Warning: file_put_contents(): Only -1 of 46307 bytes written, possibly out of free disk space in /web/k5fc/afuzet.hu/wp-content/plugins/bsa-plugin-pro-scripteo/frontend/css/template.css.php on line 31
Kedvenc életrajzi filmek művészekről - aFüzet

Kedvenc életrajzi filmek művészekről

10 fantasztikus film híres alkotókról, amelyeket látnotok kell.

Frida (2002)

Frida neve ma már fogalom világszerte. Bizarr személyisége és regényes élete a filmeseket is megihlette. Pontos korrajzzal, zseniális színészekkel és nagy odafigyeléssel készült el a profik által kivitelezett mozi. A főszerepet alakító Salma Hayeket játékáért Oscar-díjra jelölték. A színésznő egyben producere is volt a filmnek, s egy-egy szerepre barátait kérte fel. Egy szenvedélyes drámát láthatunk a világ egyik leghíresebbé vált művésznőjéről, szóval ha valakinek eddig kimaradt volna, itt az ideje, hogy bepótolja.

Pollock (2000)

A XX. századi amerikai festészet egyik legnagyobb alakjának életét bemutató film nagyszerű művészportré, amit Ed Harris tettt igazán emlekezetessé. Ő játssza az önbizalomhiányos és alkoholproblémákkal küzdő feltörekvő művészt, aki New York forgatagában elveszett volna vagy éhen hal, ha nem találkozik egy nővel, aki saját karrierjét is feláldozza, hogy befusson a férfi.

Rodin (2017)

A film nagyon szépen, megfelelő módon és ütemben tárja fel Rodin egy fontos életszakaszának főbb eseményeit, ahogy dolgozott, szeretett és gondolkodott. Gyönyörűen megkomponált történetet láthattunk, aminek főszereplőjét, Rodint Vincent Lindon játssza. A filmben a maximalista, öntörvényű, ám a művészetek iránt abszolút alázatos zseni karakterét közelről kapjuk. A Füzetben korábban bővebben is írtunk a filmről.

Rodin: Az alkotó

Túlélni Picassót (1996)

Pablo Picasso nem csupán festményei révén alkotott maradandót; nőügyei is nevezetesek. Hatvan éves elmúlt már, amikor beleszeretett a húszas éveiben járó, csinos művészlányba, Francois-ba. A filmdráma e kései szerelem történetét meséli el. A nagy festőt alakító Anthony Hopkins játéka lenyűgöző benne, ahogy az összes szereplőé is. Amiért még nagyon lehet szeretni, az a relatíve őszinteség, ahogy Picassóról beszél, lerántva a glóriát fejéről.

Caravaggio (1986)

Derek Jarman lírai hangvételű életrajzi filmjét sokan a filmművészet egyik legtökéletesebb alkotásának tartják. A nagy itáliai festő, Caravaggio életrajzírói szerint a festő azt állította, olyan pontosan másolta modelljeit, hogy még egy ecsetvonást sem tett soha, amit a sajátjának nevezhetett volna. Ezt használta ki Derek Jarman, amikor filmje cselekményének szerkezetét a festmények alapján építette fel. Jarman kombinálja a tudományost, a festőit és a látnokit. Bejárja Caravaggio világát, fantáziát sző a képeken szereplő emberekről, bennük találja meg Caravaggio viharos magánéletének szereplőit és drámáit. Megtekintését azonban csak megfelelő ráhangolódás után ajánljuk.

Chaplin (1992)

Nem kérdés, hogy Robert Downey Jr. egyik legemlékezetesebb alakítását ebben az életrajzi filmben láthatjuk. Az egész estés amerikai–angol–olasz–francia–japán filmdráma Richard Attenborough rendezésében készült, az összes nemzetközi díjra jelölték, de nem csak ezért ajánljuk. Igazán kiváló filmes alkotás magával ragadó életúttal és fantasztikus színészi munkákkal.

Halhatatlan kedves (1994)

Beethoven, a zeneszerző óriás szenvedélyessége néha az őrületig fokozódott, ami nem csak felülmúlhatatlan szerzeményiben nyilvánult meg. Volt egy titka: egy szerelemé, melyről senkinek nem beszélhetett. A kosztümös filmben Beethoven szerelmei után kutat egyik tanítványa. A mester végrendeletében az egyetlen, az igazi szerelmét említi, ám nevén nem nevezi, így senki sem tudja, ki az. Megindul a speciális nyomozás. Szenzációs szereposztás, Gary Oldmannel a főszerepben igazi kuriózum a film, a történet könnyfakasztó. Ami érdekes, hogy a film alapját Székely Julianna 1961-es A halhatatlan kedves című regénye szolgáltatta. Ha pedig a Füzetben olvasnátok el a zseniális zeneszerő életéről készült rövid írásunkat, itt találjátok, pluszban egy linket is találtok…

Oscar Wilde szerelmei (1997)

A zseniális ír írót és költőt Stephen Fry angol humorista és színész alakítja a filmben, aki maga is meleg, mint Wilde volt. Írótársát és szerelmét, ’Bosie-t’ Jude Law angol színész játssza. A történet ott kezdődik, amikor 1882-ben Oscar Wilde immár sikeres író-költőként visszatér amerikai körútjáról Angliába. 35 éves, amikor elveszi feleségül a gyönyörű Constance Lloyd-ot, és kiadja Dorian Gray arcképe című remekművét. Magánélete boldognak tűnik, ám feleségével és fiával való szoros érzelmi kapcsolata ellenére nem tudja elnyomni homoszexuális hajlamát. Megismerkedik a jóképű Alfred Douglas-szal, akibe első látásra beleszeret. Viharos és szenvedélyes kapcsolat alakul ki közöttük, amelynek a fiatal férfi édesapja vet véget, amikor bepereli az írót. A film több jelölést is kapott, remek alakítások, kiváló forgatókönyv és rendezés, csak ajánlani tudjuk. A Füzetben is írtunk már Oscar Wilde életéről, ha esetleg ráhangolódnátok a mozira.

A nap szerelmese (1956)

Az életében szörnyű kínokat megélt holland festő, Vincent Van Gogh életét beszéli el ez a felkavaró képi világú, érdekfeszítő és érzelmeket ébresztő filmklasszikus, mindvégig hűségesen a valóság tényeihez. Van Gogh életéről több film is készült, köztük a Tim Roth-féle verzió, mi most mégis ezt ajánljuk. Talán, mert ebben a változatban még inkább megkapjuk a válaszokat azokra a kérdésekre, hogy hogyan lett a holland lelkészdinasztia sarjából, ellenállhatatlan belső parancs sugallatára, olyan ember, akit semmi más nem érdekel, csak hogy fessen? Van Gogh mindössze harminchét esztendőt élt, s ebből tíz évig alkotott. Nyomorgott, magányos és beteg volt. Ma képei nemcsak a leghíresebb múzeumok féltve őrzött darabjai, hanem a világ műkincspiacának dollármilliókért gazdát cserélő verhetetlen sztárjai is. A film alapjául Irving Stone életrajzi regénye szolgált, amelyet a festő és testvére, Theo közötti levelezés ihletett.

Oldalunkon Van Gogh életéről már olvashattok a másik életrajzi film linkje előtt.

+ 1

The Artist (2011)

Nem életrajzi film, de imádjuk, mert lenyűgöző, ami méltán kapott díjesőt. 1927-ben játszódik a történet, amikor a némafilmek után és a hangosfilm váltása bekövetkezik. Az amerikai filmipar fellegvárában vagyunk, itt tündököl a mozicsillag, akit a fantasztikus Jean Dujardin alakít felejthetetlen módon. Az egyik mozipremieren megismerkedik egy fiatal lányba, akivel a sors később is összehozza. Egy felejthetetlen szerelmi történetet kapunk szuper színészekkel ebben a filmben, miközben egy időutazáson is részt veszünk.