Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Top 10 film 2021-ből - aFüzet

Top 10 film 2021-ből

Bármilyen kaotikus évet is hagytunk magunk mögött, jó filmekből szerencsére nem volt hiány 2021-ben sem. A top színházi élményeinkhez hasonlóan összegyűjtöttük saját (sorrend nélküli) filmes listánkat is, amelyek számunkra a legtöbbet adó alkotásokat tartalmazza.

A feleségem története

Ezt a filmet nézők milliói várták csak itthon, vártuk, hogy végre láthassuk, hogyan álmodta filmvászonra Enyedi Ildikó Füst Milán halhatatlan történetét. Störr kapitány bolyongásai hét leckében egy csodálatos ajándék volt számunkra, amiben minden egyes képkocka egy külön alkotásnak tűnt. Szalai Károly vágóval interjú is készült oldalunkra, ami még jobban megmagyarázza vonzódásunkat az alkotás irányába.

Isten keze

Ennek a filmnek lelke van. Paolo Sorrentino legújabb filmje Nápolyban játszódik. Innen indult el a csodálatos Ifjúság és a fantasztikus, Oscar-díjjal jutalmazott A nagy szépség szülőatyja, itt töltötte fiatalkorát és élt meg olyan kalandokat, amelyekről mesél most nekünk. Isten kezének hívták Maradonát, aki Sorrentino több filmjében is feltűnt már, mint ikonikus, mégis rejtélyes figura, akivel kapcsolatban megtudjuk, miért játszott olyan fontos szerepet a rendező életében. A film személyessége miatt kellemes melegséget érzünk nézése közben. Nagy mozi egy igazán nagy rendezőtől.

Dűne

A járvány miatt csaknem egy évet kellett várni rá, de megérte. A Frank Herbert azonos című világhírű regényéből készült sci-fi igazi szupermozi, amiből Denis Vilneuve kihozta a maximumot. A filmmel együtt az egy Harkonnen-katonát játszó statiszta szereplővel készített interjúnkat is ajánljuk, amiből rengeteg kulisszatitkot is megtudhattok. Mi pedig nagyon várjuk a történet folytatását a filmvásznon.

Én vagyok a Te embered

Minden várakozásunkat fölülmúlta ez a miskolci CineFesten is díjjal kitüntetett német film, ami együttesen értelmezhető utópisztikusnak és disztópikusnak. Nagyon érzékeny, ugyanakkor humoros, és nem nélkülözi a filozofikus attitűdöt sem. Az egyik legnagyobb kedvencünk lett idén ez az intelligens, szokatlan elemekkel profin zsonglőrködő romantikus mozi.

Az igazság bajnokai

Az év egyik meglepetésfilmje. Anders Thomas Jensen zsenialitását sokáig csak forgatókönyvíróként ismerhettük, mígnem pár éve rendezőként is debütált. Az idén mozikba került filmjének sok vonzó tulajdonsága van, ezek közül az egyik, hogy imádnivalóan szokatlan. A fekete humor és fura figurák egy máskülönben átlagos történetből csodákat képesek kihozni. No persze ehhez kellettek a dán filmvilág sztárjai is.

Zuhanás

A látszólag könnyed családtörténet meglepő erővel hat, aminek magyarázata nem csak a kiválóan megírt párbeszédekben rejlik, hanem a merészségben, ahogy tálalja a családi viszonyokat, meg abban, hogy miközben mutatja az elkerülhetetlen társadalmi változásokat, bár érezhetően véleményt formál az elfogadás mellett, nem ítélkezik az ellenkezője felett sem (ez számomra az utolsó, fantasztikus jelenetnél válik teljesen nyilvánvalóvá), helyette elnéző. Egy gyönyörű film a megbocsájtásról, amiről írtunk is a Füzetben..

Rifkin fesztiválja

Ha képes vagy elfelejteni a Woody Allen körüli negatív marketinget, mert amúgy elismered és szereted a fogalommá vált filmest, élvezni fogod legújabb agymenését, ami sorban a 49. Olyan nagy ikonikus filmklasszikusokból gyúrta össze a nagy bölcsességeket rejtő alkotást, mint A hetedik pecsét, Egy férfi és egy nő, vagy a 8 és 1/2.

A világ legrosszabb embere

Az idei Cannes-i Filmfesztivál egyik legjobb filmjeként van számon tartva Joachim Trier filmje, ami egy harminc körüli nő fejébe és lelkébe enged betekintést roppant szerethető módon. Az okos és szép, de magát folyamatosan megkérdőjelező Julie az igazi szerelmet keresi, miközben megpróbál jó döntéseket hozni az élet egyéb területeken is. A kiteljesedésre játszó fiatal nő magára találásának folyamatát és szerelmi életét mutatja be 12 fejezetben a történet 4 év távlatából. A nagyon mai kérdéseket boncolgató filmet sokan az év legromantikusabbjának tartják, Norvégia ezzel az alkotással képviselteti magát az Oscaron.

Ne nézz fel!

Igazi ajándék az év utolsó heteiben kötelezően megnézendő filmszatíra Adam McKaytől, amiről netflixes ajánlónkban is olvashattatok nemrég. Ha eddig is volt véleményed az agymosás mechanikájáról, a médiumok elkurvulásáról, a már nem létező hiteles hírforrásokról, hogy mennyire szuper irányba megy az emberiség, különösen értékelni fogod a Jennifer Lawrence és Leonardo DiCaprio főszereplésével kegyetlen társadalomkritikának szánt filmet. Az sem árt, ha tisztában vagy vele, hogy semmit sem tudunk jelen helyzetben a körülöttünk zajló folyamatokról. Úgy tűnik, csak magunkban bízhatunk, saját értékítéletünkre vagyunk bízva, ami elég ijesztő, valljuk be

Ördög a részletekben

John Lee Hankock utoljára 9 éve írt utoljára filmet, itt volt az ideje egy újabb thrillerrel meglepni a közönséget. Az eredmény egy nyomasztó drámaisággal megjelenített sorozatgyilkos üldözős film lett. Erőssége sok van, köztük a Jared Leto-Denzel Washington-RamiMalek trió. Aki szeretne egyet borzongani és nem feltétlenül ragaszkodik a napjainkban megszokott pörgős vágáshoz, annak feltétlenül ajánljuk.