

Elgondolkodtak-e már valaha is azon, hogy mik a krimi műfajának kritériumai? Milyen hozzávalók kellenek ahhoz, hogy felépítsünk egy bűnügyi történetet? Illetve, hogy mindezen alapanyagokat hogyan, miként és hányféleképpen lehet variálni? Nos, a Nyolc nyomozó mindezen kérdésre válasszal szolgál, ugyanis Alex Pavesi – aki nem mellesleg maga is matematikából doktorált – elmagyarázza benne a bűnügyi történetek tudományos definícióját, az irodalom és a matematika kapcsolatát.

De senki ne riadjon vissza a tudományos megközelítéstől, hiszen nem kell különösebb szaktudás ahhoz, hogy kellőképpen élvezni tudjuk Pavesi művét. Csupán négy tényezőt, a krimik négy alkotóelemét kell észben tartanunk: legalább egy áldozat; gyanúsítottak; akik közül végül kikerül egy vagy több tényleges tettes; és egy opcionális nyomozó. Ezen halmazok mentén pedig leírhatjuk a bűnügyi történetek összes létező variációját.

A könyv lapjain ez az elmélet egy matematika professzor, Grant McAllister tolmácsolásában hangzik el, aki A White-gyilkosságok című regényében maga is kísérletezett a krimik variációival, lehetséges felállásaival. A „könyv a könyvben” koncepciónak köszönhetően kapunk egy izgalmas, hét történetből álló novelláskötetet és egy még annál is érdekfeszítőbb kerettörténetet. Ez utóbbiban Grant, a novellák írója és Julia, egy kiadó szerkesztője társalognak a könyvírás folyamatáról, illetve a krimi műfajának matematikai struktúrájáról, miközben egy újabb rejtély is a felszínre kerül. Ahhoz, hogy a nyolcadik nyomozó – és a lelkes olvasó – megoldhassa a feladványt, meg kell találnia a novellákban elrejtett nyomokat, a kirakós szétszórt darabjait.

A Nyolc nyomozó egy különleges és kreatív módon megközelített; fordulatokkal teli; jobbnál jobb történeteket tartalmazó mestermű. Nem egy hétköznapi krimi, sokkal inkább egy óda a műfajhoz és egy ajándék a műfaj szerelmeseinek!

További részletek az Agave Könyvek honlapján